Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

problema cu platile prin telefon A53 5G

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
littlefish

littlefish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.09.2006
Am o problema cu platile: am inrolat in telefon un card ING, e activat NFC pot face plati cu telefonul la POS, in schimb cand vreau sa cumpar online dau sa platesc, ma trimite in ING Home Bank sa confirm plata, iar cand trebuie sa ma intorc pe pagina comerciantului pentru finalizare proces....se termina joaca in sensul ca nu imi deschide automat acea pagina, iar daca ma reintorc eu manual pe ea nu se intampla nimic si ramane nefinalizata. Nu inteleg ce setare trebuie sa mai fac.

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,954
  • Înscris: 15.04.2019
Se intampla pe mai multe site-uri?

#3
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Scuzați că mă bag ca musca-n lapte ,am o întrebare:
- Cu un telefon de generație mai veche care numai primește update uri de soft (a rămas cu Android 12) si actualizări lunare de securitate se pot face plăți și operațiuni bancare?Mai prezintă siguranță la tranzacții prin diferitele aplicații de banking ?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am android 10 și merge nfc și app bancare fara probleme

Initiatir.
Plățile online nu au treabă cu NFC sau cu telefonul.
Doar autorizezi din app bancara. Și ar trebui sa fie finalizată plata

După autorizare pleacă banii?

#5
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006

 littlefish, pe 14 februarie 2024 - 21:54, a scris:

Am o problema cu plățile...
În mod normal doar din homebank aprobi și după aceea în cealaltă pagină apare confirmarea. Dacă în partea cealaltă nu-ți apare confirmarea înseamnă că nu ai confirmat în homebank sau dacă totuși ai confirmat în homebank înseamnă că acel card are niște limite (ori nu ai activate plăți online, ori ai limite la valori de plătit, ori...) și de aceea de fapt nu se finalizează plata. Eu aș reverifica acele limite.

#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Poate ai setat să fie limitat numărul de aplicații care rulează în fundal. La mine, după ce confirm plata în aplicația bancară, mă întoarce automat pe site-ul sau în aplicația unde am făcut plata. Nu înțeleg de ce spui că trebuie să te întorci pe pagina comerciantului pentru a finaliza procesul. Ce proces? Odată finalizată plata în aplicația bancară site-ul poate doar să-ți confirme asta sau să primești mail de confirmare dacă ești logat cu cont pe site-ul respectiv.

Edited by caiuscorneliu, 15 February 2024 - 00:17.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Asta chiar nu am stiut ca te duce automat in cealalta aplicatie bancara de unde ai initiat transferul. La mine doar ma anunta sa revin inapoi ca sa finalizeze transferul.

#8
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Depinde de aplicația bancară folosită și de telefon. Btpay de exemplu m-a întrebat dacă ii dau voie să apară deasupra (appear on top) ca să aprob și după să dispară notificarea și să-mi continui treaba unde eram dar Revolut, de exemplu, nu are acea opțiune și doar îmi apare notificarea sus în bară și dacă intru în aplicație să confirm nu știe să mă "întoarcă" unde am inițiat plata.

#9
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

Vizualizare mesajlittlefish, pe 14 februarie 2024 - 21:54, a scris:

Nu inteleg ce setare trebuie sa mai fac.
Verifica: Nu păstrați activitățile din Opțiuni dezvoltator,
(sa fie dezactivata).

#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Chiar și așa, e de ajuns să dai back la aplicația bancară și te duce automat în browser sau aplicația unde ai efectuat plata aia fiind penultima deschisă. Automat sau manual, nu contează, nu prea îmi dau seama care e problema inițiatorului.

#11
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 24.05.2006

View Postlittlefish, on 14 februarie 2024 - 21:54, said:

Am o problema cu platile: am inrolat in telefon un card ING, e activat NFC pot face plati cu telefonul la POS, in schimb cand vreau sa cumpar online dau sa platesc, ma trimite in ING Home Bank sa confirm plata, iar cand trebuie sa ma intorc pe pagina comerciantului pentru finalizare proces....se termina joaca in sensul ca nu imi deschide automat acea pagina, iar daca ma reintorc eu manual pe ea nu se intampla nimic si ramane nefinalizata. Nu inteleg ce setare trebuie sa mai fac.

Taica-miu patea la fel cand sa plateasca facturile la Enel, si pana la urma s-a dus cu telefonul la ING si i l-au rezolvat aia. Nu stiu ce a avut. Cred ca tel e Samsung A ceva.

#12
littlefish

littlefish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.09.2006

View Postcosteld69, on 15 februarie 2024 - 01:14, said:

Verifica: Nu păstrați activitățile din Opțiuni dezvoltator,
(sa fie dezactivata).

Ok, multumesc mult, cred ca asta a fost rezolvarea, vad ca merge acum.

#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,626
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 14 februarie 2024 - 23:01, a scris:

Eu am android 10 și merge nfc și app bancare fara probleme

Initiatir.
Plățile online nu au treabă cu NFC sau cu telefonul.
Doar autorizezi din app bancara. Și ar trebui sa fie finalizată plata

După autorizare pleacă banii?

Vizualizare mesajLeo2006, pe 15 februarie 2024 - 00:18, a scris:

Asta chiar nu am stiut ca te duce automat in cealalta aplicatie bancara de unde ai initiat transferul. La mine doar ma anunta sa revin inapoi ca sa finalizeze transferul.

Vizualizare mesajcaiuscorneliu, pe 15 februarie 2024 - 01:20, a scris:

Chiar și așa, e de ajuns să dai back la aplicația bancară și te duce automat în browser sau aplicația unde ai efectuat plata aia fiind penultima deschisă. Automat sau manual, nu contează, nu prea îmi dau seama care e problema inițiatorului.

Probabil problema e ca, chiar daca ajungi in aplicatia bancii sa validezi plata, e obligatoriu sa te intorci in pagina comerciantului unde ai introdus datele cardului pentru plata online, pentru ca daca nu faci acest lucru, acea plata nu se finalizeaza.

Edited by wertyck, 15 February 2024 - 09:30.


#14
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View PostRavy, on 14 februarie 2024 - 23:33, said:

În mod normal doar din homebank aprobi și după aceea în cealaltă pagină apare confirmarea. Dacă în partea cealaltă nu-ți apare confirmarea înseamnă că nu ai confirmat în homebank sau dacă totuși ai confirmat în homebank înseamnă că acel card are niște limite (ori nu ai activate plăți online, ori ai limite la valori de plătit, ori...) și de aceea de fapt nu se finalizează plata. Eu aș reverifica acele limite.
Depinde de procesatorul platii. Unele cumparaturi sau plati nu necesita confirmarea tranzactiei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate