Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Test Covid-19, acopera sau nu Covidul?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Aseara ceva febra, azi dimineata pun termometrul, 37,8.
Rog o vecina sa-mi ia un test rapid. Vine cu el, il fac, negativ.
Nu am alte simptome, doar dureri musculare pe care le tot am si pe care le consider reumatice.
Febra este in continuare, acum cinci minute, 37,6.
Luat paracetamol, vitamina C, ibuprofen pentru durerile musculare si de cervicala.
Baut ceai cu multa zeama de lamie stoarsa.


Cand caut despre acest test, constat ca nu scrie nimic ca ar acoperi si Covid-ul.
Sa fie oare oare doar pentru gripele de tip A / B?

Se incareaza Covid-ul in acest tip de gripe?

Daca nu, sa stiu sa rog sa imi cumpere un test pe care se specifica clar ca este pentru Covid.

Am pus poze cu testul si cutia testului, poate il stiti si mai ales stiti daca este ok.

Multumesc.

Attached Files


Edited by addumi, 14 February 2024 - 17:39.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Ăla nu e test de COVID, e de gripă.

Pentu COVID îți recomand să cumperi ceva de la DDS medical. https://ddsdiagnosti...t-antigen-plus/
Dar orice ai lua, nu-ți recomand să le iei pe cele de salivă, ci doar de exudat nazal. Și luat cum trebuie din nas.
Sau oricum, ceva de calitate, alea chinezești, cum a cumpărat Ministerul Educației sunt o glumă proastă, dai cu banul.
La fel orice test rapid ieftin.

Dacă vrei un test exact cu adevărat te duci la o clinică care face teste PCR.

Edited by Valy_User, 14 February 2024 - 17:52.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Ala e test de gripa bro' ...

Pentru SARS-COV-2 exista alt test Posted Image

#4
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Multumesc frumos, am banuit ca nu este pentru covid, doar nu scrie nimic in prospect.....
Multumesc.

#5
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Febra la 37,6 !?!?? Termometru electronic? Analog?


"Tipuri de febră
Febra poate fi împărțită în 4 categorii, în funcție de gradul de severitate:
Subfebră (între 37,5 și 38,2 grade Celsius);
Febră ușoară (între 38,3 și 38,8 grade Celsius);
Febră moderată (între 38,9 și 39,4 grade Celsius);
Febră mare (peste 39,4 grade Celsius)."

Sursa : https://www.doc.ro/s...-ne-ingrijoreze

Edited by Bebeluka, 14 February 2024 - 18:01.


#6
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Termomentru analog, ca nu am bani de altul.
Link-ul nu functioneaza, m-as uita sa mai invat cate ceva.
Multumesc.

Edited by addumi, 14 February 2024 - 18:10.


#7
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009

Vizualizare mesajaddumi, pe 14 februarie 2024 - 17:52, a scris:

doar nu scrie nimic in prospect.....
Scrie mare pe cutie, Influenza A/B rapid test! Influenza inseamna gripa.

#8
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014

Vizualizare mesajaddumi, pe 14 februarie 2024 - 17:52, a scris:

Multumesc frumos, am banuit ca nu este pentru covid, doar nu scrie nimic in prospect.....
Multumesc.
Există la farmacie test combinat, atât pentru gripa de tip A și B, cât și pentru Covid. Am făcut eu unul recent. Îl poți încerca. Așa te testezi atât pentru gripă, cât și pentru Covid. Testul are două căsuțe pentru testare, una pentru gripă, iar cealaltă pentru Covid. Îți arată acolo ce și cum. Proba se ia din exsudat nazal. Sănătate!

P.S. A costat undeva sub 20 de lei.

#9
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
Mare atentie la testele facute acasa pt covid. Proba se ia din nas insa betisorul trebuie sa intre mai adanc (sinusuri), nu doar bagat 1cm in nas. Eu am incercat singur si evident ca nu am reusit pt ca este neplacut si nu am introdus betisorul cat trebuie ci doar 1-2cm.  Calitatea probei recoltate depinde de acest aspect. Concentratia virala influenteaza rezultatul testului, daca tu iti bagi betisorul 1cm, nu ai rezolvat nimic, vei avea rezultat negativ desi tu esti infectat.

Ati vazut cei care ati fost testati in trecut la spital etc de catre cadre medicale cat de neplacuta a fost recoltarea. Tu personal nu vei fi in stare sa iti faci propria recoltare. Consider ca daca nu iti face altcineva recoltarea (care se pricepe), rezultatul probei este viciat.

Edited by alex342, 14 February 2024 - 18:59.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca mai bine ia din gat cine nu poate lua corect din sinusuri.
Iar daca nu aveti chef de dinastea, cautati teste de saliva chiar daca au specificitate mai scazuta, faceti 2 si daca e sa fie cel putin unul iese... insa atentie sa fie teste 2024 pentru ca au tot variat tulpinile.

Edited by andreic, 14 February 2024 - 19:37.


#11
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Epx1I1aJi3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

View Postandreic, on 14 februarie 2024 - 18:59, said:

, faceti 2
De la producători diferiți, de preferat.
Și să nu fie cele mai ieftine.

Din punctul meu de vedere, chiar și dacă nu se prelevează foarte corect din nas e mai precis decât cel de salivă.

#13
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
scuze ca intervin, dar oricum covid sau nu, indicat e sa porti masca acum (stiu, sariti-mi in cap)
oricum e virus, nu ai ce sa ii faci, doar simptomatice.
daca te simti mai rau, te duci la medic

si deja despre test s-a spus mai sus...

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Corect, in tariile cu apa calda se poarta masca la orice raceala, nu doar covid (Japonia, Singapore, S Coreea). E o chestie de respect pentru semeni in public.

#15
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Ia 2 pliculete de Maxi Mag si max 4 pastile de Vitamina C / zi, timp de 3 zile si nu vei mai avea nimic. Este normal sa fie Gripa, fiind astenia de Primavara. Daca analizati putini, aceste gripe apar la trecerea din Toamna - Iarna si Iarna - Primvara, in rest, numai vezi asa ceva.

Edited by raducanu969, 15 February 2024 - 08:06.


#16
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014

Vizualizare mesajraducanu969, pe 15 februarie 2024 - 08:05, a scris:

Ia 2 pliculete de Maxi Mag si max 4 pastile de Vitamina C / zi, timp de 3 zile si nu vei mai avea nimic. Este normal sa fie Gripa, fiind astenia de Primavara. Daca analizati putini, aceste gripe apar la trecerea din Toamna - Iarna si Iarna - Primvara, in rest, numai vezi asa ceva.
Doar că suntem în iarnă. Posted image Primăvara e mai încolo. Atât cea calendaristică (1 martie), cât și cea astronomică, care e în 20 martie.

Vizualizare mesajalex342, pe 14 februarie 2024 - 18:54, a scris:

Mare atentie la testele facute acasa pt covid. Proba se ia din nas insa betisorul trebuie sa intre mai adanc (sinusuri), nu doar bagat 1cm in nas. Eu am incercat singur si evident ca nu am reusit pt ca este neplacut si nu am introdus betisorul cat trebuie ci doar 1-2cm.  Calitatea probei recoltate depinde de acest aspect. Concentratia virala influenteaza rezultatul testului, daca tu iti bagi betisorul 1cm, nu ai rezolvat nimic, vei avea rezultat negativ desi tu esti infectat.

Ati vazut cei care ati fost testati in trecut la spital etc de catre cadre medicale cat de neplacuta a fost recoltarea. Tu personal nu vei fi in stare sa iti faci propria recoltare. Consider ca daca nu iti face altcineva recoltarea (care se pricepe), rezultatul probei este viciat.
Dacă se recoltează insuficientă probă, rezultatul va fi neconcludent, nu negativ. Sunt acolo trei tipuri de rezultat pe test: pozitiv, negativ sau neconcludent (probă insuficientă sau viciată).

Dacă rezultatul este neconcludent, trebuie repetat testul, evident.

#17
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

 addumi, on 14 februarie 2024 - 17:52, said:

Multumesc frumos, am banuit ca nu este pentru covid, doar nu scrie nimic in prospect.....
Multumesc.

Tratamentul e identic, simptomatic, cu ce te încălzește sa stii daca tratezi covid sau o oarecare gripă ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate