Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Idei de cadou

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ți-ai făcut azi cont aici să întrebi asta, mai bine întrebai pe TPU. Dădeai și tu funda. ;)
Daca nu știi ce i-ar fi pe plac la 40 de ani.
Ia-i...telefonul sau mașina de ziua lui.
Îl lași fara ele. ;)

#20
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007

View Postdorin_2k, on 14 februarie 2024 - 17:28, said:

Daca ți-ai făcut azi cont aici să întrebi asta, mai bine întrebai pe TPU. Dădeai și tu funda. Posted Image
Daca nu știi ce i-ar fi pe plac la 40 de ani.
Ia-i...telefonul sau mașina de ziua lui.
Îl lași fara ele. Posted Image
pe principiul, de ziua lui,  i-am luat sotului 300 ron din portofel.

#21
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,414
  • Înscris: 03.11.2009

View PostBihter, on 14 februarie 2024 - 12:06, said:

Probabil nu e un subiect care prezinta interes , dar sunt in lipsa de idei. Urmeaza ziua sotului, face 40 . Deoarece  schimba prefixul, as vrea sa ii fac un cadou mai special. Sunt sigura ca nu isi doreste petrecere , nu poarta accesorii, gadgeturi are cam tot ce si-a dorit. In plus in perioada cand e ziua lui, s-ar putea sa fie plecat in delegatie in strainatate. Va rog sa ma ajutati cu sugestii.

3some cu ce-a mai buna prietena a ta!
Nu te lua dupa el, cum ca nu-i place de ea, ba ca are gura mare, ba ca are curu' mare si sanii lasati. Mofturi!

#22
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Postmaccip, on 14 februarie 2024 - 17:26, said:

Nu e un moment important in viata partenerului. Ziua de nastere e o zi ca toate celelalte, doar ca in plus primesti telefoane de pe la tot felul de indivizi cu care nu ai mai vorbit poate de ani.


Doar cei imaturi emotional nu-s in stare sa treaca peste aceasta zi fara sa faca mare tam-tam din asta.
Nici eu nu pricep de ce, in loc sa stai linistit in casa ta sau undeva, trebuie sa faci mese, meniuri, chermeze, sa chemi lumea care se simte obligata sa dea banii pe cadou, sa se dea toti peste cap etc.
Este ilogic total.
Si mai ilogic decat atat, sunt cei care au copii de 1-2-3 ani si le serbeaza zilele cu enshpe mii de oameni, la locuri de joaca extrem de scumpe, cand copilul ala nu stie pe ce lume traieste, iar parintii isi cheltuie banii pe petreceri de acest tip si apoi se plang ca nu mai au.

#23
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Despre cadouri, am o parere proasta.
Insa.. copiii mei au fortat-o pe ma-sa sa-mi ia anul asta cadou.
Mi-au luat un set cu o bricheta, o motorola de aia de wisky de tineau soldatii americani la kept, scrumiera. Ce sa zic?.... Chestii chicioase cu care nu am ce sa fac, insa.. asa au simtit ei ca trebuie.
Si o cana. Aia e buna.
:D

Cat despre chef, mie imi plac chestiile astea. Adica eu as face si as da de baut la toata lumea, insa pe an ce trece, au venit din ce in ce mai putini invitati si am renuntat de tot.
Dar faceam.
La 30 de ani am avut vreo 20 de invitati, sau mai multi. Ne-am imbatat lemn, ca asa stim noi. Nu toti, ca unii s-au tirat. Dar ramane intotdeauna o celula de criza cu care faci treaba buna pana pe la 5 dimineata.
Acum nici nu se mai poate ca toate crasmele se inchid la 12, iar sa mergi in centrul vechi e ca si cum ai merge la periferia dubaiului. O cloaca ordinara si imputita. Curve, pesti si cersetori. O mizerie abjecta. Nu-mi gasesc locul acolo, decat daca sunt beat lemn.

Pe la 40 de ani (37-38 cred) am facut la beraria H. Am nimerit si un concert cu unul care facea coveruri aerosmith. Un bisexual din asta care a facut show. Ne-am destrabalat de minunt, cu dansat pe mese. Super show a facut bisexualul. Desigur, trebuia sa fii si (cel putin)oleaca beat, sa te poti conecta cumsecuvine la event.
Capu macadam.
Atunci cred ca ne-am imbatat vreo 12. Barbati si femei. A fost... frumos! Elegant. M-a durut capul 5 zile.
:D
Dar acum cred ca nici acolo nu se mai poate. Mi se pare ca inchide tot asa, pe la 12. Nu mai merge.
Dar nu prea mai pot aduna atata lume.
Daca ma apuc sa invit, se gasesc maxim 5 sa raspunda pozitiv. Si s-a intamplat ca din 5 sa vina doar 2. Ce naiba? Ma simt gay sa stau la masa cu 2. De la 3-4 in sus.
Asadar, usor-usor am renuntat. Au renuntat si altii.
E cam nasol sa pleci la 12 noaptea prin Bucuresti sa cauti o alta carciuma, sau sa ajungi in centrul vechi, imbatat necorespunzator, sa continui ce ai inceput. Alea vor jacuzzi cu bulbuci la 2 noaptea. Si cred ca am moaca de prost ca numai la mine vin. Nu ma lasa si pe mine sa beau linistit.
Ultima data am fost 6 insi (la ziua unuia) la hanul berarilor. Subtire. Dar.. am stat la cioace. N-ai cum sa faci mai mult. S-au schimbat vremurile parca prea brusc. Sau am imbatranit noi.

Si.. daca mai incluzi si copiii, nu mai iesi nicaieri ca nu te potrivesti niciodata cu altii. Nici concediile planificate, nu putem sa le facem impreuna cu altii cu preocupari similare, daca includem si copiii.
Au vacante, au boli, au programari, au activitati. Ba ai tai, ba ai aluia. Doar ceva planificat din timp in jurul unei activitati gen pescuit(care mie nu-mi place).

Dar, altfel eu sunt doritor de chiefuri. Desi nu mai duc cum duceam odata, ma inscriu si eu acolo. Mai putin cu paharul si mai mult cu propaganda ca ma doare capul 5 zile dupa.
Si fara bauta nu prea are sens. Sa mananci ca porcu si sa stai de vorba.. nu prea se coaguleaza.


Am facut totusi acum o luna, era sa uit,  o mica intalnire la ziua unuia intr-un loc inedit. In atelierul unui sculptor si artist plastic. Vreo 7-8.
Cu soba de forjat fierul, cu bors de peste, cu ciorba din coada de vaca, bauturi care mai de care, cu picaturi de apa care curgeau din acoperis, cu bancuri si glume de intelectuali artisti, printre scule de rindeluit si forjat. A fost frumos, tare frumos, dar eu n-am reusit sa ma imbat, sa ramana si ceva amintiri mai strong.

Deci.. chefurile ->da.
Cadouri -> nu.
La bautele astea, cumpar si eu o sticla de ceva. Sau se mai faceau cadouri gen o camasa. Dar mai degraba glume de tipul "care strange banii de camasa?", ca nu se mai cumpara nicio camasa, nimic.
La nevasta-mea la servicicu cucolegele e penibil. Astea strang bani si dau in plic. Absolut penibil.
Cand se ajunge la asa ceva, e musai sa-ti ascunzi ziua de nastere sau s-o pui pe 1 ianuarie, sa nu te mai frece nimeni la cap.

#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007

View Post-Diana-, on 15 februarie 2024 - 10:12, said:

la locuri de joaca extrem de scumpe
Yeap!
Agree.
Si se creeaza si un fel de concurenta intre ei.
Ultimile 2 zile de nastere ale lui fii-miu le-am facut la astfel de jocuri. M-au costat. Ultima vreo 3000 de lei, pentru o ora jumate de joaca. Cu piza, cu tort, cu baloane, cu.. rahat.
Eu i-am explicat baiatului si el a inteles perfect, dar chiar si asa, e delicat si complicat si interconectat cu tot universul.
Zici ca am cheltuit mult 3000 de lei cu ziua, dar si cadourile pe care le-a primit au fost pe masura de scumpe. Cred ca mai scumpe, daca stai sa aduni. Deci clar a fost un efort din partea celorlalti.
Fii-miu s-a ales cu un rastel de armament NERF. Nu mai are loc de ele, ca avea si inainte vreo 5, a mai primit vreo 5. Din alea mari si scumpe.
So.. tragand linie, suntem prosti. Fii-miu deja a realizat asta. A inteles smecheria. El e cam sgarcit si atent cu banii. Si cand a vazut care-i cheltuiala implicata si unde se duc de fapt banii aia, a realizat ca nu mai merge asa.
Dar... la fii-mea e altceva.
Ea vrea, saracuta sa faca si ea ziua undeva, dar ultimul an n-a venit absolut nimeni. Ea e autista si mai greu cu prietenia si cu relatiile cu colegii.
A fost invitata si ea la zile de nastere ale altora. S-a dus cu cadouri scumpe, ca .. banul e ultima mea problema in ceea ce-o priveste. Am zis ca.. "sa fie bine sa nu fie rau".
La ziua ei am invatat-o cum anume sa invite. Ce sa zica, cum sa zica, cum sa procedeze, dar n-a venit niciunul. Trist, stiu, dar .. era de asteptat.
Eu m-as bucura sa vina. As face chef fara probleme, ca stiu ca ar ajuta-o. Mai ales ca vede la frate-su ca la el vin o gramada.
In anii trecuti am mai fost la restaurant cu autistii ei de pe la grupurile de terapie. Dar e altceva, stie si ea ca e altceva si anul asta nu a mai vrut sa invite decat pe una singura, cu care e ea prietena.
La o singura zi de-a ei au venit 2 fete non-autiste. La o pizzerie.
Aici, in situatia asta,banul nu conteaza.
Dar la fii-miu conteaza. El a zis ca la anul nu mai face asa ceva, ca le va cere sa se intalneasca undeva intr-un parc, la un loc de joaca, cu o terasa in care sa manance o pizza si ca le va cere in mod explicit sa nu cumpere niciun cadou. Astia judeca, au inceput sa judece chestiile astea.
Sebucura de cadou, ca orice copil, dar simt unde-i smecheria. Stiu ca din aceste metehne altii profita din plin. Cand a auzit ca a costat 2000+ numai locul de joaca, timp de o ora jumate, si-a pus si el intrebarea "dar ce fac aia pentru banii astia?". Absolut corect!
Pai de banii astia poate sta intr-o tabara 5 zile. Desi.. si aia e extrem de mult, dar macar stai 5 zile undeva, nu o ora jumate.
Nu-i prost, ii merge mintea. Si nu-s prost nici colegii aia ai lui ca si ei gandesc altfel. La 10-11 ani incep sa realizeze ca-i o mare smecherie asta cu ziua de nastere. Mai vorbesc cu colegii lui ca vin des pe la noi sa se joace. Si gandesc altfel. Noi parintii suntem fraieri.

Bine.. acuma nici bautele despre care vorbeam mai sus nu-s mai ieftine. Sa fie clara treaba!
:D

#25
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 18.12.2011
La faceboci am pus ziua de nastere 29.02.xxxx ... sa ma streseze doar la 4 ani ...

#26
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,875
  • Înscris: 26.01.2010

View Postmaccip, on 15 februarie 2024 - 12:26, said:


Mi-au luat un set cu o bricheta, o motorola de aia de wisky de tineau soldatii americani la kept, scrumiera. Ce sa zic?.... Chestii chicioase cu care nu am ce sa fac, insa.. asa au simtit ei ca trebuie.

De baut am inteles ca bei dar de fumat , fumezi?

View Postmaccip, on 15 februarie 2024 - 12:26, said:

La nevasta-mea la servicicu cucolegele e penibil. Astea strang bani si dau in plic. Absolut penibil.

Mie mi se pare cea mai buna idee pentru ca arata ca-ti pasa de persoana respectiva si nu ca ii cumperi ceva sa fie acolo.

Aveam o colega acum jde ani care tin minte clar ca se plange ca nu-i ajung banii pentru ceva facturi.Nu la modul ca cerea bani de la noi ci doar ca se plangea ca s-au scumpit diverse chestii.
Am adunat colegele si am propus ca de ziua ei in loc sa luam fiecare ce ne trece prin cap , punem fiecare cat vrem/avem cashu intr=un plic sa-si cumpere femeia ce doreste.
Nu le-a suras ideea mea ca nu e personal si ceva balarii de genu.
A primit Carmen de ziua ei vreo 6 candele + felicitare +punga de cadou
O candela e undeva intre 7 si 10 dolari bucata
Felicitarea - intre 2 si 5 dolari depinde de unde le iei
Punga - intre 2 si 5 dolari iar.

Le-am intrebat pe toate tutele separat daca aveau deja cadourile in casa primite de la altii sau s-au dus si le-au cumparat. Toate au zis ca le-au cumparat ceea ce inseamna ca a pierdut carmen vreo 50 de dolari cash dar s-a facut cu o gramada de candele :D

Eu am pus o suta de dolari intr-o cutie cu bomboane Baileys de care am agatat un balon.
Daca acceptau oferta mea tutele mele de colege , dadeam si eu douaj de dolari dar stiind ca o candela nu plateste factura femeii , am pus mai mult,

View Post-Diana-, on 15 februarie 2024 - 10:12, said:


Doar cei imaturi emotional nu-s in stare sa treaca peste aceasta zi fara sa faca mare tam-tam din asta.
Nici eu nu pricep de ce, in loc sa stai linistit in casa ta sau undeva, trebuie sa faci mese, meniuri, chermeze, sa chemi lumea care se simte obligata sa dea banii pe cadou, sa se dea toti peste cap etc.
Este ilogic total.
Si mai ilogic decat atat, sunt cei care au copii de 1-2-3 ani si le serbeaza zilele cu enshpe mii de oameni, la locuri de joaca extrem de scumpe, cand copilul ala nu stie pe ce lume traieste, iar parintii isi cheltuie banii pe petreceri de acest tip si apoi se plang ca nu mai au.

Cu petrecerile pentru copii de 1-2-3 ani sunt de acord dar cu chermezele nu sunt :D
Noi suntem 5 persoane nascute in Feb si de fiecare data am trimis mesaj la prieteni ca ne vedem la restaurantul cutare si avem masa de 25 de persoane rezervata.
Am avut prieteni care nu au venit la masa din diverse motive dar au venit sa bea un pahar cu noi si au taiat-o.
Cadouri da , nici eu nu-s fan cadouri dar o bauta cu prietenii e intotdeauna binevenita

#27
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005

View Postmaccip, on 15 februarie 2024 - 12:59, said:

Dar... la fii-mea e altceva.
Ea vrea, saracuta sa faca si ea ziua undeva, dar ultimul an n-a venit absolut nimeni. Ea e autista si mai greu cu prietenia si cu relatiile cu colegii.
Sper ca ii faceti ziua cu rudele, in familie, macar asa, da?

Sunt perfect de acord cu ce a zis toata lumea pe aici, ca tot s-a deschis subiectul asta...

Chiar daca unii au o parere pro sau altii contra, toate sunt valide pentru cel care le emite.

Unora le place jazzul.

Unora le place untura pe paine, altora branza cu mucegai, altora le place sa inmoaie painea in zeama de la rosii cu branza... etc.

Eu am facut sotiei o surpriza cand a implinit 40...

Am vorbit cu rudele din tara si prietenii, am scos-o in oras intr-un cadru (credea ea) restrans, la restaurant, si langa masa unde ne-am asezat noi era un alt aranjament de mese de 30 si ceva de persoane... se puneau platouri... si se uita si ea mirata ca nu e nimeni acolo...
Pentru ca stabilisem cu toti sa vina fix la o anumita ora, restaurantul era instruit cu scenariul... iar cand au intrat toti deodata, cu flori si mici cadouri (le-am zis asa, am insistat), sa vezi  atunci supriza, revedere, lacrimi, etc... mna... dupa caz... inclusiv alte rude intre ele nu se mai vazusera de ani buni... si nu se stie daca se vor mai vedea... ca deh, varsta unora..

Edited by MELODY, 16 February 2024 - 01:39.


#28
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,961
  • Înscris: 26.07.2017

View Postargonaut, on 14 februarie 2024 - 12:38, said:


Daca e plecat in delegatie, cel mai frumos cadou ar fi sa nu-l suni ca sa-l feliciti.
Multumeste-te cu un SMS. Posted Image
Posted Image Posted Image cel mai frumos cadou ever!

View Post-Diana-, on 15 februarie 2024 - 10:12, said:



Si mai ilogic decat atat, sunt cei care au copii de 1-2-3 ani si le serbeaza zilele cu enshpe mii de oameni, la locuri de joaca extrem de scumpe, cand copilul ala nu stie pe ce lume traieste, iar parintii isi cheltuie banii pe petreceri de acest tip si apoi se plang ca nu mai au.

Asta e fix de domeniul fantasticului. Este clar ca ziua aia nu este pentru copil ci pentru parinte?! Mamele disperate la creier.

Am fost si eu la o astfel de zi, m-am umplut de spume.

#29
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,364
  • Înscris: 28.07.2008

Vizualizare mesajmaccip, pe 15 februarie 2024 - 12:59, a scris:


Dumnezeule, maccipule, da' mare palavragiu mai esti. E bine, tine-o tot asa! Posted image

#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007

View PostAtreides, on 16 februarie 2024 - 12:34, said:

Dumnezeule, maccipule, da' mare palavragiu mai esti. E bine, tine-o tot asa! Posted Image
Asta mica a mea a facut o enterocolita nasoala, incepand de vinerea trecuta.
Pana miercuri a stat ma-sa cu ea. Acum stau eu (ieri si azi) si.. ea deseneaza eroi in pijama, eu sortez niste rezistori sa fac un pic de ordine in ale mele, deci nu prea am ce face.
Posted Image

Edited by maccip, 16 February 2024 - 13:22.


#31
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,414
  • Înscris: 03.11.2009

 maccip, pe 16 februarie 2024 - 13:21, a scris:

deci nu prea am ce face.
Posted image

Iti iei un Arduino Mega 2560 si cativa senzori, sa vezi cata treaba ai... ohoo

#32
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Am mai multi arduini, dar nu ma mai pasioneaza. Incerc sa-i fac pe-ai mei sa fie oleaca mai interesati, dar.. greu sa gasesti alternativa mai interesanta decat jocurile pe consola/tableta.
Cand vede ledul ala cum se aprinde si motorasul cum se invarte, il ia pe fii-miu un cascat..!
:)

#33
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 29.11.2021
Gătește i o masa că la mama acasă :))

#34
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007

View PostNoua_pe_site, on 15 februarie 2024 - 19:42, said:

De baut am inteles ca bei dar de fumat , fumezi?
Neaparat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate