Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Cea mai efectiva solutie de curatare a saltelei

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Vine primavara si vreau sa curat salteaua patului cat mai eficient posibil in asa fel incat sa fiu sigur ca nici o bacterie sau ciuperca nu are vreo sansa sa isi faca locuinta in salteaua mea.

Patul a fost achizitionat in toamna 2023 si are un topper deasupra (cum este in poza de jos). Topperul la mine este facut dintr-o bucata, deci nu pot da jos husa de pe saltea si sa o spal individual.

Cineva mi-a recomandat un aspirator special + solutie speciala + la sfarsit un aparat cu aburi (80 grade celsius) pentru a distruge orice microb, ciuperca, etc.

Acum vreau sa va intreb ce aparatura imi recomandati. Cel mai important este aparatul cu aburi fierbinti care din experienta mea are cel mai mare efect, omorand intr-adevar cam totul. Foloseste cineva sa ceva si imi poate recomanda ceva de calitate?

Attached File  Unbenannt.png   633.49K   34 downloads

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Iti recomand sa iei aspirator antiacarieni. Eu am unul de la Jimmy. Desi nu e cel mai bun (JV35), isi face treaba.

Peste saltea, am pus o protectie pe care o spal cand am chef. Topperul tau e prea mare pentru masina de spalat?

In cel mai rau caz, poti chema o firma care se ocupa de detailing (pentru masini). Stiu pe cineva care a apelat la un tip pentru canapea si i-a facut-o impecabila.

Edited by Puferiu_, 14 February 2024 - 10:15.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Apelează la o firma specializata.
Uite un exemplu.
https://www.curatare...altele-pat.html

Aspirator antiacarieni este în oferta la Lidl săptămâna asta, dar nu-ți rezolva decât parțial cerințele.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Va multumesc. Aspirator aniacarian am deja, dar cum spuneti si voi ma ajuta si rezolva doar partial.

Topperul nu se baga in masina de spalat, deoarece ii strici proprietatiile spumei din interior. Iar o firma specializata imi cere 70EUR pentru spalarea topperului, cand unul nou costa 110EUR....

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

Vizualizare mesajcorinadaniela, pe 14 februarie 2024 - 10:14, a scris:

Apelează la o firma specializata.
Uite un exemplu.
https://www.curatare...altele-pat.html


I-ai folosit? Ca ma bate gandul si pe mine sa fac o igienizare.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am Karcher Puzzi 8/1, aspirator injectie/extractie  in special pentru mochete, dar bun si la saltele.
Nu stiu de acarieni ca nu-i vad, dar e bun la pete de cafea, voma, pishat. Fara el as fi fost mancat.

Pentru acarieni, cred ca un insecticid fara miros sa fie bun.
Cu asta am dat preventiv, acum 2 ani, cand am gasit plosnite la o pensiune din Cluj si mi-era frica sa nu le aducem acasa. Nu cred ca am adus, dar nevasta-mea a dat preventiv peste tot cu asa ceva si nu au fost probleme. Nu stiu ce efect a avut, dar nu are miros.
https://www.emag.ro/...3/pd/DSS5JMBBM/

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajmaccip, pe 14 februarie 2024 - 11:22, a scris:

Eu am Karcher Puzzi 8/1, aspirator injectie/extractie  in special pentru mochete, dar bun si la saltele.
Exact aceeas solutie o folosesc si eu Karcher Puzzi 8/1 + Karcher RM760...
Nu e ieftina nici jucaria si nici detergentul, dar la mine unu a facut minuni...

Edited by mirel3003, 14 February 2024 - 11:46.


#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Stiu Mirele, ca le-am cumparat in aceiasi perioada.
:)

Btw, RM760 la galeata mare e altfel decat ala la 800g. Miroase mai naspa. A lamaie. Deci.. daca vrei sa faci economii de-astea, sa stii ca nu-i aceiasi marfa.
Eu am considerat-o teapa. Acum folosesc ca n-o sa-l arunc, dar am fost dezamagit de politica Karcher si de-acum incolo evit aceasta firma de mare renume.
Face cam acelasi lucru insa, n-am observat diferente in eficienta, dar ma interesa si mirosul, ca de aia am luat RM760 ca gaseam si mai ieftin.

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Eu am scris cumva initiatorului ca folosesc aceeas solutie tehnica ca si tine...

E aici si topic-ul cu prezentarea lui facuta de mine si de @maccip

https://forum.softpe...rcher-puzzi-81/

Nu am mai cumparat la galeata mare pentru ca mi-am dat seama ca 800g imi ajunge un an... o galeata de aia mare mi-ar fi ajuns 6 ani si ai vazut si tu ca detergentul este efervescent deci si absoabe apa din atmosfera, deci clar nu e ok sa fie tinut atat de mult!

Edited by mirel3003, 14 February 2024 - 13:35.


#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
L-am bagat in pungi cu fermoar si il tin in galeata cu care a venit.
Se consuma... deja s-a dus un sfert.

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021
Biocarpet + aspirator de injecție -extracție.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Haideti sa va povestesc ce am aflat eu astazi.

Am sunat la o curatatorie si am cerut o oferta si cum se efectueaza curatarea. Domnul de la telefon mi-a spus ca momentan are atat de multe comenzi incat nu poate face fata si nu imi poate prelua comanda inainte de sfarsitul lui martie. I-am multumit si spus ca este prea tarziu si ca as vrea sa curat salteaua in weekendul ce vine.

Omul cinstit si sincer mi-a oferit niste informatii, cum sa curat eu acasa salteaua. Prima oara sa aspir salteaua cu o mufa de aspirator curata, dupa care sa aplic un spray textil care omoara bacterii si microbi si sa las sa se usuce, iar dupa ce s-a uscat sa vin cu fierul de calcat si pur si simplu sau dau de multe ori peste saltea incl. aburi. El mi-a zis ca 99,99% din bacterii si microbi mor la temperaturi peste 80 de grade celsius, iar fierul de calcat produce peste 100 de grade celsius.

Este ceva mai complicat, dar salveaza bani si are un efect foarte ridicat. Sincer nu mi-a dat niciodata prin cap acest lucru, dar omul de nota 10.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 AlexEn, pe 14 februarie 2024 - 11:10, a scris:



I-ai folosit? Ca ma bate gandul si pe mine sa fac o igienizare.

Nu, am dat doar un exemplu.

#14
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Daca inlocuiesti in titlu efectiva cu eficienta, e si mai bine (stiu, e telefonul cu personalitate).

Nu sunt nazi grammar, dar...

#15
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Eu n-as pune fierul de calcat pe saltea. Sunt aspiratoare de acarieni care au nu stiu ce incalzire si lumina ultravioleta.

Asa scrie la al meu:
Incalzire rapida in numai 5 secunde;
Distruge acarienii prin lumina UV si temperaturi ridicate;
Putere de aspirare: 14.000Pa;
Certificat de Fundatia Britanica pentru studiul Alergiilor;

 maccip, pe 14 februarie 2024 - 11:22, a scris:

Nu stiu de acarieni ca nu-i vad
Pune cateva fire din praful acela extrem de fin sub microscop si o sa ai o surpriza (neplacuta).

Edited by Puferiu_, 14 February 2024 - 20:04.


#16
Crmn

Crmn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.12.2023
Mie mi-a făcut demonstrație unu' de la Kirby.
A pus o perie specială, a aspirat salteaua si mi-a pus acarienii pe o pânză neagra.
Cam 2000 USD la vremea aia...

#17
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Postmaccip, on 14 februarie 2024 - 11:22, said:

[...] nevasta-mea a dat preventiv peste tot cu asa ceva si nu au fost probleme. Nu stiu ce efect a avut, dar nu are miros.
https://www.emag.ro/...3/pd/DSS5JMBBM/
Zi oleaca, se usuca repede ala? As putea sa dau si eu acum, cand e iarna?

M-am luat dupa voi si mi-am comandat ieri un aspirator din asta pentru saltele/canapele, puii mei.
Azi a venit si am curatat doar o canapea, pentru ca salteaua vreau s-o fac si in weekend. E uimitor ce a iesit din ea....

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostPuferiu_, on 14 februarie 2024 - 20:01, said:

Eu n-as pune fierul de calcat pe saltea. Sunt aspiratoare de acarieni care au nu stiu ce incalzire si lumina ultravioleta.

Asa scrie la al meu:
Incalzire rapida in numai 5 secunde;
Distruge acarienii prin lumina UV si temperaturi ridicate;
Putere de aspirare: 14.000Pa;
Certificat de Fundatia Britanica pentru studiul Alergiilor;

Pune cateva fire din praful acela extrem de fin sub microscop si o sa ai o surpriza (neplacuta).

Acarienii sunt una, dar pe mine ma intereseaza sa ucid si orice fel de paraziti, care sunt rezistenti la solutii de curatare si pot fi eliminati doar cu temperatura ridicata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate