Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Laptop cu doua baterii si cu Window 11, restart la epuizarea uneia din baterii

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Salut

Intampin o problema cu un laptop Lenovo T460 (e mai vechi ce-i drept dar inca merge foarte bine) ce este echipat cu doua baterii, windows 11 imi afiseaza cele doua baterii cu procente diferite.
Cate o data se intampla ca una din baterii sa se descarce complet la 0 la suta si celalata baterie sa ramana undeva la 80-90 , in momentul in care una din ele ajunge la 0 (win nu ma atentioneaza cu pop up ca sa il reintroduc in piza cand ajunge la un 10 la suta), aparatul se opreste, trebuie sa apas pe buto si restart . De multe ori, una din baterii ajunge la 5 la suta , o astepta si pe celalata sa ajunga undeva la 20 si apoi ma anunta cu pop up sa incarc bateria

Intrebarea mea este...windows 11 chiar nu stie sa gestioneze bateriile? de ce nu face switch cand una e la 0 , catre cealata, fara sa intrerupa alimentarea? e un bug al windows-ului sau e de la device ul meu?

Precizez ca acest leptop nu a avut win 10 sau win 7 instalat cat a fost in posesia mea , ci doar win 11 , si sincer nici nu am cum sa fac acum experimente cu el , sa ii pun un win 10 sa vad cum se comporta, deoarece am mult de lucru cu el si nu imi perimit , momenan, sa pierd vremea cu experimete de genul

E super frustrant cand , din senit, te trezesti cu laptopul oprit .

Edited by cuculea, 13 February 2024 - 23:59.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Încearcă să instalezi provizoriu Ubuntu sau Windows 7.
Dacă face tot la fel e de la laptop.


Dar, cel mai probabil una din baterii e bulită.


Dacă nu, Win 11 chiar are mari probleme în ceea ce privește compatibilitatea cu hardware-ul, s-a umplut acest forum de topicuri cu probleme cu Win 11.
Totuși caută să descarci cele mai recente drivere de pe site-ul producătorului laptopului tău.

Edited by Valy_User, 14 February 2024 - 00:20.


#3
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
problema este hardware, la baterii
probabil nu mai sunt bune si de la un anumit nivel, scad brusc .
Windows 11 nu gestioneaza direct bateriile, hardware-ul laptopului o face.

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007
Pune 10 ca 11 nu e pentru el.
11-ul stie multe, daca are driverele care trebuie.
Eu am T460p si dupa ce am pus 11 au inceput sa apara probleme. Diverse, mici si destule. Inclusiv freeze in excel cand incerc sa fac un Bold la un text. Nu tot timpul, dar de multe ori.
Si mai are momente de ratacire. Imi mai deconecteaza mausul blutut si nu mai merge pana nu-l reinstalez.
Niste chestii pe care nu le aveam la 10.
Nu trebuia sa fi pus 11. Acum caut o zi in care sa am chef sa repun 10, dar n-o gasesc.
Si m-am chinuit sa-l modific, ca nu se instala ca nu-i procesorul compatibil, cica. Am facut cu Rufus un stick care trece peste verificarea asta a procesorului sa-l pot instala.

Nici cu bateria nu merge bine. Adica nu am toate optiunile ce le aveam la 10. Eu nu am doa baterii sa vad cum se comporta, dar setarile pe care i le fac la asta de o am, nu se pastreaza. Dupa o anumita perioada de 2-3-5 zile, revin la setarile de fabrica si nu am inteles de ce.

Apoi, eu setez sa nu faca nimic la "lid close", si.. tot asa, dupa cateva zile ma trezesc ca uita setarile si intra in sleep.
Am avut si un ecran albastru la un moment dat, dupa un resume din sleep.
Mai face niste tampenii pe care nu le-am inteles cand vrei sa ai o scalare diferita a unui program(autocadul) fata de scalarea din sistem.
GPSul nu merge cum trebuie. Rareori imi indica pozitia. Nu ca as avea nevoie de senzor GPS pe laptop, dar daca tot il are, vreau sa mearga.
Cateodata se trezeste noaptea si il gasesc deschis dimineata. Se trezea si la 10, sa faca nustiuce scanare de virusi, dar se culca la loc. Si se trezea doar sambata noaptea.
Acum se trezeste cateodata, din cand in cand si nu stiu ce sa-i fac sa nu se mai trezeasca, Inclsiv cand e pe baterie se trezeste.

Altfel win11 merge bine pe el, daca n-ar avea aceste mici dar enervante probleme. Aia cu excelul e cea mai nasoala.
La win 10 ma enerva tare on-scree-display-ul cand dadeai volumul mai tare sau mai incet. Ma enerva plosnita aia ce aparea pe ecran si nu putewm scapa de ea vreo 5 secunde. Asta m-a facut de fapt sa trec pe 11, ca am vazut ca au schimbat on-scree--display-ul la actionarea volumului. Si timpul mult liber de sarbatori. Posted Image

Deci.. treci pe 10 si uita de necazuri.

Edited by maccip, 14 February 2024 - 00:47.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu am impresia ca laptopul ala nici macar nu e compatibil cu 11. Ce procesor ai pe el ? Ca ce am gasit eu pe net e cu seria 6 de la Intel...

#6
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
SIGUR nu e compatibil cu WIn11, seria T460 are procesoare gen.6 de la Intel. Nu sunt scule rele - am un L380 de 13,3 inch cu i3 de care sunt foarte multumit - dar nu degeaba a pus Microsoft limita de compatibilitate la procesoare, incepand cu gen.8, nu s-a mai stresat pe backward compatibility. Pune 10 sau Ubuntu, sau Linux Mint, sau orice distro Linux cu care esti familiarizat. Sau renunta la a doua baterie. E clar ca win11 nu stie ce sa faca cu 2 baterii, si lasa una sa se descarce pana la 0 fara sa o bage in sarcina pe a doua

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Posteiffel, on 14 februarie 2024 - 07:54, said:

Eu am impresia ca laptopul ala nici macar nu e compatibil cu 11. Ce procesor ai pe el ? Ca ce am gasit eu pe net e cu seria 6 de la Intel...
da, asa e, nu e compatibil, e destul de vechi ca si generatie dar inca e foarte bun. Win 11 a fost instalat ....cum toata lumea il instaleaza pe laptourile necompatibile.

Va trebui sa gasec timp sa pun Win 10 dar ....mi e super sila de toate setarile pe care trebuie sale fac si reinstalarile de aplicatii de care am nevoie.

Multumesc tuturor pentru sugestii.

View PostRaz0rblade, on 14 februarie 2024 - 09:07, said:

E clar ca win11 nu stie ce sa faca cu 2 baterii, si lasa una sa se descarce pana la 0 fara sa o bage in sarcina pe a doua
m-as fii asteptat sa fie un pic mai aranjat la capitoulu asta...adica...stie win 10 si nu 11 , dubios au gandit-o cei de la Micrsosoft.

View PostRaz0rblade, on 14 februarie 2024 - 09:07, said:

Sau renunta la a doua baterie.
nu prea am cum sa fac asta, nu sunt doua baterii in carcase diferite sa o pot scoate pe una ,ci sunt un acelasi anasablu, uite cum apare in Windows management. Nu am gasit o setare in SO sa pot dezactiva una din baterii.

Faza e ca nu tot timpul face figur aasta, de cele mai multe ori , se descarca pana la 5 la suta sau 10 la suta si intra celalata baterie pana se descarca si aia la 10 la suta , apoi imi da mesajul de incarcare. Rar o duce pe prima pana la 0 si nu mai face switch catrea  doua care are curent.

Attached Files


Edited by cuculea, 14 February 2024 - 09:42.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Problema este ca neexistand duport ptr procesorul ala in WIndows 11, nici producatorul laptopului nu s-a sinchisit sa scoata soft si drivere compatibile ptr 11.
Cel mai probabil managementul bateriei e facut de un driver/soft proprietar Lenovo.

Ai incercat totusi sa instalezi tot ce e pe site-ul lenovo ptr laptopul tau ? Poate ai o sansa sa fie ceva ce nu ai instalat - banuiesc ca ai lasat doar ce a pus Windows-ul...

#9
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
In bios n-ai ceva setari legat de baterii?
In power managment ai setat un un plan custom?
In device manager e totul ok?
Verifica viata bateriilor totusi, vezi cu cmd powercfg
Se poate desface destul de usor si se renunta la o baterie in caz ca una e f uzata, vezi youtube.

Edited by cipinet, 14 February 2024 - 11:53.


#10
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
Renunta la w11, am un T570 luat pt soacra mea, dupa ce i-am pus w11 s-a plans ca face chestii nasoale, apoi m-a rugat sa ii fac un upgrade la baterie asa ca am adaugat inca una (nu a venit cu bateria interna,deci am cumparat una originala)... si aici au inceput fix aceleasi probleme de care spui.
S-a rezolvat cu clean install de w10.
Daca nu se rezolva dupa reinstalare ia pe rand bateriile si vezi care din ele e buba, daca e vorba de bateria interna, mai bine o schimbi ... dar de obicei bateria externa face figuri pt ca e compusa din celule 18650, se pot schimba cu unele noi daca stii pe cineva care se ocupa cu asa ceva.

#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Posteiffel, on 14 februarie 2024 - 09:47, said:

Problema este ca neexistand duport ptr procesorul ala in WIndows 11, nici producatorul laptopului nu s-a sinchisit sa scoata soft si drivere compatibile ptr 11.
Cel mai probabil managementul bateriei e facut de un driver/soft proprietar Lenovo.

Ai incercat totusi sa instalezi tot ce e pe site-ul lenovo ptr laptopul tau ? Poate ai o sansa sa fie ceva ce nu ai instalat - banuiesc ca ai lasat doar ce a pus Windows-ul...
da, toate driverele sunt de pe site ul Lenovo, au o aplicatie si le trage automat in functie de modelul laptopului. Momentan, nu am nimic ne-updatat. In device management nu imi arata nimic lipsa

View Postcipinet, on 14 februarie 2024 - 11:52, said:

In bios n-ai ceva setari legat de baterii?
In power managment ai setat un un plan custom?
In device manager e totul ok?
Verifica viata bateriilor totusi, vezi cu cmd powercfg
Se poate desface destul de usor si se renunta la o baterie in caz ca una e f uzata, vezi youtube.
nimci in BIOS
nimi csetat la power management, lasat pe default
device manager arata ok, nu e niic lipsa sau cu semnul exclamarii

chiar daca ar fii vorba de uzura, problema mea e , de ce nu face switch de la una la alta, una o duce la 0 , alta e plina 80-90 la suta. crd ca totusi e vorba de soft aici , nu neaparat de bataria in sine...zic doar.

Edited by cuculea, 14 February 2024 - 14:10.


#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Încearcă să instalezi aplicația asta: https://support.leno...-later-thinkpad

#13
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 31.12.2008
exact asa patesc si eu pe un T470s in windows 10  , se opreste brusc fara a ma avertiza
in hwinfo imi arata ca bateriile au wear level , una la 23% si alta la 48%
In linux face la fel.

Am observat ca nu descarca ambele baterii simultan ci pe rand.
Probabil una e defecta , managementul o stie de buna dar cand vrea s-o foloseasca pica  brusc.

#14
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
lucrez chiar acum pe acest laptop.....dupa ce am scos laptopul din stand, ambele baterii la 100 la 100.....acum lucrez c uel in alta locatie , ambele baterii la 100 la 100, una din ele a inceput sa se descarce si a ajus la 1 la suta , celalta a ramas la 100 la suta . Niciun mesaj. Aici cred ca e vorba de soft si de managementul bateriei, ce il opreste ca la 10 la suta sa incepa second battery sa se descarce? sau sa mearga in paralel?

#15
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Lapropul nu e suportat oficial în Windows 11, aici nu ai ce comenta.

Verifică în BIOS ce setări ai referitoare la managementul bateriilor, mai verifică și pe site-ul Lenovo ce drivere pentru managementul bateriilor sunt disponibile. Ar trebui să găsești și în manual specificații în acest sens. Nu sunt multe exemplare de laptop cu 2 baterii, nici că modele, nici ca producători, așa că nu văd de ce ar trebui Microsoft să își bată capul cu așa ceva. Producătorul e responsabil de drivere și instrucțiunile de management. Valabil pentru orice componentă sau dispozitiv IT.

Sunt laptopuri care au "Free fall protection" care ar trebui să comande blocarea capetelor HDD când senzorul integrat detectează mișcări bruște. Dacă nu instalezi driverul pentru acel senzor, ce să facă Windows cu el?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate