Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Ce BCA imi recomandati sa folosesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Nu merge cu nici o apa in el.
Aia au o reteta !
Mai ales daca vb de o statie mare de betoane.
Eu personal am lucrat doar cu Holcim.

#20
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016

View Post71cristian, on 16 februarie 2024 - 19:48, said:

... sa puna putina apa in beton , exact ca sa fie mai usor de nivelat . A-2-a zi a aparut fisuri desi de dimineata m-am pus cu apa pe el . Dupa o saptamana era tot fisurat superficial . Nu inteleg de ce ...

De obicei de la apa suplimentara. :)
Nu esti singurul care a patit asa ceva, multi mesterii aleg varianta lenesa, diluatul betonului in loc de vibrare corespunzatoare.
Betonul facut la statie trebuie sa il lasi exact asa cum e, chiar daca se lucreaza mai greu. Ei ii baga exact atat cat are nevoie cimentul in prima faza ca sa inceapa reactia.
Betonul prea lichid nu va mai avea structura uniforma pe verticala, la suprafata ajungand sa ai doar un lapte din ciment cu ceva nisip care, prin evaporare apei inutile, se va contracta din cauza ca ii lipsesc agregatele de granulatie mai mare. Si asa apar fisurile.

Si vibratul excesiv cred ca ar avea un efect asemanator.

#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
In loc de apa pune plastifiant. Ala nu degradeaza clasa de rezistenta.

#22
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Pai treaba a stat in felul urmator . Betonul vine in betoniera cu sigiliul de la statie nediluat . Ca sa-l nivelam mai usor , spun soferului sa mai puna putina apa in el si sa-l mai invarta .
Pai la ce fel de plastifiant faci referire ? Parca nu as mai pune apa in el la placa peste parter

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Aditiv plastifiant pentru beton. Il poti comanda direct la statie ca sa fie adaugat in cursul dozarii sau poti lua tu separat si adaugi in betoniera, dar ai de asteptat cateva minute de malaxare inainte sa il verse.

#24
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Oamenilor! Cea mai mare prostie e sa bagi apa in beton! Apa poate sa i scadă și până la 50% din rezistența pe care ați comandat o. Sunt aditivi pt ce vreți voi să faceți!

#25
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.07.2007
Ca sa nu mai deschid alt topic...urmeaza sa ridic peretii ( BCA ) Constructorul mi-a luat doar carton bitumat pentru a fi pus intre fundatie si primul strat de bca.

Am observat ca altii au mai pus diverse intre stratul de carton si fundatie ( smoala, adeziv, amorsa )

Voi cum ati procedat sau cum ziceti ca este mai bine sa fac?

Pun doar cartonul bitumat sau mai trebuie sa pun ceva sub el?

Ce imi recomandati sa pun?

Cu smoala ar fi mai greu pt ca nu am cu ce sa o topesc.

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017
Am pus carton, a fost suficient.

#27
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,951
  • Înscris: 17.10.2003
La mine au pus carton lipit cu ceva adeziv, probabil sa nu fugă când așezau primul rand de bca. Te mai dai în spate, mai lovești cu piciorul, nu stai tot timpul sa așezi la cartoane.

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă stau să mă gândesc, cred că și la mine au pus adeziv, pentru că prea stătea fixat.

#29
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.07.2007
Puteti sa-mi recomandati un adeziv bun?

#30
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Eu am cumparat Sika Igasol, ca sa puna intre placa si carton. Am vorbit si cu distribuitorul Sika de la care l-am cumparat, si a zis ca este foarte ok solutia asta ( Igasol intre placa si carton ). Carton am luat unul mai calitativ, de la General Membrane, pe care am dat vreo 170 ron/sul ( 10 mp ).

La fel ca si la tine, zidurile vor fi din BCA.

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 24 March 2024 - 14:42.


#31
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007

View Post71cristian, on 17 februarie 2024 - 11:29, said:

Pai treaba a stat in felul urmator . Betonul vine in betoniera cu sigiliul de la statie nediluat . Ca sa-l nivelam mai usor , spun soferului sa mai puna putina apa in el si sa-l mai invarta .
Pai la ce fel de plastifiant faci referire ? Parca nu as mai pune apa in el la placa peste parter

Sa iti explic de ce nu e bine sa bagi apa: In beton, cimentul are o reactie chimica cu apa, numita reactie de hidratare, iar in statie se baga suficienta apa cat sa reactioneze tot cimentul. Daca bagi apa suplimentara, aceasta nu mai are cu cine sa reactioneze si iese la suprafata si se evapora, iar in locul moleculelor de apa evaporata raman goluri, scazand rezistenta betonului si ducand la fisuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate