Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Grinzi intoarse casa

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cr1s71

cr1s71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.02.2008
Salut,

Sunt la stadiul in care ma informez/cer pareri referitor la o viitoare constructie P+1, amprenta ~73 m2 (7.5 Latime x 9.8 lungime).
Mentionez ca orice ajutor este binevenit, iar in cazul in care raspunsurile la intrebarile mele necesita un efort suplimentar, sunt dispus sa platesc consultanta, deci putem sa continuam discutia daca imi lasati in privat eventuale date de contact.

Intrucat doresc sa imi gandesc inainte de a ma apuca de treaba cum o sa arate viitoarea mea casa (camere, mobilier, electrocasnice, etc) sunt putin blocat de elementele structurale si rezistenta (stalpi, grinzi, placa). Nu am deloc experienta aici stiu doar ca voi avea placa atat deasupra parterului cat si etajului, pod nelocuit, necirculabil (doar depozitare) si ventilat corespunzator.

Ce imi mai doresc, insa este mai mult in zona "nice to have" intrucat nu doresc sa sacrific si sa fac niciun compromis in ceea ce priveste rezistenta, este ca deasupra parterului si etajului sa nu am grinzi, sau mai bine zis, sa am cat mai putine.
Am exclus in urma unor discutii planseul de tip dala (http://www.construieste.info/?p=3464) si ma gandesc sa recurg la varianta grinzilor intoarse (vezi imagine atasata). Din ce am inteles aceste grinzi sunt folosite destul de frecvent, sunt la fel de rezistente precum cele clasice si majoritatea meseriasilor stiu sa le execute (nu risti sa iei buleala).

Ce nu inteleg referitor la planul meu (vezi atasament): pot fi folosite pe intreaga longitudine sau latitudine a planului casei? La un simplu calcul, o grinda are grosime in jur de 40 cm, din care 12-15 or sa fie acoperiti de placa, insa ce se intampla cu restul de 25 cm? Voi putea monta usi deasupra acestora?

De asemenea, va atasez planul casei, mi-ati putea spune orientativ cam de cate grinzi si stalpi voi avea nevoie? Mentionez ca intrebarile de pun doar in scop de informare pentru a-mi gandi in proportie de 90% cum va arata viitoarea casa. Nu vor inlocui sub nicio forma un proiect facut de o persoana avizata.

Va multumesc in avans tuturor si sper sa pot sa incep cat mai curand un jurnal constructie casa.


Merci,
Cristi

Attached Files



#2
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Grinzile întoarse sunt relativ ok, dar sunt de preferat grinzile normale pentru ca sunt turnate monolit pe toată inaltimea.
La parter pui câte o grinda întoarsă când îți trece prin mijlocul livingului și îți strica Feng shuiul arhitectural. Dar condiția e ca la etaj sa ai perete pe grinda aia, ca doar nu faci casa cu obstacole.
La etaj nu merita nicio grinda întoarsă, ideal e sa ai placa în pod cât mai neteda sa o izolezi repede și eficient.

La ce ai postat tu acolo, forma livingului, ar merge grinda normala, se creează un loc mai retras, eventual o zona de dining. Dar depinde foarte mult cum e configurația etajului. Eu de exemplu am grinda întoarsă exact prin mijlocul livingului, dar fiind dreptunghiular, nu mergea cu delimitări de zone.
Pune deci și plan etaj.
Pune ți la punct funcționarul arhitectural și nu ți mai bate capul cu grinzile acum, vei decide după ce ai funcționarul gata.

#3
cr1s71

cr1s71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.02.2008
Stefan0011, multumesc mult pentru opinie si sfaturi. Un motiv pentru care as vrea sa evit grinzile normale este si sistemul de ventilatie cu recuperare de caldura centralizat. Nu ma deranjeaza neaparat faptul ca tubulatura o sa ocoleasca grinzile, insa trebuie sa cobor foarte mult cu plafonul fals care acopera tubulatura. Si aici eventuale idei sunt bine venite.

Cat despre etaj, o sa incep sa-l configurez dupa ce am o idee cum or sa fie dispuse grinzile si stalpii.

Edited by cr1s71, 11 February 2024 - 21:26.


#4
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Nu, pune camerele întâi și grinzi și stâlpi se pot pune unde ai nevoie.

Dacă problema e tubulatura de ventilație, liniștește-te. Proiectează ți traseele și unde se intersectează cu grinzile pui la turnare câte o țeavă de 110 mm în cofraj și îți faci traversări cate vrei. Le pui imediat sub placa și n ai nicio problema, nici structural, nici estetic.

Pune treceri de diametru mai mic și pt instalația electrica și cea termica.


#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,350
  • Înscris: 29.07.2013
Nu poti folosi exclusiv grinzi intoarse daca nu doresti sa ai si niste trepte la golurile de trecere. Posted Image

Mai bine soliciti rezistentului sa-ti configureze spatii de trecere prin grinzi, pentru tubulatura aia.

Edited by argonaut, 11 February 2024 - 22:00.


#6
cr1s71

cr1s71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.02.2008
Ma gandeam si la teava de 110 in grinda (gol tehnic), insa structuristii, dirigintele de santier or sa fie de acord cu asa ceva? Trebuie regandita grinda? Ma gandesc sa nu intampin diverse probleme fiind un subiect mai sensibil.

#7
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Trecere prin grinda de asa marime nu o sa ai voie never....

#8
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Poststefan0011, on 11 februarie 2024 - 21:35, said:

Dacă problema e tubulatura de ventilație, liniștește-te. Proiectează ți traseele și unde se intersectează cu grinzile pui la turnare câte o țeavă de 110 mm în cofraj și îți faci traversări cate vrei. Le pui imediat sub placa și n ai nicio problema, nici structural, nici estetic.
Ia mia uita-te odata ce lungime are grinda aia.

@cr1s71, in cazul asta nu te lua nici dupa internet, nici dupa constructor (ca merge si asa) etc. Structuristul e D-zeu in cazul asta. Numai el stie daca e ok fol tehnic acolo si de cat.

#9
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Cu cât e mai lunga grinda cu atât e mai înaltă. Cu cât e mai înaltă, cu atât o gaura de 110 mm e mai nesemnificativa. Se bordeaza golul și aia e. Găurile în zona mediana a elementelor pot fi practicate, uneori sunt chiar indicate. Cauta despre  grinzi ajurate, planșee bubble-deck.

#10
cr1s71

cr1s71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.02.2008
Va multumesc tuturor pentru opinii si sfaturi.
Referitor la ce mi-a spus kretzu77, cu siguranta o sa respect intocmai ce imi spune structuristul, insa mai multe pareri sunt binevenite.

M-ar ajuta sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie si daca intr-adevar exista cineva care sa aiba goluri tehnice in grinzi.

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Grinzile se dimensioneaza uzual cu 1/10 din deschidere si calculul include si grosimea/inaltimea din placa.
Nu stiu daca scapi usor cu un gol de 110 intr-o sectiune normala de grinda. Alea prefabricate au uneori goluri destul de mari, dar am impresia ca sunt elemente pretensionate, nu beton armat simplu.
In orice caz, si daca vei primi vreo traversare prin grinda, va fi in sectiunea neutra, la jumatatea inaltimii, nu cum iti inchipui tu sau consfatuitorii.

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

Vizualizare mesajcr1s71, pe 12 februarie 2024 - 09:30, a scris:

...M-ar ajuta sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie si daca intr-adevar exista cineva care sa aiba goluri tehnice in grinzi.
Kaufland le practica de vreo 20-30 de ani in magazinele lor (atat goluri in grinzi, cat si in stalpi pentru conducta de apa pluviala) si nimeni nu comenteaza.
Ce e esential e sa stie din start proiectantul de structura despre acele goluri, iar el mai departe va arma corespunzator zona respectiva.

Cel mai bine ar fi ori sa-ti gasesti un birou de arhitectura care are echipa completa (arhitect, proiectant de structura si proiectant de instalatii), ori sa lasi arhitectul sa aleaga echipa cu care colaboreaza cel mai bine. Asa ai cele mai mari sanse sa nu apara surprize neplacute pe santier.
Daca iti gasesti arhitect/firma de arhitectura care lucreaza in BIM e si mai bine, le e mult mai usor sa se sincronizeze, orice modificari in proiect se pot implementa mult mai usor si mai exact de catre toata echipa de proiectare.

Edited by Hider141, 12 February 2024 - 10:14.


#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Vizualizare mesajcr1s71, pe 11 februarie 2024 - 22:06, a scris:

Ma gandeam si la teava de 110 in grinda (gol tehnic), insa structuristii, dirigintele de santier or sa fie de acord cu asa ceva? Trebuie regandita grinda? Ma gandesc sa nu intampin diverse probleme fiind un subiect mai sensibil.
Poti monta adaptoare round-square pentru ventilatie in zona grinzilor, daca tot zici ca ai tavan fals. se practica.

Attached Files


Edited by tehnics, 12 February 2024 - 14:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate