Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Bransare curent pentru anexa gospodareasca

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
katalanu

katalanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.12.2009
Salutare,

Detin un teren intravilan, cu constructii de o parte si de alta a terenului. Ma gandem sa cer o autorizatie pentru construirea unei anexe gospodaresti gen garaj/baraca. Pe baza acestei autorizatii pot sa ma bransez la curent? Casa imi voi construi peste 4-5 ani, insa pana atunci as vrea sa imi trag curent si apa. (Apa exista la reteaua publica care trece prin fata terenului). Multumesc!

#2
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
DA!

#3
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021

View Postautom2, on 11 februarie 2024 - 12:23, said:

DA!

View Postautom2, on 11 februarie 2024 - 12:23, said:

DA!
Cum mai exact?

#4
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
La apa e de ajuns sa faci o cerere, si sa le atasezi cererea pe mail, la curent de ex... la e-distributie ai cont online unde iti spune clar ce documente online ai si faci pasii online, depinde in ce zona stai.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajkatalanu, pe 11 februarie 2024 - 12:17, a scris:

Salutare,

Detin un teren intravilan, cu constructii de o parte si de alta a terenului. Ma gandem sa cer o autorizatie pentru construirea unei anexe gospodaresti gen garaj/baraca. Pe baza acestei autorizatii pot sa ma bransez la curent? Casa imi voi construi peste 4-5 ani, insa pana atunci as vrea sa imi trag curent si apa. (Apa exista la reteaua publica care trece prin fata terenului). Multumesc!

Unde vrei sa te bransezi, daca n-ai decat autorizatia de construire pentru anexa?
Ca sa poti sa te bransezi ai nevoie si de autorizatie de construire pentru bransament electric. Asta ca prima faza. Apoi ai nevoie de ATR, dupa care te apuci si construiesti ((tu sau prin cineva, musai autorizat) bransamentul respectand cele stipulate in ATR

#6
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Te poți racorda și fără baraca aia. Le spui ca vrei sa gradinaresti, sa irigi, sa pui o rulota, etc.  De fapt nici nu i intereseaza. Întreabă la distribuitor. Anul trecut s a conectat un vecin cel mai recent. N are nimic pe teren și nici autorizatie pt vreo casa.

#7
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Un amic a primit ATR fara autorizatie constructie. Pe cerere a trecut punct de incarcare auto electrica+alimentare rulota.

#8
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Salut!
Acu finalizez și eu, trebuie sã mã branșeze.
Eu am solicitat pentru irigat.
Spor!

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZSRoXvQwquA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Spor! O sa dureze cam un an, poate putin mai tarziu.

#10
katalanu

katalanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.12.2009
Multumesc mult pentru raspunsuri!

Fiind vorba de jud. Ilfov, Snagov, am vazut ca furnizorul este E-distributie Muntenia.

O sa incep sa fac demersurile.

Multumesc inca o data!

#11
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007

View Postnicileta22, on 11 februarie 2024 - 16:26, said:

Cum mai exact?

Scuze! Depui documentatia pe portalul E-distributie ( desi acum nu mai este aceeasi firma). Daca nu, ridici anexa, faci receptia, o entabulezi si depui cerere ATR pentru ea. Cere monofazat de 6 kw( sa nu te puna sa refaci instalatia satului pe banii tai sau sa schimbi postul de transformare)  ulterior  mai poti ridica cu 50%.

#12
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

 adisz, on 11 februarie 2024 - 17:44, said:



Unde vrei sa te bransezi, daca n-ai decat autorizatia de construire pentru anexa?
Ca sa poti sa te bransezi ai nevoie si de autorizatie de construire pentru bransament electric. Asta ca prima faza. Apoi ai nevoie de ATR, dupa care te apuci si construiesti ((tu sau prin cineva, musai autorizat) bransamentul respectand cele stipulate in ATR
Poti face pentru irigație de exemplu. Nu e necesara autorizația de construire.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate