Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Idee de business cauta asociat (v2)

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
Eu zic sa mai avem rabdare,o epuizat numarul de postari,hai ca-l ofertez si eu,distribui tot ce nu este de mancat.

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostJoXYZ, on 10 februarie 2024 - 19:35, said:

Am o idee, am bani, am timp.

Caut un asociat care are toate astea.
Caut o persoana care are o idee, are bani, are timp si are nevoie de un asociat.
Caut un asociat care stie ca 1 + 1 > 2.

Din pacate intre prieteni si cunoscuti nu am identificat persoana cautata.
Asa ca am ajuns pe acest forum in speranta ca poate tu care citesti aceasta postare esti acea persoana potrivita.

Poate ai avut alte afaceri si nu au iesit asa cum sperai si vrei sa incerci din nou.
Poate esti un angajat cu cunostinte importante intr-un domeniu si crezi ca poti sa o faci mai bine decat actualul tau PATRON si vrei sa incerci pe cont propriu.
Poate esti intr-o alta situatie si te regasesti in postarea mea.

Tu vii cu ideea ta + banii tai + timpul tau, eu vin cu ideea mea + banii mei + timpul meu.
Impachetam cele 2 idei, creem un buget, ii alocam un timp si incepe distractia.


Nu, hai s-o luam altfel.
Hai sa te invat EU ca tu sa faci bani.

S-o luam cu sfarsitul
Nu te intreb cati bani ai de investit pentru ca minciunile ma obosesc
Intreb asa, ca tot zisesi 1+1>2
Deci tu esti primul "1"
Investesti €X, pentru ca ai zis ca ai si bani si timp si stii si in ce sa investesti (zisesi ca ai idee)

Ce profit te astepti sa castigi cu mine, daca si eu as investi o suma echivalenta cu €X?
2024
2025
2026
2027

Pune cate un procent care reprezinta profitul pe care-l crezi foarte probabil, in dreptul fiecarui an

#21
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Oscilez intre MLM si Ponzi. Felul de a scrie e asemanator cu MLM, insa aberatiile de pe langa conduc catre Ponzi. Dar na... Parerea mea moncher! Sa avem pardon, coane stim ca mama prostiilor e mereu gravida, insa sper sa nu iti gasesti idiotul pe Softpedia. Nu de altceva, dar asta ar insemna ca nivelul forumului a coborat tare de tot.
In rest, vorba unui clasic, iti uram succesuri. Din pacate cunosc destui de astia rupti in fund care cred ca daca i-a pacalit unul si l-au facut la buzunar, vor reusit aceiasi schema. Asa, de curiozitate, ai lucrat macar o zi in viata ta?

#22
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
colegi, inteleg cum sta situatia, dar haideti sa postam si la subiect, multumesc

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015
Eu ii dau crezare si astept raspunsurile despre afacere.
Chiar sa fie adevarat nu cred ca se asteapta sa vin cu banii si ideea, asa ca vreau sa inteleg daca am de aface cu un cersetor care vine cu povesti sau un antreprenor.
Deci... JoXYZ, the ball is in your court

#24
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
ma bag eu aiurea ca ma distreaza cum scrie marele investitor care e si panicat sa nu ii fure cineva mega ideea lui lol
am bani, am idei, dar nu caut partener. ideea mea asta e, sa ai afacerea ta si banii tai.
ce faci cu ideea mea?

#25
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
In strainatate este ceva normal sa mai pasezi idei de afacere si sa mai investesti in altele.

La noi? Cimitirele sunt pline de idei.

Cand ai o situatie financiara decenta mai primesti si propuneri de vreo afacere, unele mai reusite, altele mai dubioase.
Cred ca pe redit citeam cei care cumparau certificate pentru investit in firme, ca am lapsus cum se numesc.
Firmele emit diferite astea pentru a le imprumuta. Si zambeam ca era un tip care investise in cateva care dadusera faliment.

La noi este o ciudatenie sa nu iti fure careva marea idee de afacere.

Si ma amuza ca mai discut cu amici si le pare ciudat ca discut deschis.
Ex. Sa scriu o chestie de facut bani cu bani.
Te uiti pe marketplace, olx, te uiti la telefoane mobile, iti setezi anumite modele: S22 ultra, S23ultra, S24 ultra, 14 pro max, 15 pro max. Te uiti la pretul din amanet, consignatie, faci o oferta de cash.
Si in orasele mici nu sunt asa de multi romani care sa isi permita sa cumpere telefoanele astea.
Si cand povestesti cuiva treaba asta se mira ca divulgi "secretul".

Cele mai populare oferte sunt cele imobiliare, dezvoltatori imobiliari care cauta finantare, tu ii finantezi si iti vand apartamente mai ieftine. Doar ca mai bine prefer sa investesc intr-un RIF american in loc de un dezvoltator roman care construieste blocuri pe camp sau pe la tara.

Cand citesc idee de idee-de-business sunt curios la ce face referire, din pacate in lumea moderna fraza asta inseamna "sa te invat sa faci bani" si ma platesti.

#26
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Hai ca iti dau eu idee buna si gratis detaliata.

Fa un sit de imobiliare exact ca si REALTOR.COM dar pentru Romania. COPY / PASTE daca se poate.

Iti garantez ca in 3 luni de la lansare o sa fie NUMARUL 1 la imobiliare din Romania - restul o sa dispara.

Exemplu https://www.realtor....m=srp-list-card

Sa aiba exact aceleasi detalii:
1. Locatie exacta cu toate detaliile (an constructie, suprafata, suprafata lot), de cat timp sta pe piata nevanduta.
2. Poze exterior inclusiv lotul, poze interior - obigatoriu minim 30 de poze - si din fiecare incapere macar doua, obligatoriu exterior si lot si vecini ce case au - vezi street view la sectiunea poze.
3. Istoria proprietatii - vezi acolo propriety history - cand si cu cat s-a vandut de-a lungul anilor.
4. Ce taxe platesti si evolutia lor de-a lungul anilor
5. La vecinatate - vezi neighborhood - risc incendiu, inundatie, incendiu, cutremur, zgomot, criminalitate in zona etc
6. Evaluarea casei facuta de 3 companii diferite de evaluare - asta ca sa aprecieze cilentii pretul cerut in raport cu pretul evaluat.

De faci asta ajungi multimilionar in Romania - desi o sa mori apoi assasinat, de agentii imobiliari ce o sa ii pui pe drumuri. Probabil si multi vanzatori o sa vrea apoi sa te omoare - cand o sa vada ca ce au ere risc de inundatie mare sau ei cer 500 mii euro dar companiile o evalueaza la 150 mii.

Edited by AztecWarrior, 11 February 2024 - 12:17.


#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAztecWarrior, on 11 februarie 2024 - 12:14, said:

Hai ca iti dau eu idee buna si gratis detaliata.

Exista.
Imobiliare.ro

Si celelalte nu au disparut

#28
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostJoXYZ, on 10 februarie 2024 - 19:35, said:

Am o idee, am bani, am timp.
Caut un asociat care are toate astea.
Caut o persoana care are o idee, are bani, are timp si are nevoie de un asociat.
Tot n-ai reușit să explici
1. de ce dacă ai ideea, banii și timpul cauți un asociat care să aibă încă o idee, bani și cunoștințele necesare punerii în practică pentru ideea nr. 2
și
2. de ce cineva care le are pe toate trei ar avea nevoie de tine.

#29
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Probabil vrea sa beneficieze de rezultanta "produsul cartezian"...

#30
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Asta-i ca tipele alea care urlau la TV la te miri ce concursuri. HAIDETI! ACUM E ULtIMA SANSA! MAI SUNT DOAR 5 MINUTE!

#31
OBUREGELE

OBUREGELE

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.02.2024
Ce parere aveti de guru financiari de pe retele?

#32
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View PostTsunamii, on 11 februarie 2024 - 13:50, said:


Exista.
Imobiliare.ro

Si celelalte nu au disparut
Imobiliare.ro este fix ZERO comparativ cu standardele realtor.com
I-a spune-mi unde gasesc pe imobiliare - la ce pret s-a vandut in trecut acea proprietate? Sau cat sunt taxele? Riscul de incendiu? De inundatie? Criminalitatea in zona?
Sau macar poze din fiecare incapere a apartamentului / casei inclusiv a curtii si a caselor vecinilor???
Estimarile facute de evaluatori independenti??? Asa ca sa stiu si eu - cere mult sau este un pret bun???
Unde vad astea pe sit-ul ala de 2 bani numit imobiliare.ro???

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAztecWarrior, on 12 februarie 2024 - 12:04, said:

Imobiliare.ro este fix ZERO comparativ cu standardele realtor.com
I-a spune-mi unde gasesc pe imobiliare - la ce pret s-a vandut in trecut acea proprietate? Sau cat sunt taxele? Riscul de incendiu? De inundatie? Criminalitatea in zona?
Sau macar poze din fiecare incapere a apartamentului / casei inclusiv a curtii si a caselor vecinilor???
Estimarile facute de evaluatori independenti??? Asa ca sa stiu si eu - cere mult sau este un pret bun???
Unde vad astea pe sit-ul ala de 2 bani numit imobiliare.ro???

Si studiile alea nu se platesc?
Am platit aproape $30,000 taxele de vanzare in State, cat sunt in Romania?
Ceea ce ceri tu sunt la un cost, pe care in Romania nu ai de unde sa-l iei si, fie vorba-ntre noi, nici nu te-ar ajuta

#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
De ajutat, te-ar ajuta, pentru că ai avea transparență maximă cu toate costurile, inclusiv cele ascunse, pentru acea casă sau proprietate.

#35
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Agentiile imobiliare sunt zero barat cand vine vorba despre inovatie/nou... nici vorba ca una dintre ele sa iasa din turma agentiilor.
Prin 2016 am incercat cateva colaborari cu ele si am venit cu un concept nou, anume doar poze 360 din fiecare incapere + poze din drona cu proprietatea (totul la un pret infim)... nici macar nu au incercat sa preia ideea adica sa isi cumpere ei camera 360 si drona (cost sub 700 Euro)!. Au considerat inutil noul format si au continuat sa puna poze vechi din Google Maps ca doar e moka... ce mai conteaza ca nu corespund cu realitatea. Iar despre pozele interioare probabil ca s-au speriat ca vede clientul tot din pozele 360 deci nu mai pot fi mascate partile urate, mizeriile.
Iar despre ce vrea initiatorul... eu stiu un lucru si anume ca in ''afaceri'' (vb despre astea micro) nu e bine sa te asociezi nici macar cu rude - frati/surori/veri, etc. ori prieteni buni... asocieri evident ca se fac dar la afaceri foarte mari, unde totul se poate controla juridic/contabil asta pentru ca exista, evident, tendinta de a insela partenerul la un moment dat.

Edited by rz, 14 February 2024 - 10:13.


#36
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postrz, on 14 februarie 2024 - 10:08, said:

eu stiu un lucru si anume ca in ''afaceri'' nu e bine sa te asociezi
Știi prost !

Două capete fac mai mult decât unul. Cu un asociat te încurajezi, te mobilizezi, faci brain storming, te critici, te completezi.
Stabilești de la început termenii colaborării.
Dacă ești singur, investești 20 $ în cripto și crezi că ajungi milionar...

Edited by Alex432, 14 February 2024 - 19:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate