Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Excel IF cu conditionare hexdecimal

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Am si eu o situatie mai deosebita si anume, am un excel pe care il transcriu intr-un fisier txt, iar acest txt il folosesc intr-o aplicatie. Am insa o limitare la numere care nu pot fi mai mari de 2 la puterea 32 (2.147.483.647) am scris urmatoarea formula =IF(HEX2DEC(NumbersOnly(C2))="#NUM!",MID(NumbersOnly(C9),2,LEN(NumbersOnly(C9))),NumbersOnly(C2) care imi returneaza #NUM! in loc numarul din c2 mai putin prima cifra  imi pune #NUM! are cineva idee cum pot face asta.
Formula are in ea si o extragere de numere ca sa nu poata nimeni sa adauge caractere in loc de numar care sa imi dea eroare in aplicatie.

Daca in celula C2 punem numarul 24301278825 atunci in celula D2 unde este scrisa formula de mai sus apare #NUM! in loc de 4301278825.

Daca in C2 trec 534355 atunci in D2 apare 534355 e corect.

Multumesc anticipat pt orice idee care sa ma ajute sa ies din impas.

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,623
  • Înscris: 13.03.2005
Poate functioneaza cu asta:   =IFERROR(IF(LEN(C2)>9,MID(C2,2,LEN(C2)),C2), "")

#3
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Multumesc mult pentru idee, direct nu functioneaza ca am nevoie sa identifice excelul care numar este depaseste si sa il poata trunchia, insa am plecat de la idee si am facut urmataorea formula: =IFERROR(IF(HEX2DEC(NumbersOnly(C2))="#NUM!",0,NumbersOnly(C2)),MID(NumbersOnly(C2),2,LEN(NumbersOnly(C2)))) si astfel cand e sub valoarea maxima a lui 2 la putarea 32 aceea limitare data de 32 biti , imi afiseaza numarul, daca insa da eroare imi calculeza truncherea prin scoaterea primei cifre din numar si astfel se poate folosi numarul ramas care este mai mic ca 2la putearea 32.

Daca foloseam direct fara sa fie transformata in hexadecimal atunci orice numar din 10 cifre este trunchiat,insa daca am un numar mai mic sau egal cu 2147483647 nu vreau sa fie trunchiat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate