Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Masina cumparata fara fiscal

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
NNME

NNME

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2024
Salut,

Am cumparat o masina second hand de la Compexit Cluj, au trecut 30 de zile si inca nu am primit actul fiscal. Ce pot sa fac, trebuie sa platesc amenda chiar daca nu e vina mea, da? Care sunt posibilitãțile mele?

Multu!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Pai de ce n-ai fost sa inscrii masina ? Ca daca iei de la firma, factura tine loc de fiscal odata vizata.

Edited by andreic, 07 February 2024 - 23:22.


#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
NU mai exista conceptul de "act fiscal"!

Cand cumperi de la PJ trebuie sa ai: exemplarele din contract si factura/copiile de factura. Directia Fiscala de pe langa primaria vanzatorului iti stampileaza facturile (undeva in colt ar trebui sa fie stampila lor). Cu contractele si facturile stampilate mergi la Directia ta fiscala sa le ia in evidenta (adica sa iti stampileze si ei factura). Cu restul de acte mergi apoi la "militie" sa iti inmatriculezzi masina.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Fiscalul in acest caz e factura la care a pus primaria unde are sediul social firma vanzatoare.
Daca are datorii/amenzi la stat sunt sanse sa nu primeasca acea stampila.

In cel mai rau caz, mergi catre ANPC, dupa ce ai facut demersuri scrise catre vanzator.

Banuiesc ca ai primit Talon si CIV?

#5
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

Vizualizare mesajNNME, pe 07 februarie 2024 - 22:11, a scris:

Salut,

Am cumparat o masina second hand de la Compexit Cluj, au trecut 30 de zile si inca nu am primit actul fiscal. Ce pot sa fac, trebuie sa platesc amenda chiar daca nu e vina mea, da? Care sunt posibilitățile mele?

Multu!
Noua sau SH ?

#6
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007

View PostNNME, on 07 februarie 2024 - 22:11, said:

Salut,

Am cumparat o masina second hand de la Compexit Cluj, au trecut 30 de zile si inca nu am primit actul fiscal. Ce pot sa fac, trebuie sa platesc amenda chiar daca nu e vina mea, da? Care sunt posibilitățile mele?

Multu!
Ai sunat la primaria de care apartii?
Chiar a fost mai simplu sa te loghezi pe forum, sa cauti o arie dedicata problemei tale, sa redactezi 3 fraze, decat sa suni la taxe si impozite sa intrebi clar ce solutie ai la problema ta?

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Scrie foarte clar ca SH, de ce mai intrebi?
Si pana la urma are importanta?

View Postal bundy ro, on 08 februarie 2024 - 08:00, said:

Noua sau SH ?

View PostNNME, on 07 februarie 2024 - 22:11, said:

Salut,

Am cumparat o masina second hand de la Compexit Cluj, au trecut 30 de zile si inca nu am primit actul fiscal. Ce pot sa fac, trebuie sa platesc amenda chiar daca nu e vina mea, da? Care sunt posibilitățile mele?

Multu!


#8
balauru23

balauru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.08.2008
Factura neinsotita de fiscal este nula de drept, doar contractele de vanzare cumparare vizate fac exceptie de la prevederile Codului de procedura fiscala conform ordinului 1069/2016 "Prin completarea de către organul fiscal local a cartușului B se atestă îndeplinirea prevederilor art. 159 alin. (5) din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările și completările ulterioare, nemaifiind necesară  eliberarea unui certificat de atestare fiscală." Viza REMTII se trece in cartusul A. Pe facturi se trece doar viza REMTII.

#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Corect!

#10
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 28.02.2022
Doamne feri

#11
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 03.06.2006
Sper ca nu o Skoda cu 1.0 tsi....

#12
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

Vizualizare mesajadisz, pe 08 februarie 2024 - 08:27, a scris:

Scrie foarte clar ca SH, de ce mai intrebi?
Si pana la urma are importanta?
NU vazusem. Si are mare importanta, la cumpararea unei masini noi nu trebuie sa-ti dea decat factura, fara fiscal.
LA sh luat de la firma nu stiu cum e.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate