Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Placa Video

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
robertdanii

robertdanii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.01.2023
Va salut ! Am și eu o nelămurire legata de placa video deoarece nu ma pricep absolut deloc la pc-uri ! Din câte am înțeles rolul unei placi video este de a oferi imagini mai calitative , depinde și de tipul plăcii desigur , întrebarea mea este monitorul trebuie sa fie conectat neapărat la portul plăcii video pentru a obtine aceste rezultate sau funcționează și la portul plăcii de baza ? Va întreb deoarece recent am primit un pc iar placa video a acestuia nu are slot vga , eu având doar cablu vga !


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Dacă ai placă video dedicată, slotul video al plăcii de bază nu va funcționa.
Dacă ai grafică integrată în procesor poți scoate placa video și băga în slotul plăcii de bază monitorul.


Dacă monitorul tău suportă HDMI sau ce are placa ta video, ar fi bine să faci rost de un cablu HDMI.
Dacă monitorul tău nu are HDMI există convertoare de la HDMI la VGA. https://www.emag.ro/...4/pd/D5Q08MMBM/
Găsești și pe la Altex, Flanco ca să nu mai plătești transport.

Eu când am fost în situația ta am schimbat monitorul cu totul. Am avut un LG Flatron W1934S. Acum am un Asus VG245.
Nu se compară rezoluția Full HD cu vechiul monitor.
Mă gândesc să trec la 4k peste 5-10 ani.

Edited by Valy_User, 07 February 2024 - 20:12.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajrobertdanii, pe 07 februarie 2024 - 19:57, a scris:

eu având doar cablu vga !
Pai il arunci si iti iei ceva modern, Display port sau HDMI 2.0+

Vizualizare mesajrobertdanii, pe 07 februarie 2024 - 19:57, a scris:

Din câte am înțeles rolul unei placi video este de a oferi imagini mai calitative ,
De fapt rolul placii video este de a procesa mai eficient 3d si 2d fata de CPU care este generalist si nu prea bun la video. Astfel scoate de pe cpu o parte din sarcinile video si asigura mai multa capacitate de procesare disponibila in acelasi timp imbunatatind considerabil calitatea imaginii si randarea 3d. De aia se mai spune accelerator grafic.
Placile video fata de procesorul central au avantaje mari, un bus si memorie dedicata foarte rapida, peste ramul normal, un numar mare de unitati de calcul simple dar foarte eficiente pentru functii repetitive (shadere, procesoare stream) si capacitatea de a se conecta direct cu procesorul prin linii seriale PCIexpress. Practic sistemul ucreaza in tandem, CPU-GPU.

Edited by andreic, 07 February 2024 - 20:14.


#4
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
Sigur are HDMI sau DisplayPort atunci, ai nevoie de un cablu hdmi sau display port, depinde ce sloturi ai în spate. Dacă monitorul e mai vechi, sunt cabluri de la hdmi la displayport de cumparat, sau gasesti adaptoare de la hdmi la vga sau displayport, depinde de ce ai nevoie.

Edited by MrLion, 07 February 2024 - 20:07.


#5
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

View Postrobertdanii, on 07 februarie 2024 - 19:57, said:

1. nu ma pricep absolut deloc la pc-uri !
2. întrebarea mea este monitorul trebuie sa fie conectat neapărat la portul plăcii video pentru a obtine aceste rezultate sau funcționează și la portul plăcii de baza ?
2. Daca e pc nou cauta sa gasesti un adaptor sau schimba si monitorul.
...
1- pune niste poze daca nu stii sa dai detalii despre configuratie.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Totusi era mai bine niste poze la conectica acelui pc si la monitor.
Partea cu cablul VGA ne-a blocat pe toti. Doar userul "djl" te poate ajuta.

#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

Vizualizare mesajloock, pe 07 februarie 2024 - 20:50, a scris:

La HDMI, dincolo de generatii diferite si potrivire intre generatia folosita de monitor si cea folosita de placa grafica, si de compatibilitatea de cablu...,  atentie! ca trebuie facuta o setare in driver, care default e pusa sa redea o imagine mult mai proasta!!!, nu mai buna cum te astepti!!!
Default HDMI are banda video limitata, reda mai putine culori, si trebuie sa setezi special pt. HDMI ca sa redea decent.
Un print cu acea setare, sau o poza de net?

Edited by costeld69, 07 February 2024 - 21:12.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cauta pe google.
Eu nu folosec HDMI.

Am aflat intamplator si destul de tarziu ca se poate seta ca sa nu mai redea asa de naspa cum reda default si cum tot vedeam prin magazine si pe la diversi oameni acasa care nici ei habar nu aveau.


#9
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,539
  • Înscris: 21.12.2006
@robertdanii

Ai 2 situații:

1. procesorul are placă video integrată, dar în sistem ai adăugat și placă video dedicată pentru performanțe grafice sporite - în acest caz poți folosi ieșirile video ale plăcii de bază pentru a reda imagine pe monitor, iar sistemul se poate configura să folosească procesarea video  cu placa video dedicată pentru anumite aplicații mai solicitante (jocuri sau aplicații de editare)

2. procesorul nu are placă video integrată și sistemul folosește exclusiv placa video dedicată - în acest caz e obligatoriu să folosești doar ieșirile plăcii video pentru redarea imaginii pe monitor. Ieșirile plăcii de bază nu au semnal in acest caz.

Ca să primești recomandări corecte ar fi bine sa spui ce model de monitor, ce procesor, placa de bază și placă video ai.

Dacă monitorul nu are decât intrare VGA, cel mai probabil e un model vechi, și ar trebui schimbat cu altul care să aibă măcar intrare HDMI.

Edited by nei-k, 08 February 2024 - 08:23.


#10
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postloock, on 07 februarie 2024 - 21:17, said:

Cauta pe google.

Ai dat informatii prea vagi ca sa poata cauta cineva pe google, cine stie la ce te referi?
Poate fi vorba de rezolutie mai slaba decat ce "poate" monitorul, sau refresh rate mai prost.
Poate fi vorba de spatiu de culoare, dynamic range, color format, etc. Dar in general cam orice monitor din epoca noastra va furniza automat informatiile astea placii video (via EDID) si placa video va fi configurata corect.

View PostValy_User, on 07 februarie 2024 - 20:03, said:

Dacă ai placă video dedicată, slotul video al plăcii de bază nu va funcționa.
Pot fi ambele active in acelasi timp. Cred ca-i si cazul OP-ului, care foloseste PC-ul cu placa video integrata in loc de cea dedicata. :)
Se dezactiveaza din BIOS cea integrata ca sa nu mai consume resurse, dar asta dupa ce a rezolvat cu cea dedicata... banuiesc.

#11
gremlins

gremlins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.05.2007
scriu si eu aici , intre astea doua pe care sa o iau ?
https://www.forit.ro...ASABEgKxYPD_BwE

https://www.cel.ro/p...-pNis2MTIqNA-l/

#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
ca si caracteristici sint asemanatoare, eu personal as merge pe msi.

#13
gremlins

gremlins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.05.2007
mersi, sper sa nu fie 'prea ' overkill pt vechiul i5 10400

#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,539
  • Înscris: 21.12.2006
Techpowerup zice ca Ventus 2X ar fi mai rece decat Windforce OC, totusi temperaturile sunt date la 35 dB, care e abia audibil
https://www.techpowe...ntus-2x/38.html

#15
gremlins

gremlins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.05.2007
pare ca ar fi insemnata aceasta diferenta din grafic, dar probabil pe la 100 W intra mai tare moristile

https://www.forit.ro...MhoCr9sQAvD_BwE
asta ar fi cea mai rece din testul lor, aprox 100 lei in plus

Edited by gremlins, 04 March 2024 - 13:42.


#16
gremlins

gremlins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.05.2007
nu m-ar deranja sa stea usor mai calda, trebuie sa stiu si eu a seta acest zgomot minim

#17
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
Mergi pe MSI Ventus, Gigabyte sunt varza.
Nici testele alea nu sunt foarte ok. RTX 4060 are TDP 115w nu 130w cum au scris ei acolo si nici daca folosesti MSI Afterburner nu poti sa setezi Power Limit mai mult de 105%.
Procesorul tau i5 10400 o sa se descurce foarte bine cu RTX 4060.

Attached Files



#18
gremlins

gremlins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.05.2007
mersi, deci msi e bun

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate