Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Asigurare PAD și facultativă, emise fără solicitare

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,
În ianuarie 2023 am accesat un credit ipotecar la ING, soția fiind titular de contract iar eu coplătitor. Am făcut asigurare PAD și facultativă pentru locuință și le-am transmis către ING, aceasta fiind o condiție obligatorie pentru accesarea creditului. Asigurările au fost ambele pe numele meu. În ianuarie 2024 când au expirat am refăcut asigurările PAD și facultativă, tot pe numele meu, tot cesionate către ING, fără să le prezint polițele de această dată.
În februarie, contul soției a fost debitat cu valoarea unei polițe PAD emise de către Broker ING, pe numele ei, fără solicitare. După discuție cu ING și Broker ING, au solicitat copii ale asigurării PAD emise, și au recomandat să anulez polița din ianuarie. După câteva zile au debitat iar contul soției, cu prima rată a unei polițe facultative pentru locuință. Pe deasupra, contul respectiv fiind folosit exclusiv pentru plata ratelor, în acele momente nefiind bani acolo, a intrat în sold negativ și au existat și penalizări.
Am discutat cu brokerul la care am apelat în ianuarie 2024 și am făcut polițele, ne poate ajuta cu anularea lor și rambursarea banilor, dar consider că Broker ING a făcut un abuz, nu a anunțat, a debitat contul fără permisiune.
A mai pățit cineva, e o situație des întâlnită?
Oare ANPC ne ajută, sau o altă instituție?

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
S-a intmaplat cu Unicredit, au făcut după ce făcusem eu. Au anulat polița încheiată de ei.
Eu zic că merită o reclamație la ANPC, chiar dacă brokerul reușește să-ți recupereze banii.

#3
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
Ai verificat contractul de credit cu ING facut de sotia ta in detaliu? E posibil poate ca undeva acolo, scris cu fontul cel mai mic poate, sa fie prevazut vreo imputernicire acordata de titular lui ING sa intocmeasca in numele sau contracte de asigurare pe durata creditului?

#4
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
citeste litera cu litera contractul de ipoteca si de credit ipotecar.  acolo o sa ai sigur un alineat cu 'debitorul se obliga sa instiinteze catre ING cel mai tarziu la date de... asigurarea facultativa cesionata ... etc, in caz contrar ING va crea o polita in numele debitorului, pentru imobilul ipotecat, etc'

#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Citeste cu atentie contractul de credit.

Desi nu esti obligat sa inchei politele prin broker-ul lor, esti obligat sa:
- inchei aceste polite (in anumite conditii - trebuie sa fie incluse anumite clauze)
- sa le cesionezi in favoarea lor
- sa le inchie pana la o data anume
- sa le comunici detaliile politelor

Am avut si eu credit ipotecar, iar banca ma anunta cu 1 luna inainte prin e-mail ca politele urmeaza sa expire. Dar era trecut si in contract aspectul asta. Ma informau in mesaj ca daca nu inchei politele conform conditiilor din contract si nu le comunic detaliile, o vor face ei pentru mine prin brokerul lor.

Deci inainte de orice, reciteste cu atentie contractul.

View Postaiulianctin, on 07 februarie 2024 - 19:10, said:

Salutări,
În ianuarie 2023 am accesat un credit ipotecar la ING, soția fiind titular de contract iar eu coplătitor. Am făcut asigurare PAD și facultativă pentru locuință și le-am transmis către ING, aceasta fiind o condiție obligatorie pentru accesarea creditului. Asigurările au fost ambele pe numele meu. În ianuarie 2024 când au expirat am refăcut asigurările PAD și facultativă, tot pe numele meu, tot cesionate către ING, fără să le prezint polițele de această dată.

De aici vine problema ta. Daca le comunicai detaliile nu mai ajungeai in situatia asta.

Incearca la anul sa o faci pe numele sotiei, ca poate te trezesti cu alte probleme. Cand am luat casa, adresa era tarlaua x, lotul y bla bla ... nu era un nume de strada. Si asa am facut politele cativa ani la rand. Intr-un an am schimbat broker-ul si i-am dat adresa casei cu nume si numar de strada. Banca mi-a respins polita, ca adresa nu este identica cu cea din contractul de credit. A trebuit sa ma duc la primarie sa cer o adeverinta cum ca tarlaua x, lotul y este de fapt strada si numarul pe care l-am trecut eu in polita. Dupa asta au acceptat polita, dar mai mare daraua si mult timp pierdut.

Edited by bogdan_o, 07 February 2024 - 19:51.


#6
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Voi citi contractul. Și chiar dacă ar exista în contract, și e posibil să existe că știu băncile să se acopere în caz de orice, eu am deja polițele emise, valabile, plătite, exact cum le vor ei. Oare, când faci o asigurare unui imobil, nu se vede că deja există o asigurare?

#7
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Pentru PAD se poate verifica, conditiile sunt CNP + adresa. Dar, dupa cum ai constatat si tu se pot emite 2 polite pentru aceeasi adresa daca sunt CNP-uri diferite.

Pentru cele facultative nu exista un centralizator global. Asa ca se pot emite polite pentru acelasi imobil de catre mai multe companii.

Incearca sa vezi care dintre ele (cele emise de ING sau cele emise de broker-ul tau) pot fi anulate.

#8
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
În ianuarie am făcut ambele asigurări la Allianz Țiriac. În februarie Broker ING tot la Allianz Țiriac a făcut polițele... Într-adevăr alt CNP, aceeași adresă.

#9
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023
eu la transilvania a trebuit sa aduc asigurarea PAD in original la ei dupa ce am facut-o la Allianz ca sa vada daca nu e vreo smecherie si au oprit acolo si ei, au si sunat brokerul sa vada daca e adevarat

Trebuia sa le-o trimiti macar pe email ca sa ai acoperire ca le-ai trimis-o tu. Oricum cel mai mare rahat ca te obliga sa ai asigurare cand 90% dintre romani nu au la locuinta. Daca se intampla ceva cu casa atunci te iau si in ras cu despagubirea

Edited by doujdelei, 07 February 2024 - 20:48.


#10
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View Postaiulianctin, on 07 februarie 2024 - 19:10, said:

dar consider că Broker ING a făcut un abuz, nu a anunțat, a debitat contul fără permisiune.
Tu poti sa consideri ce vrei pe banii tai! ;-)

Daca citeai contractul ala mare si stufos de creditare pe care l-ai semnat ai fi descoperit ca imobilul nu poate sa ramana fara asigurari. Tu ai obligatia sa trimiti politele catre ING si atunci nu iti incheie ei nici o asigurare. Daca nu ai facut-o (si tu ai spus ca nu le-ai trimis) = banca a incheiat politele si ti-a debitat sumele. E atat de simplu!

Anulezi acum politele tale si pe viitor ai invatat ca trebuie sa le trimiti copii catre ING daca vrei sa le faci tu cu brokerul tau.

#11
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Banca nu sta fara asigurare nici macar o secunda.

Frumos si civilizat si fair play era sa te contacteze account managerul si sa te intrebe cand ii trimiti o noua asigurare. Dar cu siguranta nu a facut asta pentru ca 100% si-a luat comision de la firma de asigurari pentru ca i-a dat de mancare.

#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View Postmurdar, on 07 februarie 2024 - 21:32, said:

Frumos si civilizat si fair play era sa te contacteze account managerul si sa te intrebe cand ii trimiti o noua asigurare. Dar cu siguranta nu a facut asta pentru ca 100% si-a luat comision de la firma de asigurari pentru ca i-a dat de mancare.
Nu exista "frumos si civilizat" intr-o relatie de business. Poate doar la business-uri mici, dar aici vorbim de o banca care nu are timp de asa ceva. Daca tin minte, cred ca ING chiar trimite ceva mailuri automate de reminder ca iti trebuie asigurarile. Probabil inititorul le-a dat ignore :-)

Banca automat la scadenta, daca nu are asigurare trimisa de client, solicita intocmirea ei de catre brokerul "favorizat". Asta este...

#13
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Pai eu ce am zis?

Angajatul a solicitat cu bucurie intocmirea unei asigurari, fara sa mai consulte clientul, in perspectiva obtinerii unui comision gras de la firma de asigurari.

S-a pisat pe client? Clar. E vina clientului ca se lasa sodomizat de banca? Clar.

Edited by murdar, 08 February 2024 - 07:27.


#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

 aiulianctin, pe 07 februarie 2024 - 19:49, a scris:

Voi citi contractul. Și chiar dacă ar exista în contract, și e posibil să existe că știu băncile să se acopere în caz de orice, eu am deja polițele emise, valabile, plătite, exact cum le vor ei. Oare, când faci o asigurare unui imobil, nu se vede că deja există o asigurare?
Nu, nu exista un element unic si clar, cum e seria de sasiu la auto.

#15
un_q_paul

un_q_paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.08.2021

View Postdoujdelei, on 07 februarie 2024 - 20:48, said:

Oricum cel mai mare rahat ca te obliga sa ai asigurare cand 90% dintre romani nu au la locuinta.
Normal ca te obliga la asigurare, atata timp cat tu ai garantat cu acel bun/imobil. Creditul respectiv se acorda in anumite conditii specifice, care atrag si anumite obligatii, nu doar drepturi (cum dealtfel suntem obisnuiti noi asa, in general), pentru ambele parti contractuale. Daca Doamne fereste de exemplu are loc un incendiu si ramai fara casa....mai platesti creditul? Iti spun eu ca nu. Si daca l-ai plati....ti s-ar parea "fair"?  Nu !

View Postdoujdelei, on 07 februarie 2024 - 20:48, said:

Daca se intampla ceva cu casa atunci te iau si in ras cu despagubirea
Aici ai scris in cunostinta de cauza ? Sau doar asa ai auzit ?

View Postmurdar, on 08 februarie 2024 - 07:26, said:

Pai eu ce am zis?

Angajatul a solicitat cu bucurie intocmirea unei asigurari, fara sa mai consulte clientul, in perspectiva obtinerii unui comision gras de la firma de asigurari.

S-a pisat pe client? Clar. E vina clientului ca se lasa sodomizat de banca? Clar.
1. Clientul (in cazul de fata initiatorul) a semnat de buna voie un contract care contine atat drepturi cat si obligatii, contract pe care nu l-a respectat prin neprezentarea politei in termenul convenit
2. Banca mai mult ca sigur l-a instiintat cel putin o data prin intermediul a cel putin unui canal electronic (SMS, email) - clientul a dat ignore
3. Pentru cei care au pretentia sa-i si contacteze telefonic / viziteze reprezentantul bancii, eventual sa vina si cu o butelie de vin, ceva, sunt convins ca nu exista aceasta clauza nicaieri in contract
4. Comisionul acela "gras" te asigur ca e de ordinul a 10-20 Ron/polita, comision pe care il incaseaza angajatul doar daca acesta incheie polita (cu acordul si semnatura clientului), si nu e solicitata incheierea acesteia de catre institutie, pe baza contractului de credit - exclus cazul de fata
In concluzie, cum scriam mai sus, noi in general avem doar drepturi, obligatiile sunt pentru altii !!!

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajaiulianctin, pe 07 februarie 2024 - 19:10, a scris:

În ianuarie 2024 când au expirat am refăcut asigurările PAD și facultativă, tot pe numele meu, tot cesionate către ING, fără să le prezint polițele de această dată.
...//...
A mai pățit cineva, e o situație des întâlnită?
Oare ANPC ne ajută, sau o altă instituție?
Nu trebuia sa refaci tu, iti facea automat banca pe perioada creditarii, asa era procedura contractuala.

Edited by andreic, 08 February 2024 - 10:51.


#17
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

View Postun_q_paul, on 08 februarie 2024 - 10:17, said:

Normal ca te obliga la asigurare, atata timp cat tu ai garantat cu acel bun/imobil. Creditul respectiv se acorda in anumite conditii specifice, care atrag si anumite obligatii, nu doar drepturi (cum dealtfel suntem obisnuiti noi asa, in general), pentru ambele parti contractuale. Daca Doamne fereste de exemplu are loc un incendiu si ramai fara casa....mai platesti creditul? Iti spun eu ca nu. Si daca l-ai plati....ti s-ar parea "fair"?  Nu !

Aici ai scris in cunostinta de cauza ? Sau doar asa ai auzit ?


1. Clientul (in cazul de fata initiatorul) a semnat de buna voie un contract care contine atat drepturi cat si obligatii, contract pe care nu l-a respectat prin neprezentarea politei in termenul convenit
2. Banca mai mult ca sigur l-a instiintat cel putin o data prin intermediul a cel putin unui canal electronic (SMS, email) - clientul a dat ignore
3. Pentru cei care au pretentia sa-i si contacteze telefonic / viziteze reprezentantul bancii, eventual sa vina si cu o butelie de vin, ceva, sunt convins ca nu exista aceasta clauza nicaieri in contract
4. Comisionul acela "gras" te asigur ca e de ordinul a 10-20 Ron/polita, comision pe care il incaseaza angajatul doar daca acesta incheie polita (cu acordul si semnatura clientului), si nu e solicitata incheierea acesteia de catre institutie, pe baza contractului de credit - exclus cazul de fata
In concluzie, cum scriam mai sus, noi in general avem doar drepturi, obligatiile sunt pentru altii !!!
ti se pare normal ca in caz de ceva doamne fereste, banca sa o lalaie si daca e sa iti dea doar maxim 20.000 mii euro cand proprietatea ar valora 100.000 mii euro?

View Postandreic, on 08 februarie 2024 - 10:50, said:

Nu trebuia sa refaci tu, iti facea automat banca pe perioada creditarii, asa era procedura contractuala.
mie imi expira polita acum la mijlocul lui februarie, am pus la finalul lunii ianuarie banii de polita pe cont ca sa ii retraga ei, nu am primit nicio instiintare cum ca expira polita. Suna la call center la BT si intreaba si de acolo mi se zice ca daca nu mi s-a trimis nicio instiintare atunci nu mi se va emite o noua polita chiar daca actuala expira. Pot sa am banii in cont sa ii retraga ei insa daca ei nu au binevoit sa trimita hartie in posta atunci nu mi se va emite noua polita desi am credit ipotecar la ei

#18
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View Postdoujdelei, on 08 februarie 2024 - 11:17, said:

ti se pare normal ca in caz de ceva doamne fereste, banca sa o lalaie si daca e sa iti dea doar maxim 20.000 mii euro cand proprietatea ar valora 100.000 mii euro?

Nu te opreste nimeni sa-ti faci facultativa pe valoarea de 100000 de euro sau 100 de milioane de euro cum ai scris tu. 20000 de eur e plafonul de despagubire pentru POLITA OBLIGATORIE.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate