Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Curiozitate legată de tâmplăriile vechi ale locuințelor

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Văd că nu există vreun subiect "discuții generale", așa că deschid unul separat: se montează termopane și pentru motive de eficiență termică și de izolare fonică, dar și pentru că la blocurile vechi comuniste cam bate vântul prin geamuri.
Cineva mi-a zis că la blocurile interbelice (și probabil nu numai blocuri) era mai bun lemnul de la ramele ferestrelor, deci izolau mai bine sau nu era așa de nasol. În comunism, problema era că se făceau la scară prea mare și nu era prelucrat cum trebuie lemnul (tot acea persoană mi-a zis). Adevărat sau mit?
În altă ordine de idei, înainte a se trece la ușile din placaj (o mare prostie), cam ce de uși se puneau la clădirile care nu erau pentru săraci? Am văzut în vreo 2 cărți că se puteau și din mai multe bucăți, dar la noi ce lemn se folosea? Bănuiec că majoritatea aveau lemn plin sau niște bucăți lipite, nu canturile alea în care se pot ascunde goange.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
La blocurile comuniste tâmplăria geamurilor era de cacao.
Din lemn, cu un singur strat de sticlă. Încă le mai am pe casa scării. Nu etanșează corespunzător.
Nu prea s-a ținut cont absolut deloc de eficiența energetică în general la blocurile comuniste.
În schimb ușile de la intrarea în bloc mi se păreau geniale. Tablă groasă, mari, impunătoare.
Doar că în zilele noaste au cam cedat balamalele la multe, și le vezi sudate. Nu le-aș da sub nici o formă pe glumele de uși de termopan din zilele noaste.
În principiu sunt împotriva ușilor de termopan.

La case oamenii își făceau cu două rânduri de geamuri. Alea da, sun ok.

Edited by Valy_User, 07 February 2024 - 19:12.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Izolatia nu e data in mod special de rama, ci de geam si de faptul ca etanseaza bine.

Lemnul vechi, uscat, fara garnituri si sticla subtire, erau cam degeaba, de aceea in fiecare an munceai la ele sa le imbini.

Daca te punea dracu sa le si vopsesti, era o placere ca se frecau intre ele si nu mai puteai desface cele doua bucati de geam.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
@ Valy_User : am avut de tablă. Destul de o.k. Dar văd că cea de termopan, ţine şi are 10 ani.
Alea de fier forjat erau foarte durabile. Le mai găseşti la clădiri interbelice (vile de apartamente, blocuri). Unele au fost înlocuite cu din alea de termopan.   :disgust:

#5
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
La un moment dat s-a inlocuit lemnul cu metal.Da, tamplarie metalica-otel, nu aluminiu.
Am avut un prieten care avea apartament pe Dr.Felix colt cu Titulescu.
Am fost intr-o iarna la el, statea la et 8, sufla vantul prin tamplarie ca la balamuc.

#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Casă serioasă construită în anii '20, cu cele mai bune materiale disponibile în acea perioadă.
Tâmplăria geamurilor era făcută din lemn tratat, îmbătrânit şi vopsit, nu a lucrat în timp, se închideu perfect până în anii '90. Vopseaua nu era prietena lor cea mai bună, aveau nevoie de tâmplar pentru a fi vopsite bine.
Până acum doi ani au fost mulţumitoare dar noul proprietar a hotărât să le înlocuiască cu sublimele termopane.

Între cele două geamuri era o distanţă de 20cm, golul de geam fiind placat cu lemn similar cu cel din care era făcută tâmplăria.
Nu ţin minte să fi fost probleme cu frigul sau igrasia/mucegaiul în zona ferestrelor.

În memoria mea au rămas mai bune decât termopanele medii care se găsesc pe piaţă şi sunt montate la noi.

Edited by terratec, 08 February 2024 - 09:36.


#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Tripane de alea faine cu profile Salamander. Sunt altceva, față de termopanele normale, de exemplu.

In schimb nu mi-aș pune termopane cu rame din lemn natural.
Le-am văzut, sunt grele și pun presiune mare pe feronerie, fiind lemn, rama putrezește, mucegăiește si are nevoie periodic de tratamente.

Edited by Valy_User, 07 February 2024 - 23:04.


#8
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postterratec, on 07 februarie 2024 - 22:51, said:

Între cele două geamuri era o distanţă de 20cm, golul de geam fiind placat cu lemn similar cu cel din care era făcută tâmplăria.
Nu ţin minte să fi fost probleme cu frigul sau igrasia/mucegaiul în zona ferestrelor.

În memoria mea au rămas mai bune decât termopanele medii care se găsesc pe piaţă şi sunt montate la noi.
Am reconditionat in ultimii doi ani geamuri similare cu etansare cu garnituri EPDM si aduagare foi suplimentare din policarbonat.
Se pare ca am reusit o izolare fonica de cel putin 35 dB si o diferenta de temperatura pe geam fata de interior mai mica de 4 grade la -12 grade afara si fara incalzire timp de 8 ore.
Pe ramele de lemn cu grosime de 21 cm din brad pierderile de energie sunt infime.
Poate chiar se apropie de pierderile de caldura a geamurilor pentru casele pasive per ansamblu geam. Greu de masurat totusi.
Factura la incalzire a scazut cel putin cu o treime, la conditii de temperatura similare.

Sunt geamuri la vechile cladiri, istorice care cred ca au peste 150 de ani vechime, dar sunt pozitionate la fata interioara a zidurilor cu grosimea de 80...100 cm si nu prea ajunge apa la ele, soarele si el putin timp.

#9
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostValy_User, on 07 februarie 2024 - 23:03, said:

Tripane de alea faine cu profile Salamander. Sunt altceva, față de termopanele normale, de exemplu.
As vrea sa-mi pun citatul de mai sus in semnatura, credeti ca se poate, intreb ca habar n-am cum si in ce conditii, dar imi place maxim?

#10
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006

View PostValy_User, on 07 februarie 2024 - 23:03, said:



In schimb nu mi-aș pune termopane cu rame din lemn natural.


Am eu in casa, de 10 ani n-au mucegait inca. S-a lasat o usa, de a trebuit sa vina mesterul s-o indrepte, dar atat. Arata si mai bine decat termopanul normal.

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Am avut si eu la un apartament, dar le-am demolat. E mult prea greu pachetul de sticle pentru lemn chior si se toot deformeaza in timp. Nici lemnul la exterior expus la UV nu e cea mai fericita alegere pe termen lung, mai ales daca le vrei doar lacuite, sa se vada fibra.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
@ terratec : înțeleg ce înseamnă tratat, dar cum se îmbătrânește artificial lemnul, că asta nu înțeleg.
Ușă de metal la balconul unui bloc comunist (anii '70, Șos. Iancului). Apartamentul vine și cu rulouri din lemn.

Attached File  img_1114_12333.jpg   57.59K   34 downloads

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajValy_User, pe 07 februarie 2024 - 19:08, a scris:

La blocurile comuniste tâmplăria geamurilor era de cacao.
Din lemn, cu un singur strat de sticlă. Încă le mai am pe casa scării. Nu etanșează corespunzător.
Nu prea s-a ținut cont absolut deloc de eficiența energetică în general la blocurile comuniste.
În schimb ușile de la intrarea în bloc mi se păreau geniale. Tablă groasă, mari, impunătoare.
Doar că în zilele noaste au cam cedat balamalele la multe, și le vezi sudate. Nu le-aș da sub nici o formă pe glumele de uși de termopan din zilele noaste.
În principiu sunt împotriva ușilor de termopan.

La case oamenii își făceau cu două rânduri de geamuri. Alea da, sun ok.
Nu tineau cont, au fost construite ca si cum urmau sa aiba termoficare la 70 C in calorifere nelimitata, dar apoi in anii 80 cand au taiat-o, ce bine era sa fie izolate termic. Posted image

Vizualizare mesajAdm, pe 07 februarie 2024 - 19:10, a scris:

Izolatia nu e data in mod special de rama, ci de geam si de faptul ca etanseaza bine.

Lemnul vechi, uscat, fara garnituri si sticla subtire, erau cam degeaba, de aceea in fiecare an munceai la ele sa le imbini.

Daca te punea dracu sa le si vopsesti, era o placere ca se frecau intre ele si nu mai puteai desface cele doua bucati de geam.
Cand ne trezea pentru scoala, maica-mea intra direct in camera si deschidea geamul ala. Zgomot sinistru si apoi frigul si vacarmul auto de afara. Ca Daciile faceau zgomot nu gluma.

Vizualizare mesajdjl, pe 08 februarie 2024 - 09:55, a scris:

@ terratec : înţeleg ce înseamnă tratat, dar cum se îmbătrâneşte artificial lemnul, că asta nu înţeleg.
Uşă de metal la balconul unui bloc comunist (anii '70, Şos. Iancului). Apartamentul vine şi cu rulouri din lemn.

Atașament img_1114_12333.jpg
Usile la balcon erau tot de lemn, zgomotoase la deschidere, vopsite de tata, uneori se deschidea doar jumatate de usa. Totul era foarte prost calitativ in comunism, asta e impresia mea.

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic: urăsc să văd la blocurile interbelice geamurile alea tip hublou înlocuite cu geamuri pătrate. Există şi rame termopan rotunde, dar le e lene să pună aşa ceva.  Strică originalitatea clădirii.   :disgust:

#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
https://youtu.be/GZ1...LmV325Q5LqNrvT7

View Postdjl, on 09 februarie 2024 - 12:22, said:

dar le e lene să pună aşa ceva.  Strică originalitatea clădirii.   Posted Image
Doare la portofel.

#16
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Pentru nostalgicii ferestrelor vechi comuniste, asa ceva merge la fix impreuna. Posted Image

Mucegai starter pack.

[ https://www.gandul.ro/wp-content/uploads/2019/09/18397620/1-calorifer.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Maskatu, 13 February 2024 - 13:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate