Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

termoizolatie perete casa scarii

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mateiandrei34

mateiandrei34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.11.2015
Salutare intenționez sa izolez peretele cu casa scării, pe partea cu casa scării, si nu stiu ce ce material ar fi mai optim sa fac asta, vecinii care au mai izolat au avut probleme cu mucegaiul, deoarece blocul e slab izolat cu 5 cm de polistiren si cam toti vecinii au probleme cu umiditate in apartamente, inclusiv  in camera pe care doresc sa o izolez am umiditatea mare iarna si folosesc un dezumidificator,  cei care ati mia făcut asta cu ce ati izolat?

#2
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014
Umiditatea in casa trebuie sa fie in jur de 50% ,pentru aceasta umiditate trebuie caldura si aerisire.

#3
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postmateiandrei34, on 07 februarie 2024 - 09:31, said:

am umiditatea mare iarna si folosesc un dezumidificator,  cei care ati mia făcut asta cu ce ati izolat?


ai umiditate mare pentru ca nu ventilezi sau nu incalzesti suficient ap, sau o combinatie

pune geamurile pe microventilatie daca au asa ceva , daca nu au ... regleaza-le mai larg???

vezi daca poti monta o ventilatie de-centralizata sau mai multe, solutii exista dar trebuie sa te documentezi, izolatul unui singur perete care e si in anvelopa blocului nu face mare lucru , sa nu zic ca e inutil.

#4
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019

View Postsuperbec, on 07 februarie 2024 - 10:23, said:

solutii exista dar trebuie sa te documentezi, izolatul unui singur perete care e si in anvelopa blocului nu face mare lucru , sa nu zic ca e inutil.

Depinde.

Daca ai vecini care deschid geamurile pe casa scarii indiferent de anotimp, s-ar putea sa faca diferenta.

4-5 grade in plus se simt tare.

OP intentionezi izolatie pe interiorul apartamentului sau exterior?



#5
mateiandrei34

mateiandrei34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.11.2015

View Postsuperbec, on 07 februarie 2024 - 10:23, said:



ai umiditate mare pentru ca nu ventilezi sau nu incalzesti suficient ap, sau o combinatie

pune geamurile pe microventilatie daca au asa ceva , daca nu au ... regleaza-le mai larg???

vezi daca poti monta o ventilatie de-centralizata sau mai multe, solutii exista dar trebuie sa te documentezi, izolatul unui singur perete care e si in anvelopa blocului nu face mare lucru , sa nu zic ca e inutil.
stiu ca nu voi rezolva problema umiditatii cu asta, doar in camera vecina cu casa scarii e cel mai rece, doar ca prin izolatie nu doresc sa imi apara mucegai

View Poststevetlangat, on 07 februarie 2024 - 10:33, said:

Depinde.

Daca ai vecini care deschid geamurile pe casa scarii indiferent de anotimp, s-ar putea sa faca diferenta.

4-5 grade in plus se simt tare.

OP intentionezi izolatie pe interiorul apartamentului sau exterior?
pe exterior

#6
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

Vizualizare mesajmateiandrei34, pe 07 februarie 2024 - 09:31, a scris:

... sa izolez peretele cu casa scării, pe partea cu casa scării...

E voie sa faci asa ceva? Intreb din punct de vedere legal nu romanism de-al nostru get-beget.

#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

Vizualizare mesajmateiandrei34, pe 07 februarie 2024 - 09:31, a scris:

1 Salutare intenționez sa izolez peretele cu casa scării, pe partea cu casa scării,
2 blocul e slab izolat cu 5 cm de polistiren
3 in camera pe care doresc sa o izolez am umiditatea mare iarna si folosesc un dezumidificator,
4 cei care ati mia făcut asta cu ce ati izolat?
3 Peretii comuni cu casa scarii, posibil sa fie din placa simpla de beton - asa am eu.
Apartament la parter, pe peretele comun in bucatarie si usa de la intrare curgea apa,
iar in sufragerie pe peretele comun cu casa scarii si mobilierul de pe acea parte erau multe probleme.
1 + 4  Am izolat cu polistiren 5cm pe partea cu casa scarii, diferenta s-a vazut imediat.
2 La exterior  izolatia veche (15ani sau mai mult - era desprinsa pe unele locuri) de 5cm am inlocuit -o vara trecuta cu 10cm.
...
In sufragerie sub parchet am pus polistiren extrudat de 3cm.
La parter e rece, ar fi fost bine sa pun si in bucatarie ,hol..., dar asa e cand le faci dupa posibilitati si pe bucati.

#8
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Cu polistiren " sufoci" peretii , izolatii suplimentare: vata bazaltica/ minerala, lana.

View Poststoshiba, on 07 februarie 2024 - 10:15, said:

Umiditatea in casa trebuie sa fie in jur de 50% ,pentru aceasta umiditate trebuie caldura si aerisire.

Vara 50 % si iarna 30%, da aerisit f. bine, dar creste factura la caldura spre dublu, daca ai un recuperator de caldura pe ventilatie mai scade putin costul.

#9
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,055
  • Înscris: 02.03.2003

View Postdacibesti, on 07 februarie 2024 - 12:21, said:


E voie sa faci asa ceva? Intreb din punct de vedere legal nu romanism de-al nostru get-beget.


Ce înseamnă legal pentru tine, aviz de la poliţie, ISU, procuratură ?

Dacă este bloc, peretele respectiv este parte comună. O simplă discuţie cu vecinii/administraţia ar trebui să fie suficientă pentru o placare liniştită cu material termoizolator.

#10
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008

View Postmateiandrei34, on 07 februarie 2024 - 11:27, said:

stiu ca nu voi rezolva problema umiditatii cu asta, doar in camera vecina cu casa scarii e cel mai rece, doar ca prin izolatie nu doresc sa imi apara mucega

Ce calorifer ai in camera aia ? Eu am 3 pereti in 3 camere vecine cu casa scari si nici un pic de mucegai . Ap. nu e anvelopat... din "prostie" am supradimensionat caloriferele la un calcul energetic per camera desi folosesc agentul termic din CT la 70C, am robineti daca sar calu' si termoambient, factura la 85 mp pe dec.1 000 lei, umiditate 30% si temperatura medie 22C, aerisire minim 2h/ geam deschis..
PS o gluma proasta : respirati pe rand daca sunteti 3-4 persoane in camera si nu aerisiti, Aveti f. etanse geamurile ?!

Edited by mihaiC1, 07 February 2024 - 13:49.


#11
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
O simplă discuție nu e suficientă, ci o ședință a asociației in care să ceară și să primească acceptul. Că mâine poimâine se trezesc câțiva vecini că nu le mai convine.

#12
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Ca au izolat cativa vecini cu 5cm peretii de pe casa scarii nu a deranjat pe nimeni, ba chiar sunt felicitati Posted Image ca au varuit, problema e sa nu ii strici polistirenul ala cand muti mobila Posted Image Bine am casa scari mare ca incape pe mijloc un lift..

Edited by mihaiC1, 07 February 2024 - 14:06.


#13
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

View Postterratec, on 07 februarie 2024 - 13:12, said:

Ce înseamnă legal pentru tine,... este parte comună. ...

Din punct de vedere legal modificarea asta inseamna modificarea suprafetei spatiilor comune. Si la aceasta suprafata se calculeaza cota indiviza, care ar trebui revizuita in jos daca scade suprafata comuna. Daca, teoretic, eu as pune vata bazaltica 30 cm si vecinul de pe partea cealalta ar pune si el 30 cm ar scadea latimea pe casa scarii cu 60 cm. Ti se pare ca e ok?
In Romania totul e ok pana cand nu mai e ok si cand nu mai e ok atunci or sa sara toti sa vada de ce nu mai e ok. Stai sa vezi cand, sa zicem, cineva nu poate intoarce o targa cu un pacient ca s-a modificat latimea pe casa scarii.

#14
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
30cm pe casa scarii termoizolatie ??!! Nu pui pe exterior..!! Hai ca dam in paranoia. Brancardierii au targi mai speciale si incap linistit ca au si dexteritate nu ca tine care muti mobilaPosted Image

Edited by mihaiC1, 07 February 2024 - 15:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate