Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

duratã perioadã zgomotoasã?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Ce instalații ?
Sau cumva trebuie sã anunț la primarie ca schimbbateria de la duș ?

#20
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"trebuie să anunț la primarie ..."
Modificari structurale si compartimentare - acestea se anunta nu maruntisuri.

Edited by ldpe, 06 February 2024 - 11:41.


#21
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

View PostProphecy, on 06 februarie 2024 - 11:38, said:

Ce instalații ?
Sau cumva trebuie să anunț la primarie ca schimbbateria de la duș ?

Instalatiile de curent, apa, gaz daca se schimba si nu se repara. Adica se desfiinteaza cele vechi si se fac altele dupa capul proprietarului.
Oricum, autorizatia nu se obtine cu "anunt la primarie" Posted Image

Schimba linistit bateria de la dus, nu trebuie sa anunti.
N-ai nevoie de autorizatie, nici zgomot nu cred ca faci luni la rand.

Edited by trandafirdoru, 06 February 2024 - 11:47.


#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
cred că ați atins toate punctele... fierbinți :P
mulțumesc!

deci, atunci când merg la discuții, o rog frumos să pună afiș cu durata estimată a lucrărilor!
dacă se-mpotrivește, atunci o „atac” cu prezentarea autorizației de modificare a interioarelor :P
(merg cu administrator sau șef de scară)
bănuiesc că vrea încălzire-n pardoseală și atunci au de săpat doreii
dacă o fi și fo' demolare de perete interior, nașpa...
am aflat că a schimbat prima echipă, acum (de 2 zile) a sosit echipa 2; care - mai mult ca sigur are altă viziune :(

abia în ultimă fază, dacă va fi recalcitrantă, îi povestesc cum vine cu art.25!!!

detalii inutile: blocul nu-i „comunist”, a fost dat în exploatare în dec.1998 ...

#23
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Am trecut si eu nu demult prin aceeasi experienta mizerabila. Un vecin a renovat apartamentul de 4 camere de sub mine in 2 ani si jumatate in regim DYI.

Legea spune ca orele de liniste sunt 22.00 - 8.00 si 13.00 - 14.00

Desi e respectat orele de liniste legale, cu mici exceptii week-end de week-end ne trezeam la 8.00 fix si cel putin intr-o zi lucratoare bubuia pana la 21.30. Desi l-am rugat si eu si vecinul de sub el (ambele familii avand copii mici) sa evite sa lucreze in week-end sau macar sa inceapa mai tarziu, nu ne-am putut intelege cu el. Ca doar atunci are timp. Posted Image

La toamna ii intorc favoarea, mai ales ca acum are si el copil mic.

Cei care vorbiti de intelegere si cum fiecare are dreptul sa renoveze nu stiti cum e sa te trezesti week-end de week-end in zgomot de baros, bormasina, freza, sa lucreze omul de la 19.00 la 21.30 si in week-end de la 8 dimineata. Eventual sa aveti si copii mici care nu pot dormi. Sa le explicati lor cum e cu legea si intelegerea. Eu va garantez ca oricare ajunge in situatia asta dupa cateva luni incearca din toate puterile sa isi reprime dorinta de a-i crapa capul aluia.

Ar trebui sa fie si la noi la in afara: vrei sa opresti apa in bloc exista o taxa pe ora. Renovezi, exista o taxa pe zi. Cu ocazia asta sunt toti obligati sa limiteze cat se poate de mult impactul activitatii lor asupra vecinilor. Nu vorbim de situatii de urgenta. Dar e dovada de jegosenie maxima sa opresti de exemplu apa in bloc 2-3 ore sambata dimineata ca atunci vrei tu sa schimbi robinetii.

Edited by bogdan_o, 06 February 2024 - 12:24.


#24
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostLeo2006, on 06 februarie 2024 - 11:04, said:

Nu are cum sa dureze luni de zile sa spargi gresia si ce mai vrei sa schimbi. La mine a durat cateva zile de zgomot si asta a fost tot.

la mine, la etajul 8, cineva "a tras" cu pikamerul vreo 4-5 luni.  cam cate trei patru ore pe zi, non stop!
s-a oprit doar dupa ce unul dintre vecini s-a revoltat si a alungat meseriasii. efectiv s-a dus peste meseriasi de mai multe ori, pana astia au plecat.
au venit altii care au mai facut galagie inca vreo 2 luni, dar mai usor.
traiul la bloc e complicat!

Edited by strongsss, 06 February 2024 - 13:02.


#25
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 06.09.2008

View PostProphecy, on 06 februarie 2024 - 11:20, said:

Pai nu e nesimțit, renoveaza, nu asculta muzică în blană.

E nesimtit.
Sa renovezi un apartament timp de 4 luni il face nesimtit, si magar ! Posted Image

#26
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postcucur, on 06 februarie 2024 - 11:24, said:

Eu am o intrebare pentru initiator care presupun ca locuieste intr-un bloc comunist. Inca mai ai linoleum din ala verde si huma pe pereti?
Atata timp cat vecinii respectivi au bun simt si se limiteaza la ore rezonabile chiar nu vad care-i problema.

Daca se apuca sa baga bormasina la ora 23 sau dimineata la 5 in fiecare zi atunci merita sanctionati, altfel nu este decat rautate.

da' de ce te intereseaza huma de pe peretii altora? ai ramas cu sechele de cand erai mic?
sa iti fac un calcul pentru o scara de bloc turn.
pe scara mea sunt 44 de apartamente. daca renovezi apartamentul odata la 10 ani, inseamna ca intr-un an se renoveaza cel putin 4 apartamente.
daca renovarea dureaza 3 luni (desi dureaza mai mult), practic ajungi in situatia in care permanent cineva lucreaza si  traiesti permanet in zgomot.
eu am oaresce noroc, la mine pe scara sunt multe apartamente goale, dar compenseaza cumva cu scara vecina.

Edited by strongsss, 06 February 2024 - 16:50.


#27
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postsirgoofy, on 06 februarie 2024 - 15:34, said:

E nesimtit.
Sa renovezi un apartament timp de 4 luni il face nesimtit, si magar ! Posted Image

Daca pentru 4 luni e nesimtit , pentru 4 ani cum e ?.

#28
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostLeo2006, on 06 februarie 2024 - 11:04, said:

Nu are cum sa dureze luni de zile sa spargi gresia si ce mai vrei sa schimbi. La mine a durat cateva zile de zgomot si asta a fost tot.
Daca ai un meserias care lucreaza doar dupa program, se poate.

#29
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

View Postsirgoofy, on 06 februarie 2024 - 15:34, said:

E nesimtit.
Sa renovezi un apartament timp de 4 luni il face nesimtit, si magar ! Posted Image

De ce, e stabilita pe undeva durata maxima de renovare ?
La copii mici, cam ce perioada au voie sa planga si sa faca galagie aiurea, chiar si in timpul orelor de liniste ?
Cu aia cu catei cretini si agitati ce facem ?

#30
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Din pacate, traiul la apartament este viata de caine. E singura metoda ca oamenii sa fie exploatati economic in mod eficient, dar ca metoda de locuit, e aiurea rau. Daca mai este si gandit prost blocul sau vecinii sunt nesimtiti, iti face viata un calvar. Scot din calcul vecini care harjaie scaune, asculta muzica, tropaie pe scari etc, dar numai renovatul daca il iei in calcul, e cosmar. Prin pereti se aude si de la un apartment distanta, nici nu trebuie sa fie vecin direct. Daca renoveaza 3-4 vecini cate jumate de an - un an fiecare, deja ti-a distrus viata, Nifon scrie pe tine.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Poststrongsss, on 06 februarie 2024 - 16:46, said:

pe scara mea sunt 44 de apartamente. daca renovezi apartamentul odata la 10 ani, inseamna ca intr-un an se renoveaza cel putin 4 apartamente.
Nu renoveza nimeni un apartament la zece ani. De obicei cand se muta altcineva in el si are alta viziune decat fostul locatar. Doar atunci se apuca sa schimbe gresie, faianta, parchet...
Sa nu confundam renovare cu zugraveala.

#32
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Era o metafora, vroiam sa spun ca si cel care este revoltat sigur a renovat si el apartamentul si a facut multa galagie in bloc.
In particular am si eu vecini care au renovat 3-4 luni si dupa ce au terminat au inceput sa faca scandal alora care incepusera sa renoveze si care erau mai atenti la orele de liniste.

Calculele tale nu prea se potrivesc cu viata reala, statistic vorbind; in plus eu as zice ca o renovare majora se face pe la  25-30  de ani (in medie).

View Poststrongsss, on 06 februarie 2024 - 16:46, said:

da' de ce te intereseaza huma de pe peretii altora? ai ramas cu sechele de cand erai mic?
sa iti fac un calcul pentru o scara de bloc turn.
pe scara mea sunt 44 de apartamente. daca renovezi apartamentul odata la 10 ani, inseamna ca intr-un an se renoveaza cel putin 4 apartamente.
daca renovarea dureaza 3 luni (desi dureaza mai mult), practic ajungi in situatia in care permanent cineva lucreaza si  traiesti permanet in zgomot.
eu am oaresce noroc, la mine pe scara sunt multe apartamente goale, dar compenseaza cumva cu scara vecina.

Edited by cucur, 07 February 2024 - 13:46.


#33
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Fix la ora asta (20.36) un vecin a inceput sa se joace cu o rotopercutanta!

Edited by strongsss, 14 February 2024 - 20:40.


#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcucur, on 07 februarie 2024 - 13:39, said:

...si cel care este revoltat sigur a renovat si el apartamentul si a facut multa galagie in bloc.

„revoltatul” a comparat perioada de gălăgie infernală cu productivitatea unui ciocan rotopercutor și a ajuns la concluzia că nu mai există pereți interiori, iar podeaua este la armătură Posted Image (calculele sunt efectuate împreună cu alți vecini ... Posted Image )
„revoltatul” urăște să bage bani-n piatră, așa că ultima renovare zgomotoasă a fost în 1999, când a cumpărat apartamentul, apartament care are ușile originale, faianța și gresia originală, debaraua și cămările sunt la locul lor, înlocuite sunt ferestrele, ușa de acces iar blocul este termoizolat la comun de către toți vecinii...

așa că-ți mulțumesc pt gândurile originale Posted Image

PS: recunosc că am mai dat și io câte-o gaură pt tras cablu TV/internet, dar asta durează 30 de minute, nu 4 luni...

Edited by gushpi, 17 February 2024 - 09:41.


#35
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Nu am sa iau apararea nimanui pentru ca nu stiu situatia "din teren" dar la cum se aud zgomotele prin blocuri doar datul jos de faianta/gresie poate sa te faca sa crezi ca vecinul darama pereti. Daca mai apleci urechea la mosii/babele din bloc o sa-ti spuna ca are si un OZN in sufragerie.
Sa nu crezi ca mie-mi plac zgomotele vecinilor dar pot sa-i inteleg ca-l renoveaza inainte de a se muta (majoritatea celor care renoveaza au cumparat apartamentul de curand).
Si eu am renovat integral apartamentul prin 1999-2000 si n-am de gand sa-l renovez in viitorul apropiat dar daca l-as vinde presupun ca noii proprietari l-ar renova integral.

#36
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

View PostLeo2006, on 06 februarie 2024 - 11:04, said:

Nu are cum sa dureze luni de zile sa spargi gresia si ce mai vrei sa schimbi. La mine a durat cateva zile de zgomot si asta a fost tot.
Daca e vre-un zgarcit care bate el la dalta si ciocan, dupa serviciu.. dureaza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate