Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Reconversie profesională

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Cosmiin91

Cosmiin91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.02.2024
Salut! Am terminat facultatea de IT acum 10 ani și, acum lucrez în contabilitate primara, însă în paralel am început niște cursuri de programare web. Anul acesta am în plan să încep a doua facultate, cea de informatică economică, și apoi sa lucrez în domeniul bazelor de date (ca și SQL developer) sau consultant ERP.
Îmi poate spune cineva dacă peste 35 de ani, vârstă la care voi absolvi facultatea, este posibil să mă angajez în aceste domenii? Mulțumesc!

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
conteaza ce stii sa faci, nu varsta

la 35 de ani poti rupe pisica-n doua sau intrebi pe altii cum se face. deci nu varsta e importanta, ci ce stii sa faci la acea varsta

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ceva nu se leaga!
Pai daca ai "terminat facultatea de IT" de ce mai vrei "a doua facultate, cea de informatică economică"?! Pentru a lucra "în domeniul bazelor de date (ca și SQL developer) sau consultant ERP" nu-ti trebuie o alta facultate (e buna si prima de anexat la dosar) ci doar sa inveti meserie, ca documentatie avem cata frunza si iarba.

Te angajezi la orice varsta daca-i dai pe spate cu CV-ul prin cunostintele tehnice asimilate.

Edited by neagu_laurentiu, 07 February 2024 - 18:50.


#4
Cosmiin91

Cosmiin91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.02.2024
Din păcate cunoștințele mele tehnice sunt aproape de 0. Din facultate nu am făcut mare lucru în direcția asta și ma gândeam ca această a doua facultate de informatică economică mă va ajuta cu cunoștințele care lipsesc. Ca și cursuri plătite de SQL ori pe parte de consultant ERP nu cred că m-ar avantaja prea mult având în vedere că am terminat facultatea acum 10 ani, și nu am mai lucrat între timp în aceste domenii. Acesta este motivul pentru care am luat în calcul cea de-a doua facultate, și pentru că am o mică tangenta cu contabilitatea, unde lucrez.
Ți-aș rămâne recunoscător dacă știi ceva cursuri care să ajute în această direcție și ai vrea să mi le împărtășești. Mulțumesc!

Edited by Dany_Darke, 07 February 2024 - 19:48.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Facultatea nu se face pentru fiecare chestie nou aparuta! Ea te-a invatat sa inveti. Asa ca stii bine cum tot la studiu individual ajungi si daca urmezi inca zece facultati.

Nu lucrez in invatamant sa-ti recomand cursuri. Ia o carte de SQL de pe net, intreaba aici pe forum cand nu intelegi, ia alta unde vezi poate si din alta perspectiva, efortul tau este esential in acest proces.

Edited by neagu_laurentiu, 07 February 2024 - 20:01.


#6
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

Vizualizare mesajCosmiin91, pe 07 februarie 2024 - 19:15, a scris:

Din păcate cunoștințele mele tehnice sunt aproape de 0. Din facultate nu am făcut mare lucru în direcția asta și ma gândeam ca această a doua facultate de informatică economică mă va ajuta cu cunoștințele care lipsesc. Ca și cursuri plătite de SQL ori pe parte de consultant ERP nu cred că m-ar avantaja prea mult având în vedere că am terminat facultatea acum 10 ani, și nu am mai lucrat între timp în aceste domenii. Acesta este motivul pentru care am luat în calcul cea de-a doua facultate, și pentru că am o mică tangenta cu contabilitatea, unde lucrez.
Ți-aș rămâne recunoscător dacă știi ceva cursuri care să ajute în această direcție și ai vrea să mi le împărtășești. Mulțumesc!

scopul facultatii nu e sa te specializeze pe o anumita ramura a domeniului IT, ci sa puna niste baze relativ solide pe care se poate construi apoi la job. Domeniul e prea vast ca facultatea sa te poate specializa fix pe ramura pe care esti tu interesat. Daca scopul tau e sa inveti ceva foarte punctual, a face o facultate e o strategie gresita.

#7
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Concret ce ai facut in facultatea de IT?  Depinde ce ai facut concret, nu pot sa cred ca poti iesi 0 barat dintr-o
facultate de IT. Cum sa fii 0 barat? Posted Image

Algoritmica ai facut? Ce stii...daca stii?

Edited by iulian_1976, 09 February 2024 - 00:42.


#8
Cosmiin91

Cosmiin91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.02.2024
De când am terminat facultatea am făcut un curs de retelistica și mi-am
pus la punct bazele(cum să afli adeesele IP dintr-o rețea, cum sa
configurezi IP-urile pe echipamentele care formează o retea), însă insuficiente
pentru a putea lucra în domeniu.
Mai am ceva cunoștințe de HTML și CSS, cam la nivel mediu, și fac un curs
de frontend developer pt a învăța și Javascript, limbaj pe care nu-l cunosc.
Am in plan să incerc să intru la un internship după finalizarea cursului,
dacă nu planul B este cel de a face facultatea de info economică,
pentru a aplica ulterior în domeniu.
Algoritmica nu mai știu, am făcut puțin acum 10 ani la facultate.

Edited by Dany_Darke, 09 February 2024 - 17:14.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Au trecut 3 zile si n-ai postat nici o intrebare tehnica pe forum. Ori nu te pasioneaza si nu ai a pune ori ai inteles tot si nu e cazul inca. Una peste alta, studiaza si intreaba unde nu ti-e clar, lasa povestile generale. Meserias devii cand cu asta te ocupi preponderent.

Edited by neagu_laurentiu, 10 February 2024 - 08:32.


#10
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
trebuie sa te ajute colegii la job,sa stai pe langa ei sa te ajute sa iti faci sarcinile de servici,sa iti dea sa studiezi documentatii si sa-i intrebi unde nu stii.
Nu stiu daca mai vor pe proiecte sa ia juniori la inceput.
Mai bine te orientezi spre junior tester si lasi pe mai tarziu programarea web sau consultant Erp

#11
Cosmiin91

Cosmiin91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.02.2024

View Postneagu_laurentiu, on 10 februarie 2024 - 08:30, said:

Au trecut 3 zile si n-ai postat nici o intrebare tehnica pe forum. Ori nu te pasioneaza si nu ai a pune ori ai inteles tot si nu e cazul inca. Una peste alta, studiaza si intreaba unde nu ti-e clar, lasa povestile generale. Meserias devii cand cu asta te ocupi preponderent.

Am găsit răspuns la întrebările tehnice pe care le-am avut pe internet

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate