Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Buget 2024 pentru un concediu in Turcia all inclusive

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
Ca fapt divers, fara avion (cu masina), in aceleaşi conditii de mai sus, camera Family (2 incaperi), pret 1.452 euro , ...ceeace inseamna ca avionul va costa 1.229 euro

Attached Files


Edited by w140, 07 February 2024 - 21:57.


#20
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Dar Google zice ca sunt 24h de mers cu masina intre Suceava si Alanya, ceea ce inseamna 3 zile de mers cate 8 ore, la care se aduna pauze (mergi cu copii) plus timpi in vama, trafic de vara, etc. Faci 6 zile pe drum ca sa stai 6 zile pline la resort. Nu prea merita. Te intorci mai obosit decat ai plecat.

Edited by mdt, 07 February 2024 - 22:00.


#21
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
Era doar o informare/exemplificare a cat din pret reprezinta avionul.

Daca tot ai adus vorba de masina, eu de 30 de ani fac drumul cu masina, plecand de la Timisoara, din care, si cu copil de cand acesta avea 3 ani. Din Timisoara este exact aceeasi distanta ca de la Suceava. Unde mai pui ce drumuri sunt in prezent, pe langa ce drumuri erau in trecut pe intregul traseu, sa nu mai vorbim despre diferenta intre generatiile de autovehiculele. Sper sa nu traiesc pana la varsta la care voi fi in stare sa fac acesta distanta in 3 zile, ceeace ar insemna ca am fost uitat de Dumnezeu pe pamant, sau poate doar daca voi fi nevoit sa merg cu actualele autovehicule electrice.
...se poate deduce ca eu unul nici mort nu as da atatia bani pe transportul cu avionul, atat timp cat am o alternativa mai ieftina si chiar cu mult mai atractiva din punctul meu de vedere, totul fiind o intrega calatorie, in rest fiecare le stie pe ale lui.

Edited by w140, 07 February 2024 - 22:30.


#22
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
@w140 din Timisoara tu poti sa mergi pe un drum drept si decent pana la Belgrad (sau Smederevo) si de acolo te urci pe autostrada si o tii tot inainte. De la Suceava ai de traversat Romania si Bulgaria pe DN-uri, te urci pe pereti pana ajungi in Turcia. In fine, discutam si noi, initiatorul alege.

Edited by mdt, 07 February 2024 - 22:36.


#23
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
Crezi ca in toti cei 30 de ani am avut acest traseu?, te inseli amarnic, unde mai pui ca intre timp Yugoslavia (Serbia) a fost si in razboi. Am bagat la greu pe la Ruse. Sa nu-ti mai spun despre diferenta de generatii intre autovehicule. Ca spirit de gluma, de la TM la Ruse abea se termoregla motorul, clima din parti, cu prosoape in geam, important este ca, calatoream Posted Image

Edited by w140, 07 February 2024 - 22:44.


#24
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Am fost si noi, din Bucuresti in Turcia de cateva ori cu masina, nu mai departe  de Didim. Sa faci drumul asta de la Suceava pana in Alanya e ticneala curata, si cu doi copii in masina. Da, te doare sufletul cand vezi cat costa avionul....mai bine alegi o destinatie unde nu ai cum ajunge cu masina ca sa nu te mai oftici

#25
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
Am si eu hibele mele, nu am rabdare sa stau mai mult de 4 zile intr-un loc/hotel, devine plictisitor, asa ca mergand cu masina este mai simplu sa ma mut la fiecare 4 zile in alt hotel. Fiind vara, bagaj leger, aruncat in porbagaj si valea la urmatorul resort, "perpetuum mobile" Posted Image

Edited by w140, 07 February 2024 - 23:51.


#26
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postw140, on 07 februarie 2024 - 21:52, said:

Ca fapt divers, fara avion (cu masina), in aceleaşi conditii de mai sus, camera Family (2 incaperi), pret 1.452 euro , ...ceeace inseamna ca avionul va costa 1.229 euro
Fix cum tot zic eu mereu, avionul costă cât (sau aproape cât) sejurul în sine. Chiar și cu cazările intermediare, în cazul meu cu plecare din Buc, 1 la dus și 1 la întors + carburantul + vignetta de BG + taxele din TR, nu am cum să ajung la cost de 1000-1400 euro pentru drum.

View PostDeborah77, on 07 februarie 2024 - 23:28, said:

Am fost si noi, din Bucuresti in Turcia de cateva ori cu masina, nu mai departe  de Didim. Sa faci drumul asta de la Suceava pana in Alanya e ticneala curata, si cu doi copii in masina. Da, te doare sufletul cand vezi cat costa avionul....mai bine alegi o destinatie unde nu ai cum ajunge cu masina ca sa nu te mai oftici
Noi am făcut Buc-Kușadasi de 2-3 ori. Mi se pare oricum obositor iar Bulgaria mă termină psihic, nu o mai suport. Îmi place să conduc dar peste 6-7 ore într-o zi mi se par deja prea multe. Prima zi, București = Canakkale plec pe la 2-3 AM de acasă și fac aproape 12 ore, ținând cont că am 2 vămi unde pierd uneori 2-3 ore plus opriri la 1-2 ore pentru pauze de dezmorțit, papa, etc. Așadar ajung la 3-4 după masă în Canakkale în mers super regulamentar și cu opriri dese.

Apoi a doua zi plec de la cazare pe la 9 și ajung la resort în Kușadasi pe la 3-4 după-masă. A doua zi clar este mult mai relax mai ales că nu mai ai vămi de traversat.

Ar putea alege Kușadasi fiind mai aproape dar tot sunt 20 de ore de condus și autorul a zis clar că nu vrea cu mașina, probabil fiind dispus să suporte costurile avionului.

Eventual tot așa... să dea Alanya/Antalya pe Kușadasi și zic eu că va ieși mai ieftin, fiind o stațiune mai ieftină la toate capitolele, iar aeroportul nu-i departe... 1 oră... 1 oră și ceva în Izmir.

#27
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View Postw140, on 07 februarie 2024 - 21:52, said:

Ca fapt divers, fara avion (cu masina), in aceleaşi conditii de mai sus, camera Family (2 incaperi), pret 1.452 euro , ...ceeace inseamna ca avionul va costa 1.229 euro

Si daca iti iei 6 cazari intermediare ( cate 3 pe sens ) tot iesi mult mai ieftin decat cu avionul.

#28
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Eu primele dăți am fost la turci cu autocarul prin agenție de turism. Când am fost cu mașina parcă schimbasem țara. Am avut o cu totul altă perspectivă asupra călătoriei, oamenilor, locurilor, obiceiurilor, etc. Ce vreau să zic este că a fost muuult mai frumos cu mașina pentru că am explorat altfel locurile, plus că am putut cumpăra multe chestii pe care nu le puteam cumpăra sau lua cu mine dacă eram cu autocarul sau cu atât mai mult cu avionul unde sunt restricții foarte mari.

Plus că în varianta asta de mers cu mașina, poți vizita și alte locuri, nu doar cel aflat la destinația finală.

#29
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Doar informativ, în acest moment se pot lua bilete de avion pt septembrie Buc-Antalya pe la 130 euro, fără bagaj cală, fără transfer...

#30
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008

View Postdansysro, on 08 februarie 2024 - 18:14, said:

Doar informativ, în acest moment se pot lua bilete de avion pt septembrie Buc-Antalya pe la 130 euro, fără bagaj cală, fără transfer...
Si daca pui bagaj de cala si transfer ajungi tot la 300 cat e charterul

#31
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Plus transportul Suceava - Bucuresti.
Daca prioritizezi confortul si tot ce vrei e o saptamana de relaxare la resort pe malul marii, charterul din Suceava e cea mai buna solutie in cazul de fata. In cateva ore esti la destinatie (si inapoi acasa), fara prea multa oboseala, nervi, etc.

Daca iti place sofatul, familia e de acord, vrei sa descoperi Turcia, sa te opresti in mai multe locuri, sa faci cumparaturi la liber, atunci da, masina e o solutie.

Dar noi filosofam aici. Initiatorul pare ca stie ce vrea, mai trebuie doar hotelul sa-l aleaga.

Edited by mdt, 08 February 2024 - 22:22.


#32
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Gata, l-am convins. Merge la bulgari cu mașina. Posted Image

#33
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008

View PostDeborah77, on 07 februarie 2024 - 23:28, said:

Am fost si noi, din Bucuresti in Turcia de cateva ori cu masina, nu mai departe  de Didim. Sa faci drumul asta de la Suceava pana in Alanya e ticneala curata, si cu doi copii in masina. Da, te doare sufletul cand vezi cat costa avionul....mai bine alegi o destinatie unde nu ai cum ajunge cu masina ca sa nu te mai oftici

Daca "dorita" experienta de a duce copii si in Antalya, la un resort de 5* cu All Inclusiv, aquapark, etc., o tot amani, eu zic ca sansele sa prinzi mai ieftin scad vertiginos, deoarece preturile in general sunt intr-o continua crestere si totodata si varsta copiilor tai, ceea ce inseamna ca de la an la an, si reducerile copiilor vor fi tot mai "inexistente".

Edited by w140, 09 February 2024 - 14:25.


#34
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
LaterEdit:

Pentru a iesii mai ieftin poti lua in calcul si un compromis, renunti la o parte din "confortul" resortului sau al transportului.

Diferenta intre SV-Didim si SV-Antalya este de nici 300 km.

Zic si eu, sa ma aflu in treaba Posted Image

Edited by w140, 09 February 2024 - 14:49.


#35
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Daca alege un 4 stele (nu 5), all incls (nu ultra) si kusadasi (nu antalya), se incadreaza. Posted Image

#36
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
@Maskatu, spre exemplu pt. resortul de 5* din Antalya recomandat de mine, se incadreaza in buget cu toate pretentile, dar a observat ca din total, transportul reprezinta foarte mult, si asta cred ca la pus pe ganduri. :)

Edited by w140, 09 February 2024 - 15:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate