Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Laptop chinezesc de pe Banggood

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
am scris și pe topicul celălalt, laptop cu 5700u găsești începând de la 1700 lei. Mai adaugi RAM și stocare mai mare, dacă chiar ai nevoie, mai rămâi și cu bani
https://www.compari....erby=1&st=5700u

Edited by nei-k, 06 February 2024 - 14:34.


#20
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Nu a cautat cu atentie prin ofertele de la noi.
Ryzen 7 5700U e un procesor ieftin, integrat in multe laptopuri de tip office. Pentru o mie de lei in plus, sa cumperi o chinezarie doar pentru acei 32GB ram, nu se justifica. Exista optimizari in browser ce permit deschiderea chiar si a peste 100 de pagini fara sa primesti alerta de ram. Prelucrari video nu e cazul ca nu are cu ce si nici jocuri. 16GB ram e deja lux.

Edited by Leo2006, 06 February 2024 - 17:57.


#21
soulfan

soulfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.02.2012
Multumesc pentru pareri. Ideea era in felul urmator daca raportul bani/ calitate este ok. Si daca la banii astia pot cumpara ceva asemanator din Ro... eu nu am gasit. Incredere in site am ca tot cumpar de la ei de 6-7 ani ...inclusiv electronice

#22
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Da nu prea vezi la noi laptop de 510 euro cu video onboard si 32 gb memorie.


#23
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postmariusixy, on 07 februarie 2024 - 19:28, said:

Da nu prea vezi la noi laptop de 510 euro cu video onboard si 32 gb memorie.
e o raritate asa ceva,pe Ro !  :D

#24
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006

View Postsoulfan, on 07 februarie 2024 - 14:28, said:

Multumesc pentru pareri. Ideea era in felul urmator daca raportul bani/ calitate este ok. Si daca la banii astia pot cumpara ceva asemanator din Ro... eu nu am gasit. Incredere in site am ca tot cumpar de la ei de 6-7 ani ...inclusiv electronice

Pai atunci, se pare ca esti hotarat. Da comanda, si anunta-ne cum e, si cum merge.

#25
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

 soulfan, on 07 februarie 2024 - 14:28, said:

Multumesc pentru pareri. Ideea era in felul urmator daca raportul bani/ calitate este ok. Si daca la banii astia pot cumpara ceva asemanator din Ro... eu nu am gasit. Incredere in site am ca tot cumpar de la ei de 6-7 ani ...inclusiv electronice
Uite ce am gasit dupa 30 secunde de cautare:
Laptop Lenovo 15.6'' IdeaPad 1 15ALC7, FHD, Procesor AMD Ryzen™ 7 5700U (8M Cache, up to 4.3 GHz), 16GB DDR4, 1TB SSD, Radeon, No OS, Cloud Grey la 2348 lei la pc garage.
Probabil pe alte siteuri exista si la pret mai mic.

Nu e ca si cum in ro exista un milion de siteuri cu vanzari de laptopuri si te-ai spetit cateva saptamani sa cauti un pret apropiat de 500 euro.


Mai adaugi un modul de 16 gb ddr4 si ai 32 gb.
La laptopul ala adus din china e posibil sa mai platesti si alte taxe suplimentare+ garantia mult mai dificila si necesita costuri suplimentare+timp de asteptare pana se reintoarce+ marca no name care nu se compara cu lenovo+ racirea care sigur e mai deficitara si e un factor important la laptopuri+...

Edited by mariusixy, 09 February 2024 - 09:19.


#26
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postmariusixy, on 09 februarie 2024 - 09:18, said:

La laptopul ala adus din china e posibil sa mai platesti si alte taxe suplimentare+ garantia mult mai dificila si necesita costuri suplimentare+timp de asteptare pana se reintoarce+ marca no name care nu se compara cu lenovo+ racirea care sigur e mai deficitara si e un factor important la laptopuri+...
E riscant cu chinezul si transport.
Nu m-as baga in asa ceva.
As lua in schimb cea mai buna configuratie de laptop in bugetul de 510eur in locul initiatorului.

Se cauta in Ro pe site-uri ceva ok.
Nu recomand Pc Garage sunt ff scumpi,lucreaza cu Depanero si nu exista garantie bani pierduti!

Edited by DannyHuwe, 09 February 2024 - 12:41.


#27
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View Postmariusixy, on 09 februarie 2024 - 09:18, said:

Mai adaugi un modul de 16 gb ddr4 si ai 32 gb.

Nu mai adaugi tu nimic pe ala. Versiunea de 16GB vine cu 8GB soldered si slotul de memorie ocupat cu 1 modul de 8GB.

#28
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Mare atenție la calculator / mini PC / laptop etc chinezesc, cumpărat cu Windows preinstalat!

Firmele chinezești obscure nu își permit să achiziționeze licențe de Windows și folosesc variante piratate și pline de viruși, malware și alte nenorociri. Riscați să rămâneți fara conturi online, sau mai rău să le oferiți acces la date bancare, pentru ca versiunile piratate trimit tot ce găsesc bun către diverse site-uri obscure

Cel mai bine, conectați PC-ul la net sa se activeze Windows, apoi reinstalați Windows cu formatarea totala a SSD-ului și kit de instalare direct de pe siteul Microsoft. Dacă Windows e legal se va reactiva automat singur.

Dacă ați primit o variantă piratata, cumpărați o cheie de activare la 20 lei și stați liniștiți ulterior

un exemplu în video:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pi0_wzdz7aY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

View PostStickyFingaz, on 09 februarie 2024 - 12:44, said:



Nu mai adaugi tu nimic pe ala. Versiunea de 16GB vine cu 8GB soldered si slotul de memorie ocupat cu 1 modul de 8GB.
Procesorul are TDP de 15 W.
Sunt suficienti cei 16 Gb.
Daca nu are ce face cu banii scoate un modul de 8 gb si il inlocuieste cu unul de 32 gb.
In 30 de secunde nu avut timp sa verific si daca mai are vreun slot liber de memorie.
Cu siguranta daca isi face timp va gasi si un model mai ieftin cu aceleasi specificatii.


#30
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Exista si cu 16GB lipiti plus slot suplimentar pentru alti 16GB.
https://store.acer.c...g/a315-44p-r83v
E pana in 2200 la noi.

Nu ma surprinde asta pentru ca cei de la Acemagic au confirmat ca e un windows modificat cu anumite softuri ce adauga driverele necesare si simplifica instalarea. Pe forumul lor e tacere totala. Eu am preferat sa pun un windows 11 proaspat care s-a activat imediat. Nu am avut timp sa mai vad daca Bitdefender detecteaza ceva.

Edited by Leo2006, 09 February 2024 - 13:28.


#31
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Eu am un minisforun care a venit cu W11 pro. Părea curat, dar din precauție l-am lăsat să se activeze, apoi l-am reinstalat cu formatare totală. Am încredere mai mare în configurarea mea decât cea a chinezilor ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate