Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Pensionar plătesc CASS din chirii pentru 2023?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 01.12.2010
Salutare,

Am inceput completarea declaratiei unice pentru 2023 din venituri obtinute din chirii. Sunt pensionar cu pensie normala de limita de varsta.
Veniturile mele din chirii depasesc 6 salarii minime adica 18000.
Daca sunt pensionar mai trebuie sa platesc CASS?
(Am inceput completarea declaratiei unice am completat veniturile pentru impozitul pe venit, insa nu imi calculeaza si contributia la sanatate, ci doar impozitul)

#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,883
  • Înscris: 21.03.2020
Nu are legatura ca esti pensionar sau nu... platesti.

Edited by althea, 05 February 2024 - 13:55.


#3
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,754
  • Înscris: 06.10.2012
Platesti, da.

#4
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 16.10.2007
Eu cum aflu daca am de platit? Arenda care trebuia sa intre anul trecut mi-a trimis-o arendasul anul acesta.
Arenda si dobanzi ar depasi 6 salarii minime in situatia aceasta.
Mers la ANAF si intreb?

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,074
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTheWarrior, on 05 februarie 2024 - 13:28, said:

Eu cum aflu daca am de platit? Arenda care trebuia sa intre anul trecut mi-a trimis-o arendasul anul acesta.
Arenda si dobanzi ar depasi 6 salarii minime in situatia aceasta.
Mers la ANAF si intreb?

venit mai putin de 18,000lei  0 lei CASS
intre 18,000lei si 36,000lei, platesti 1,800lei CASS
intre 36,000lei si 72,000lei, platesti 3,600lei CASS
Venit peste 72,000lei, platesti 7,200lei CASS

La venit in €, valoarea la care calculezi este €1 = 4.9465lei

View Postratiusky, on 05 februarie 2024 - 11:28, said:

(Am inceput completarea declaratiei unice am completat veniturile pentru impozitul pe venit, insa nu imi calculeaza si contributia la sanatate, ci doar impozitul)

Pentru ca nu ai bifat-o:
Attached File  taxe.jpg   36.79K   46 downloads

#6
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 16.10.2007

View PostTsunamii, on 05 februarie 2024 - 14:01, said:

intre 18,000lei si 36,000lei, platesti 1,800lei CASS
am inteles, dar cum aflu daca am depasit valoarea de 18000?
Pot sa astept linistit si ma trezesc peste doi ani si cu penalitati.......

#7
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,053
  • Înscris: 24.04.2013
OT:
@TheWarrior: Iti faci singur socoteala. Sau, ceri de la ANAF din SPV o adeverinta de venit pe 2023 - dar nu chiar acum, poate prin martie-aprilie, ca momentan e cam devreme si nu toti platitorii de venit au depus inca declaratiile respective.

Cel mai sigur este binenteles sa iti faci tu socoteala si sa compari cu ce zice ANAF-ul.
  • Pentru arenda ar trebui sa primesti de la arendas o foaie cu tot ce trebuie.
  • Dobanzile le iei din extrasele de cont (ti le-ai salval lunar, asa e?). La BCR e foarte simplu, dai o cautare dupa ‘(dupa impozitare)’ cu data de la 1/1/2023 la 31/12/2023 chiar in prima pagina din Georgica (web) si le ai pe toate, din toate conturile/depozitele, ba chiar ai si totalul. Dar atentie ca acestea sunt dobanzile dupa impozitare deci pentru 2023 imparti la 0,9 (in 2024 s-a schimbat). Doar verifici sa nu fie ceva in plus si asta e. Nu stiu daca mai sunt si alte banci ce au ceva atat de simplu; la altele, ca sa vad cum stau eu am adunat din extrasele de cont.

View PostTheWarrior, on 05 februarie 2024 - 13:28, said:

… Arenda care trebuia sa intre anul trecut mi-a trimis-o arendasul anul acesta. …
Din ce stiu, arenda aferenta unui an este considerata venit in acel an indiferent cand este platita. Verifica insa Codul Fiscal ca nu sunt sigur.

#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 25.10.2007
Aici sunt banii dumneavoastra:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DVGOcVPf1FA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Argv, 05 February 2024 - 15:46.


#9
buracs

buracs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.03.2008

View Postsags, on 05 februarie 2024 - 15:06, said:

OT:
@TheWarrior: Iti faci singur socoteala. Sau, ceri de la ANAF din SPV o adeverinta de venit pe 2023 - dar nu chiar acum, poate prin martie-aprilie, ca momentan e cam devreme si nu toti platitorii de venit au depus inca declaratiile respective.

Cel mai sigur este binenteles sa iti faci tu socoteala si sa compari cu ce zice ANAF-ul.
  • Pentru arenda ar trebui sa primesti de la arendas o foaie cu tot ce trebuie.
  • Dobanzile le iei din extrasele de cont (ti le-ai salval lunar, asa e?). La BCR e foarte simplu, dai o cautare dupa ‘(dupa impozitare)’ cu data de la 1/1/2023 la 31/12/2023 chiar in prima pagina din Georgica (web) si le ai pe toate, din toate conturile/depozitele, ba chiar ai si totalul. Dar atentie ca acestea sunt dobanzile dupa impozitare deci pentru 2023 imparti la 0,9 (in 2024 s-a schimbat). Doar verifici sa nu fie ceva in plus si asta e. Nu stiu daca mai sunt si alte banci ce au ceva atat de simplu; la altele, ca sa vad cum stau eu am adunat din extrasele de cont.
Din ce stiu, arenda aferenta unui an este considerata venit in acel an indiferent cand este platita. Verifica insa Codul Fiscal ca nu sunt sigur.


Veniturile nete in cazul dobânzilor se luau in calcul si in 2023, din cate am înțeles eu din codul fiscal (art 170 valabil si anterior modificarilor din octombrie 2023). Deci, nu este nevoie de raintregire cu impartire la 0,9 ci doar adunat dobanda din din extrasele de cont.
In 2023 se lua in calcul venitul brut in cazul chiriilor. (pentru incadrarea in plafon)  Din 2024 se ia in calcul venitul net si in cazul chiriilor. (pentru incadrare in plafon)

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,074
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTheWarrior, on 05 februarie 2024 - 14:42, said:

am inteles, dar cum aflu daca am depasit valoarea de 18000?
Pot sa astept linistit si ma trezesc peste doi ani si cu penalitati.......

Cum adica sa nu stii cat venit ai?

ALa la negru nu e inregistrat nicaieri

Pe mine m-au parlit cu 375 de lei
De unde dracu? Ca nu stiu...
Si nici ei nu mi-au raspuns

In declaratia unica am de plata x, in datorii, x+375lei

#11
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 16.10.2007

 sags, on 05 februarie 2024 - 15:06, said:

OT:
@TheWarrior: Iti faci singur socoteala. Sau, ceri de la ANAF din SPV o adeverinta de venit pe 2023 - dar nu chiar acum, poate prin martie-aprilie, ca momentan e cam devreme si nu toti platitorii de venit au depus inca declaratiile respective.

Din ce stiu, arenda aferenta unui an este considerata venit in acel an indiferent cand este platita. Verifica insa Codul Fiscal ca nu sunt sigur.
Evidenta o am ca stiam ca depasesc, acum ca las asa sumele sau le mai impart la 0.9, tot aia e ca depasesc plafonul oricum.
In extras nu spune pe ce an ci doar arenda, dar e clar, in evidenta lui e anul 2023.

O sa fac in perioada urmatoare cont SPV, pana acum nu am avut nevoie dar cam trebuie.
Nu stiam ca se poate cere o adeverinta de venit online, eu ma duceam sa intreb pe la ghisee.

 Tsunamii, on 05 februarie 2024 - 22:26, said:

Cum adica sa nu stii cat venit ai?
Stiu la banut fiecare venit, dilema mea era ca banii pt 2023 au fost virati in 2024.
Ma gandeam ca poate apar ca venit in 2024.........

Intr-o tara informatizata nu cred ca ar trebui sa ma ocup eu de asta.
Cum imi trimite la taxe locale ce am de plata asa ar trebui si fiscul sa imi trimita.
Cel putin cei in cazul meu care nu primesc si nu platesc nimic la negru, nici macar o legatura de patrunjel.

Edited by TheWarrior, 06 February 2024 - 07:22.


#12
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 25.10.2008
pai e venit pt 2024, doar ai primit banii atunci

#13
buracs

buracs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.03.2008
Stiu la banut fiecare venit, dilema mea era ca banii pt 2023 au fost virati in 2024.
Ma gandeam ca poate apar ca venit in 2024.........

In codul fiscal valabil pentru anul 2023, apare mentional la articolul 84:

Stabilirea venitului net anual din cedarea folosinţei bunurilor

(1) Venitul brut din cedarea folosinţei bunurilor din patrimoniul personal, altele decât veniturile din arendarea bunurilor agricole, reprezintă totalitatea sumelor în bani şi/sau echivalentul în lei al veniturilor în natură stabilite potrivit contractului încheiat între părţi, pentru fiecare an fiscal, indiferent de momentul încasării acestora.

(4) În cazul veniturilor obţinute din arendarea bunurilor agricole din patrimoniul personal, venitul brut se stabileşte pe baza raportului juridic/contractului încheiat între părţi şi reprezintă totalitatea sumelor în bani încasate şi/sau echivalentul în lei al veniturilor în natură primite.

In codul fiscal valabil pentru anul 2024, apare mentional la articolul 84:

(1)  Venitul brut din cedarea folosinţei bunurilor din patrimoniul personal, altele decât veniturile plătite de persoane juridice sau alte entităţi care au obligaţia de a conduce evidenţă contabilă, din arendarea bunurilor agricole, precum şi din închirierea în scop turistic a camerelor situate în locuinţe proprietate personală, reprezintă totalitatea sumelor în bani şi/sau echivalentul în lei al veniturilor în natură stabilite potrivit contractului încheiat între părţi, pentru fiecare an fiscal, indiferent de momentul încasării acestora. Venitul brut se majorează cu valoarea cheltuielilor ce cad, conform dispoziţiilor legale, în sarcina proprietarului, uzufructuarului sau a altui deţinător legal, dacă sunt efectuate de cealaltă parte contractantă
(4) În cazul veniturilor obţinute din arendarea bunurilor agricole din patrimoniul personal, venitul brut se stabileşte pe baza raportului juridic/contractului încheiat între părţi şi reprezintă totalitatea sumelor în bani încasate şi/sau echivalentul în lei al veniturilor în natură primite.

Pentru a fi sigur de interpretare, ar trebui solicitata o clarificare la ANAF. Din pacate, legislatia este atat de "incurcata" si "interpretabila" incat si daca doresti sa fii 100% in regula....nu reusesti....

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,074
  • Înscris: 20.10.2015

 TheWarrior, on 06 februarie 2024 - 07:16, said:

Stiu la banut fiecare venit, dilema mea era ca banii pt 2023 au fost virati in 2024.
Ma gandeam ca poate apar ca venit in 2024.........

Te uiti la data la care au fost livrati si ... ala e anul.
Nu cred sa fie altceva

#15
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 23.12.2015
Prin alte parti pe unde curge apa calda mai de mult decat prin Romania cam pentru fiecare venit primit primesti un fluturas cu cat ai primit si ce impozit ai platit deja, sumele fiind puse in anumite rubrici. Ca sa nu existe vreo confuzie e mentionat pe ele ca se raporteaza si la fisc. Acesti fluturasi se pun intr-un formular mai mare unde toate sumele se centralizeaza, se fac niste calcule pas cu pas si la sfarsit afli daca mai trebuie sa platesti sau daca ai de primit ceva. Pentru sume de genul chiriilor exista niste formulare separate in care pui sumele primite, cheltuieli facute, amortizari, etc. E cea mai complicat aici si cu o imaginatie mai bogata daca ai proprietati prin alte zone te poti duce sa le vizitezi, ca de ochiul stapanului e bun la ceva si sa deduci cheltuielile cu transportul, cazarea, ceva mancare, etc. In acelasi timp daca tot esti pe acolo mai poti vizita si ceva obiective turistice prin zona. Nu e totul perfect, dar e mai bine si mai usor ca prin Romania, si poate fiscul din Romania ar trebui sa mai traga cu ochiul pe la altii.

Edited by vladut01, 06 February 2024 - 09:49.


#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 16.10.2007

 buracs, on 06 februarie 2024 - 09:15, said:

Pentru a fi sigur de interpretare, ar trebui solicitata o clarificare la ANAF. Din pacate, legislatia este atat de "incurcata" si "interpretabila" incat si daca doresti sa fii 100% in regula....nu reusesti....
Da, oricum o sa imi fac cont in SPV si daca se poate cere adeverinta de acolo ar fi bine.
Nu am mai avut tangenta cu ei pana acum.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,074
  • Înscris: 20.10.2015

 TheWarrior, on 06 februarie 2024 - 09:50, said:

Da, oricum o sa imi fac cont in SPV si daca se poate cere adeverinta de acolo ar fi bine.
Nu am mai avut tangenta cu ei pana acum.

e destul de okay SPV-ul

#18
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 25.12.2005

 ratiusky, on 05 februarie 2024 - 11:28, said:

Salutare,

Am inceput completarea declaratiei unice pentru 2023 din venituri obtinute din chirii. Sunt pensionar cu pensie normala de limita de varsta.
Veniturile mele din chirii depasesc 6 salarii minime adica 18000.
Daca sunt pensionar mai trebuie sa platesc CASS?
(Am inceput completarea declaratiei unice am completat veniturile pentru impozitul pe venit, insa nu imi calculeaza si contributia la sanatate, ci doar impozitul)
Formularul C168 l-ai depus cel cu contractul de inchiriere ?Cred ca nu am gresit numele
Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate