Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Mentiune gresita incheiere de rectificare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Seara buna. Am nevoie de un pic de ajutor cu o speta notariala.

Se da un contract de vanzare cumparare care a fost modificat printr-o incheiere de rectificare pentru corectarea datelor de identificare ale unei parti (seria si numarul de buletin). Pe prima pagina a CVC (autentificat deja) a fost facuta cu pixul mentiunea Rectificat prin incheierea de rectificare numarul xx din data zz.ll.aaaa.
Problema este ca numarul incheierii de rectificare mentionat pe prima pagina este gresit. Iar acest lucru a fost observat abia dupa inregistrarea actului la taxe si impozite locale.

Care este modalitatea corecta de rezolvare a incurcaturii - o noua incheiere de rectificare care ca corecteze mentiunea facuta cu pixul pe prima pagina a CVC, sau inlocuirea cu totul a primei pagini si refacerea mentiunii cu pixul, cu numarul corect de data asta?

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Cine a fost nepriceputul ala care a scris cu pixul pe un act?
In fine...
In principiu, daca actul CVC e mai nou, ai in posesie o copie un duplicat. Originalul se afla la notar.
As zice ca ar trebui sa soliciti o alta copie, pe care sa nu mai scrie nimeni cu pixul. Il vei folosi impreuna cu actul care rectifica eroarea.

Edited by crocko.dilul, 04 February 2024 - 19:22.


#3
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Eu am scris cu pixul pe un act notarial. Si vanzatorul. Si notarul. Ba ala a mai pus si stampila. E rau?

Edited by Olteanul_sfios, 05 February 2024 - 11:22.


#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postcrocko.dilul, on 04 februarie 2024 - 19:20, said:

In principiu, daca actul CVC e mai nou, ai in posesie o copie un duplicat. Originalul se afla la notar.

In principiu, scrisul de mana nu s-a desfiintat, ceea ce inseamna ca noi am putea scrie actul, in integralitatea sa, de mana, treaba notarului fiind sa-l autentifice.

Edited by strongsss, 05 February 2024 - 20:09.


#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Sigur ca da, putem face orice.
Revenind la subiect, care este opinia voastra? Considerati ca adnotarea actului prin scriere de mana e normala? Pastreaza caracterul actului?
Ca, de fapt, despre asta era vorba.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
In conditiile descrise mai sus, eu zic ca DA, o adnotare scrisa de mana, referitoare la o inchere de rectificare,  pastreaza caracterul autentic al actului.
Dar, odata cu actul trebuie prezentata si incheierea de rectificare nr din data.
Doua incheieri de rectificare a aceluiasi act, suna deja un pic ciudat, cred ca ar trebui refacut cumva actul.

#7
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004

View Postcrocko.dilul, on 04 februarie 2024 - 19:20, said:

Cine a fost nepriceputul ala care a scris cu pixul pe un act?
In fine...

Notarul - de fapt ceva asistent / jurist / smth.

View Poststrongsss, on 06 februarie 2024 - 00:43, said:

Doua incheieri de rectificare a aceluiasi act, suna deja un pic ciudat, cred ca ar trebui refacut cumva actul.

Ideea este ca actul duplicatul respectiv a ajuns deja si la altii (in afara de vanzator / cumparator / arhiva notariala) -

Quote

Iar acest lucru a fost observat abia dupa inregistrarea actului la taxe si impozite locale


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate