Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Clubul mamelor singure

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#1
Raluca03

Raluca03

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.02.2024
Bună ziua!

Ma numesc Raluca! Am 34 ani și un băiețel de 3ani.

Cum stăteam eu azi asa și contemplam la activitățile de zi cu zi, mi-am dat seama ca sunt multe mămici(chiar si tatici) care poate câteodată au nevoie de un ajutor, o vorba buna sau pur și simplu sa își spună oful cuiva. Mamici care au ales sa crească singure copii sau care au fost puse în situația sa rămână singure din diferite motive...

Am vrut sa creez un topic în care pot scrie toți părinții singuri ofurile, atunci când au un moment de liniște din partea copiilor și de ce nu, poate mai târziu formam un grup/club privat și ne întâlnim la o cafea... știu, visez cu ochii deschiși, dar orice început e bun și niciodată nu știi ce îți rezerva viitorul. :)
Deci?
Se baga cineva în clubul mamelor singure?



#2
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Primiti si bunici mai dusi cu pluta?

#3
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Eu cred ca parinte singur cu copil asa de mic este horror. Nu e suficienta o vorba buna, ai nevoie de ajutor adevarat, de la dusul/adusul copilului de la gradinita, la treburile casnice, la avut cineva grija de copil cand esti bolnava, etc, etc.

Astia de aici sunt cu gandul la mutut. Nu cred ca ai deschis bine topicul aici. Exceptand bineinteles daca esti clona. Atunci merge.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRaluca03, on 04 februarie 2024 - 16:10, said:

Bună ziua!

Ma numesc Raluca! Am 34 ani și un băiețel de 3ani.

Cum stăteam eu azi asa și contemplam la activitățile de zi cu zi, mi-am dat seama ca sunt multe mămici(chiar si tatici) care poate câteodată au nevoie de un ajutor, o vorba buna sau pur și simplu sa își spună oful cuiva. Mamici care au ales sa crească singure copii sau care au fost puse în situația sa rămână singure din diferite motive...

Am vrut sa creez un topic în care pot scrie toți părinții singuri ofurile, atunci când au un moment de liniște din partea copiilor și de ce nu, poate mai târziu formam un grup/club privat și ne întâlnim la o cafea... știu, visez cu ochii deschiși, dar orice început e bun și niciodată nu știi ce îți rezerva viitorul. Posted Image
Deci?
Se baga cineva în clubul mamelor singure?

Bine-ai venit

Nu-s mama si nici singur, dar daca ai nevoie de vreun sfat... baga marea
Apropo, ai fost vreodata sa cauti aur?

La cautarea firicelelor de aur cerni o tona de mizerie pentru un gram de aur
La fel si pe forumul asta, asa ca, pentru a fi fericita, ai rabdare si asteptari mici

Succes

#5
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Ah, da, si fiecare se crede firicelul de aur, iar restul sunt gunoaiele.

#6
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,672
  • Înscris: 10.10.2011
cu siguranta taticii de abia asteapta sa isi exprime sentimentele :)) this is what men do haha

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Se  vede ca Raluca este un lider innascut - de la prima postare a intrat direct in paine...

#8
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
deja vad o gramada de mamici singure dornice sa intre in club.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmurdar, on 04 februarie 2024 - 19:35, said:

Ah, da, si fiecare se crede firicelul de aur, iar restul sunt gunoaiele.

nope, firicelul de aur doar ea stie ce este

#10
Raluca03

Raluca03

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.02.2024
Wow, nu ma așteptăm la atâtea răspunsuri... de la bărbați! :))
Tot e bine, e un inceput- baby steps.
Primim și pensionari, atâta timp cât ne putem baza pe vorba din popor: cine nu are un bătrân lângă el, sa si-l cumpere. :)
Așadar bine ai venit!

Sunt de acord cu firicelul de aur și sunt perfect conștientă ca dacă nu ar fi diferența asta dintre oameni, nu s-ar putea evidenția persoanele care merita tot efortul.

Hai mamici singure, hai cu curaj. :)


#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Nu-s mamica si nici singur dar tocmai ce ne-am intors de la o iesire in grup si as zice ca exact de asta au nevoie, si cei mici, dar si parintii. Ei au cu cine sa se joace, parintii au putin timp liber pentru ei sau pentru a-si aduna gandurile sau pentru a avea cui sa-i spuna din ofuri. Nu toate iesirile trebuie sa fie cu cheltuiala, si mersul la niste prieteni apropiati care au copii este la fel de benefic. Oricum o dai, important e sa nu fie singuri, nici copilul si nici parintele.

#12
Raluca03

Raluca03

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.02.2024
Ohooo horror e puțin spus...stai sa vezi când copilul e bebe!! partea nasoala e ca se cunoaște și fizic: nopți nedormite, ochi umflați, cearcane, ajungi sa slăbești- pana la os, îți cade parul, dacă racesti sau te îmbolnăvești...ei bine, nu ai timp sa pățești asta pt ca nu ai cu cine sa lași copilul și muuulte altele iar pe deasupra se mai cunoaște și psihic: ramai cu sechele peste care greu treci dacă nu ai ajutor. :) nu mai zic de depresie, anxietate, creierul parca efectiv își da shut download, nu te mai ajuta :))
The bright side: începi sa îți revii și creierul începe sa îți funcționeze mai bine atunci când ai ajutor din partea altcuiva.
Asta încerc eu sa fac acum... sa ajut și alte mame care poate trec prin perioade asemanantoare sau care au trecut și pur și simplu doar simt nevoia sa vorbească despre asta.

Acum unii ar intreba: pai cine te-a pus sa fii singura? Ei bine, uite ca sunt femei puternice care aleg mai bine sa treacă printr-un film horror decât sa trăiască intr-o relație toxica, sau decât sa stea lângă un bărbat care nu e acasă, sau lângă un bărbat care o inseala sau pur și simplu aleg sa fie femei independente :) exemple ar fi multe....


#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ai luat decizie grea sa fii  la 34 si 3 singura(singuri).  Concurenta e mare si vine din urma! Deja esti ,,formatata ,, in tabieturi/aspectative.   E greu,dar nu imposibil. Exemplul il am la indemana- frate-miu.  Si-a gasit fericirea cu partenera lui(2 copii avea dinainte) au mai,,produs,, unul.    Fericire maxima vad acolo,si sant genul care m-am certat cu ea rau.  4 ani ia-m tot zis. Dar acum ma stie de caracter si merg cu placere la ei in vizita. Ps a fost lipsa de cpmunicare intre ei si eu ieseam in pierdere/mereu vinovat. Am ,,rupt pisica,, si sa rezolvat. Sper sa reusesti pe mai departe.Posted Image

#14
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
sa nu care cumva sa devina matrimonial acest topic. ca mamele singure sa nu mai fie asa singure. apoi vor fi necesare modificari la titlu.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMikeSpike, on 04 februarie 2024 - 21:24, said:

Sper sa reusesti pe mai departe.Posted Image

Bineinteles c-o sa reuseasca

#16
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Initiatoarea.. precum individul Tsunamii cu casca de scooter mentioneaza - trebuie sa stie clar ce asteptari are si sa incerce sa expuna ce directie ar interesa-o.. pentru a rezolva din dileme.
De ce se ramane singur in epoca moderna s-a tot dezbatut - asta poate citi altundeva. M-as indoi ca-si cauta colaborator de hobby..

Edited by Pieptoasa, 04 February 2024 - 21:42.


#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Urmaresc chiar daca nu este in "Targetul" meu de varsta. nu ma incurc cu pustoaice.  :)
O idee interesant ar fi asa cum s-a mentionat mai sus - cu ce anume se poate ajuta/impartasi experiente - pe scurt - cum putem sa aducem plusvaloare atat initiatoarei cat si comunitatii.
Bine, daca ea e in Satu MAre si noi in Bucuresti e nitel mai greu cu partea "fizica" -ramanem la povesti pe net si incurajari virtuale.
TSU - bre, da' tu chiar pe toate le ai in portofoliu? Vezi-ti bre de soaca - gasisit tag-ul ? Ca de maine ma duc sa caut si eu (bine, merg pe samsung) , macar sa aiba potaile mele ceva la gat.

#18
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
„Dă-mi voie să-ți spun asta: dacă întâlnești un singuratic, indiferent ce ți-ar spune, nu este pentru că îi place singurătatea. Pentru că au încercat să se integreze în lume înainte, iar oamenii continuă să-i dezamăgească.”

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate