Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Groupama - clauza Autocontrol Casco

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
speleus

speleus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 02.01.2006
Salut,

aveti idee sau stie cineva cum functioneza clauza Autocontrol pe casco de la Groupama? Si ce se instaleaza pe masina?
In curand va trebui sa reinnoiesc polita Casco si parca m-ar tenta clauza asta. Inteleg din descriere ca ar fi practic o plata in rate lunare care scad sau nu functie de ceva criterii de conducere urmarite printr-un echipament telematic gps cum sunt cele care urmaresc flotele.
Momentan tot la Groupama am polita Casco dar fara aceasta clauza.
O sa trec zilele urmatoare pe la ei dar pana atunci poate aflu ceva informatii de la cineva care are asa ceva.
Multumesc.

#2
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
Este utila doar daca o sa conduci ca un pensionar dupa ce iti instaleaza echipamentul ala, altfel poate chiar sa iti creasca polita, sau sa comenteze la despagubire pe motiv ca "condus agresiv"... asa ca tu stii ce fel de condus ai si daca esti 100% sigur ca nu ai incalcat regulile de circulatie(depasit viteza legala si chiar accelerat/franat prea brusc)
Daca nu bruschezi pedalele alea si nici nu treci peste viteza legala absolut deloc, atunci da ... poate ca este o varianta, in rest uita de ea.

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Am un prieten care a avut un 'black box' pe masina. Confirm ce zis colegul mai sus.

#4
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Adica sa conduci corect?

Ce prostie!

Cine e nebun sa faca asa ceva???!!!

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Nu e numai asta. E și accelerat mai puternic sau frînat în ultimul moment.

#6
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Despre ce procent din asigurare vorbim. Eu nu depasesc viteza legala a drumului. Accelerari nu fac. Frana brusca din motive care nu tin de mine, mi se mai intampla

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
la groupama parca poti reduce 40% din valoarea ratei.

#8
speleus

speleus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 02.01.2006
Nu conduc agresiv, am mai luat eu amenda pentru viteza dar cu mașina de firma 😊.
40% nu e chiar puțin. Anul trecut am platit Casco 2500 Ron, deci as putea sa scad aproape 1000 Ron daca sunt cuminte🙃? Aproape că aș ajunge la valoarea de RCA pe care am reînnoito azi și am platit 1100 Ron. Pentru Casco mai am timp până la sfârșitul lunii,probabil așa cum au crescut preturile pe RCA și pe Casco o sa fie mai mari cu ceva și reducerea nu e chiar așa mare. Eram curios daca cineva chiar a beneficiat de acea reducere in decursul unui an.

#9
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postbansh3, on 04 februarie 2024 - 15:07, said:

Este utila doar daca o sa conduci ca un pensionar dupa ce iti instaleaza echipamentul ala, altfel poate chiar sa iti creasca polita, sau sa comenteze la despagubire pe motiv ca "condus agresiv"... asa ca tu stii ce fel de condus ai si daca esti 100% sigur ca nu ai incalcat regulile de circulatie(depasit viteza legala si chiar accelerat/franat prea brusc)
Daca nu bruschezi pedalele alea si nici nu treci peste viteza legala absolut deloc, atunci da ... poate ca este o varianta, in rest uita de ea.

Alegerea e extrem de simpla in momentul in care iti zice asiguratorul: ori folosesti cutia spion ori nu conduci. Adica sunt tari unde asiguratorul nu sta la discutii, nu ii trebuie banii tai.

Iar asiguratorul are acces la datele alea in timp real. Daca nu ii place cum conduci, te cheama pana la sediu sa dai cutia inapoi si sa ti se aduca la cunostinta ca se intrerupe contractul de asigurare si ca devii pieton.

#10
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

Vizualizare mesajmurdar, pe 04 februarie 2024 - 21:25, a scris:


Alegerea e extrem de simpla in momentul in care iti zice asiguratorul: ori folosesti cutia spion ori nu conduci. Adica sunt tari unde asiguratorul nu sta la discutii, nu ii trebuie banii tai.

Iar asiguratorul are acces la datele alea in timp real. Daca nu ii place cum conduci, te cheama pana la sediu sa dai cutia inapoi si sa ti se aduca la cunostinta ca se intrerupe contractul de asigurare si ca devii pieton.

si asiguratorul ala mai traieste? sau e doar fictiune?

#11
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
O, da, si traiesc excelent. In UK ii gasesti. Toti au aceleasi criterii de respingere. Exact ca la banci, daca esti in biroul de credit, nu-i mai trebuie nimanui dobanda ta.

#12
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

View PostVipeR85, on 04 februarie 2024 - 23:56, said:

si asiguratorul ala mai traieste? sau e doar fictiune?

Traiesc foarte bine si traiesc impreuna cu oamenii cinstiti si corecti.

In fictiune traiesc romanii care cred ca toata lumea are ceva cu ei, sau cu libertatile, sau cu democratia si alte aberatii
de fapt ceea ce fac asiguratorii prin astfel de sisteme e sa-i protejeze pe cei corecti.
daca nu esti capabil sa respecti niste reguli simple de circulatie si in general o conduita normala in societate atunci ori platesti pretul ori te muti in padure si traiesti cu ceilalti bizoni.

#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
nu exista lege care sa reglementeze acceleratia, iar sa pretinzi sa nu existe franare brusca ever e o idiotenie. garantat regulile asiguratorului sunt duse la extrem asa incat sa il avantajeze pe el.  si evident ca fiecare poate sa aleaga sa faca sau nu, sa ne spui si noua cum e..

#14
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

Vizualizare mesajdanaciu, pe 05 februarie 2024 - 01:26, a scris:


Traiesc foarte bine si traiesc impreuna cu oamenii cinstiti si corecti.

In fictiune traiesc romanii care cred ca toata lumea are ceva cu ei, sau cu libertatile, sau cu democratia si alte aberatii
de fapt ceea ce fac asiguratorii prin astfel de sisteme e sa-i protejeze pe cei corecti.
daca nu esti capabil sa respecti niste reguli simple de circulatie si in general o conduita normala in societate atunci ori platesti pretul ori te muti in padure si traiesti cu ceilalti bizoni.

Posted image esti simpatic.

Vizualizare mesajsmoke, pe 05 februarie 2024 - 09:24, a scris:

nu exista lege care sa reglementeze acceleratia, iar sa pretinzi sa nu existe franare brusca ever e o idiotenie. garantat regulile asiguratorului sunt duse la extrem asa incat sa il avantajeze pe el.  si evident ca fiecare poate sa aleaga sa faca sau nu, sa ne spui si noua cum e..

pai tocmai aici e problema...ca nu se mai poate alege de catre fiecare ce sa faca si ce nu. eu inteleg ca vine statul si prin legi ne indruma conduita...dar sa vina un particular sa-mi impuna niste reguli unilaterale, asta n-o mai pricep.
statul iti spune: pe segmentul asta de drum e legal sa mergi cu maxim 50km/h, dar poti merge si cu 60, fara nici o problema. totusi, daca alegi sa mergi cu orice alta viteza, mai mare de 61km/h vei plati o amenda, NUMAI DACA VEI FI PRINS.
bun...si vine particularul si zice: numa de la mine iei dovada ca poti circula pe drumurile publice si eu decid aleatoriu si arbitrar daca ti-o dau sau nu.

#15
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Binenteles ca legea exista.
Se numeste legea bunului simt (common sense).

E absolut normal sa accelerezi sau sa franezi brusc din cand in cand.
Dar cand faci asta de 20-40 de ori intr-o zi, in fiecare zi, inseamna ca:
ori habar nu ai de regulile de circulatie
ori habar nu ai sa conduci
ori esti bizon

daca te gasesti intr-una din situatiile de mai sus inseamna ca esti un pericol pentru tine si pentru ceilalti si nu ai ce cauta la volanul unei masini.
simplu, logic, de bun simt elementar.

Ramane fascinant cum romanii gasesc tot felul de pretexte, scuze, motive care sa explice ca in Ro nu pot functiona o multime de lucruri care se aplica de f multi ani in majoritatea tarilor civilizate!

Ca sa nu mai spun de fracturile de logica.
In cazul aparatului instalat pe masina nu e nimic arbitrar, regulile sunt cunoscute dinainte de toate partile implicate iar conducatorul auto semneaza ca e de de acord cu toate avantajele dar si cu eventualele repercursiuni.

Edited by danaciu, 05 February 2024 - 15:25.


#16
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

Vizualizare mesajdanaciu, pe 05 februarie 2024 - 15:24, a scris:

E absolut normal sa accelerezi sau sa franezi brusc din cand in cand.
Dar cand faci asta de 20-40 de ori intr-o zi, in fiecare zi, inseamna ca:
ori habar nu ai de regulile de circulatie
ori habar nu ai sa conduci
ori esti bizon

da da...las-o ca macane. mai sus spuneai "daca nu-i place cum conduci". am facut si printscreen daca vrei dovada, desi sigur de editat nu mai poti edita mesajul.
una e sa semnezi de BUNAVOIE un contract in care e stipulat clar ca n-ai voie mai mult de 4 franari bruste pe luna(in conditiile in care inca 2-3-15 firme au acelasi contract cu doar 2 sau 3 franari/luna) si alta e sa ti se spuna "ori folosesti cutia spion ori nu conduci" - citat tot din mesajul tau

in al doilea rand, sunt oameni care conduc execrabil, dar n-au avut un accident sau tamponare in 20 de ani de condus. ce e treaba ta ca asigurator cum accelereaza ala sau la cat timp isi schimba placutele de frana?

Vizualizare mesajdanaciu, pe 05 februarie 2024 - 15:24, a scris:


Ramane fascinant cum romanii gasesc tot felul de pretexte, scuze, motive care sa explice ca in Ro nu pot functiona o multime de lucruri care se aplica de f multi ani in majoritatea tarilor civilizate!


si eu raman fascinat cum romanii gasesc tot felul de cacaturi prin tarile civilizate pe care le aduc in Romania cu titlul de "fara asta nu se poate". ce inseamna tara civilizata in opinia ta? mersul la lucru printre sobolani? sau cu frica de vreun cutit la coaste sau vreo bomba in mufa? faptul ca nemtii nu au wc in fundul curtii nu-i face mai inteligenti decat altii. apropo...stii de ce au romanii wc in fundul curtii? asta desi au si baie completa si functionala in casa? pentru ca romanasii de la tara muncesc in curte si nu mai stau sa mearga 50m, sa se descalte, sa se dezbrace si apoi sa ajunga la baie...se duc direct la aia din fundu curtii. da nah...ce sa stie neamtu de noroi pe cizme sau rasaduri in gradina proprie(mai mare de 2metri patrati)

Vizualizare mesajdanaciu, pe 05 februarie 2024 - 15:24, a scris:

Ca sa nu mai spun de fracturile de logica.
In cazul aparatului instalat pe masina nu e nimic arbitrar, regulile sunt cunoscute dinainte de toate partile implicate iar conducatorul auto semneaza ca e de de acord cu toate avantajele dar si cu eventualele repercursiuni.

auzi fracturi de logica.... Posted image
tocmai ce spuneai mai sus ca regulile nu sunt cunoscute si ai zis asa "Daca nu ii place cum conduci, te cheama pana la sediu sa dai cutia inapoi si sa ti se aduca la cunostinta ca se intrerupe contractul de asigurare si ca devii pieton."
pai ce faci nenicule...treci de la "nu-i place cum conduci" la "reguli clare"??? asa fara nici o fractura?

#17
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostVipeR85, on 05 februarie 2024 - 21:18, said:

tocmai ce spuneai mai sus ca regulile nu sunt cunoscute si ai zis asa "Daca nu ii place cum conduci, te cheama pana la sediu sa dai cutia inapoi si sa ti se aduca la cunostinta ca se intrerupe contractul de asigurare si ca devii pieton."
pai ce faci nenicule...treci de la "nu-i place cum conduci" la "reguli clare"??? asa fara nici o fractura?

Vezi ca ai neuronul obosit. Eu am zis aia.

#18
speleus

speleus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 02.01.2006
Am fost in agentie sa ma interesez de clauza.
Da, exista, se poate face dar nu ma incadrez Posted Image .
Clauza autocontrol se poate atasa doar politelor care depasesc ca prima anuala 800 euro (din ce imi dau seama doar masinilor peste vreo 30.000 euro sau chiar mai mult).
Probabil este o limita stabilita minima prin care isi scot si cheltuielile cu aparatul (atat ca si echipament cat si ca si comunicatii avand atasata o cartela gsm).
Asa ca al meu Sandero va avea o polita clasica, poate la urmatoarea achizitiePosted Image.
In rest clauza e chiar misto, ai acces pe mobil la aplicatia in care vezi permanent cum te incadreaza ca si risc.
Prima anuala se imparte in 4 rate trimestriale. Prima rata se reduce din start cu 20% si celelalte 3 cu pana la 40%.
In cazul ideal la o prima anuala de sa zicem 1000 euro ar fi 4 rate de 250. Daca te incadrezi cu toate la maxim atunci prima rata ar fi 200 si celelalte 3 ar putea ajunge la 150, deci prima anuala totala ar fi in final 650, ceea ce este o reducere considerabila de 35%. Depinde de stilul de condus dar nu numai deoarece se mai aplica si alte clauze de risc referitoare la teritorialitate si zona, numar de ore si km de condus, tipuri de drum circulate etc. Mi-au placut stilurile de condus enumerate Posted Image
- razboinic - 0% reducere
- de imbunatatit - 20% reducere
- prudent - 40%

Numai bine!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate