Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

eroare ups F01

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023
Detin un UPS nJoy Horus 1500VA.Il am de aprox. 1 an de zile,a mers fara probleme,dar ieri am intampinat o eroare la el si anume F01.Mi-a inchis tot calculatorul din senin dupa csare a urmat un beep incontinuu.Am deconectat toti consumatorii din UPS si am verificat stare UPS-ului la nivelul de sanatate al bateriei ,si este la 100%,tensiunea care intra in el este normala,dar bipaie incontinuu.

Intrebarea mea,de fapt nedumerirea mea ar fi de la ce vine acea eroare F01 si ce ar trebui sa schimb.Sa incerc sa-l repar?Nu stiu ce sa fac,ca nu prea mai am curaj sa mai conectez PC-ul la el.Ups-ul nu mai este in garantie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d1OiUJaD9Uk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by -SunRise-, 04 February 2024 - 11:07.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Battery Overload. Din experienta ajung sa piuie chiar si fara consumatori daca bateriile sunt uzate. O baterie noua de 12V si 9Ah trebuie sa aibe un curent maxim de descarcare de 135A. Cu ce tester le-ai masurat ?

Edited by Leo2006, 04 February 2024 - 11:14.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Zice scula ca sunt 100%, am inteles. Si tot din comentariile de pe Emag am inteles ca pica bateriile cam dupa un an.
Bateriile alea cu care a venit ups-ul Njoy sunt ca si cartusele startere de pe imprimantele noi. Tin cat sa treaca garantia de 1 an.
Eu am pus TED acum un an si pe testerul de curent sunt ca si noi.

Edited by Leo2006, 04 February 2024 - 11:37.


#4
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Attached File  UPS Horus Plus_Series_User_Manual.pdf   803.04K   9 downloads

Edited by cipinet, 04 February 2024 - 12:51.


#5
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023

View PostLeo2006, on 04 februarie 2024 - 11:13, said:

Battery Overload. Din experienta ajung sa piuie chiar si fara consumatori daca bateriile sunt uzate. O baterie noua de 12V si 9Ah trebuie sa aibe un curent maxim de descarcare de 135A. Cu ce tester le-ai masurat ?
Trebuie sa cumpar alti acumulatori pt el?

#6
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Verifica siguranta UPS-ului, eroarea e "Output Short
Circuit".

#7
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023

View Postcipinet, on 04 februarie 2024 - 13:12, said:

Verifica siguranta UPS-ului, eroarea e "Output Short
Circuit".

nu stiu cum se face.Care siguranta mai exact?

#8
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
vezi pagina 4 pozitia 3
Ai manualu'

Edited by cipinet, 04 February 2024 - 14:16.


#9
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
Pt cine s-a saturat sa schimbe baterii la UPS-uri sau nu le tin bateriile aveti varianta de pe aliexpress "12V 7Ah Battery Case Holder Accesories Empty Box For 18650 Battery Holder Nickel Strip PCB Board High Quality Tool Parts"  deci un fel de 3S7P, cautati cu BMS ca nu toate ofera.
Trebuie asamblat si lipite bateriile, dar sunt o gramada care fac asta contra cost,,, si aveti garantia ca stiti ce fel de celule puneti, tine de cateva ori mai mult decat o mizerie d'aia din comert pt ups

#10
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023
deci din ce inteleg in momentul cand UPS-ul mi-a stins complet calculatorul,in acel moment s-a produs un scurt-circuit?
.Problema este ca ieri cand s-a produs acest eveniment,l-am scos din priza ,l-am restartat si bipaia incontinuu,astazi vad ca si-a revenit....Nu stiu ce sa mai cred.Nu stiu daca mai ma pot baza pe el in caz de vreun back=up.Si nu inteleg ce scurt-circuit s-a produs in acel moment,ca nu am conectat la el decat PC-ul si un tv atat.Iar timp de 1 an nu a avut deloc viata grea,pt ca timp de 1 an doar 1 pana de curent a trebuit sa sustina,de fapt 2 si cam atat.Nici macar curentul Ac nu a trebuit sa-l redreseze prea mult, ca a fost 230-232V perfect....deci nu a avut deloc viata grea...

Deci inca nu trebuie sa schimb acumulatorii da ?Ca nu as vrea sa-i iau degeaba si pe aia daca nu e cazul.Dar nu stiu cum as putea sa preintampin un nou scurt-circuit... Posted Image

Chiar nu stiu  cum sa procedez

Attached Files

  • Attached File  f01.jpg   35.76K   8 downloads


#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Era un 0V la intrare si incarcare 0% plus bipait. Pare ca nu mai primeste tensiune.
Pana la urma ai avut un echipament in scurt ?
Resetul se face prin deconectarea bornelor de la cele 2 baterii. Alt mod pe buton nu are.

Edited by Leo2006, 04 February 2024 - 15:56.


#12
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023

View PostLeo2006, on 04 februarie 2024 - 15:55, said:

Era un 0V la intrare si incarcare 0% plus bipait. Pare ca nu mai primeste tensiune.
Pana la urma ai avut un echipament in scurt ?
Resetul se face prin deconectarea bornelor de la cele 2 baterii. Alt mod pe buton nu are.

chiar nu inteleg ce scurt-circuit a avut ,ca sint aproape in permanenta langa el si pana sa inchida brusc PC-ul cu eroarea F01,timp de 1 an a mers perfect.
Si nu ar trebui sa aiba protectie la scurt-circuit fiind UPS?Dar protectie  fara sa-mi inchida PC-ulcomplet.Nu ma pricep,zic si eu....atunci la ce mai e UPS?
Am scris un mail si celor de nJOY Romania suport.Sint curios daca ma vor ajuta sa inteleg,si daca trebuie sa schimb bateria sau nu.

#13
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Ai verificat siguranțele, așa cum ți s-a sugerat și mai sus? Vezi poziția 4 in schița din manual. Sunt 2 siguranțe, sub mufa USB

Edited by nei-k, 05 February 2024 - 16:17.


#14
-SunRise-

-SunRise-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 24.11.2023
Nu stiu despre ce sigurante vorbiti .Pe spatele ups-ului  sub mufa acea usb nu am nici o siguranta.Este doar un buton negru de Reset care de abia acum l-am vazut.
Cei de la suport nJoy Romania vad ca nici nu se sinchisesc sa-mi raspunda la mail.Am fost bun cat am achizitionat produs de la ei,ca suport sufletul.Nici macar buna ziua,du-te la naiba,na-ti toporul....nimic ma nimic.Sincer nici nu ma asteptam la prea mare suport din partea lor...Mai degraba ma asteptam la suport din partea indienilor decat a lorPosted Image
Eram doar curios cum pot preveni pe viitor aceasta problema cu output Short-circuit si ce anume ar trebui sa fac sa nu se mai intample.

Attached Files


Edited by -SunRise-, 05 February 2024 - 18:21.


#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Bine ca are si buton de reset. Aia e ca o siguranta automata. Mai mult nu ai ce face. Considera ca a detectat o problema si a declansat protectia. Faptul ca acum merge inseamna ca a functionat corespunazator. Sunt ups-uri care protejeaza o singura data si cumperi altul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate