Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Cumparare auto de la persoana fizica catre PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
salutare, ma intereseaza sa achizitionez o masina sh de la un privat in numele PFA-ului meu (sistem real). Care sunt pasii de urmat? Nu am cumparat niciodata o masina nici ca persoana fizica nici ca PFA.
va multumesc

#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Te invata contabila...

#3
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
la pfa nu ai nevoie de contabil, doar la srl si nu e nicio diferenta fata de pers fizica, ii dai banii omului faci actele si te duci la politie cu ele

Edited by xcit, 03 February 2024 - 17:06.


#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
N-are rost să te complici.
Cumpăr-o tot ca PF, că dacă o să devii plătitor de TVA vei putea scoate mașina de pe firmă, doar cu TVA 19%.

#5
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020

View Postxcit, on 03 februarie 2024 - 17:05, said:

la pfa nu ai nevoie de contabil, doar la srl si nu e nicio diferenta fata de pers fizica, ii dai banii omului faci actele si te duci la politie cu ele

Este o diferenta intre a nu avea obligatia si a nu avea nevoie de contabil la PFA
In cazul de fata e clar ca initiatorul va avea nevoie, mai ales ca este prima masina pe care o cumpara

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Daca vreis a te jupoaie statul ca pe mielul de paste, stai fara contabil pe PFA :D

mai ales in sistem real ;)

#7
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
O cumperi cu contract de vanzare-cumparare, contractul vizat fiscal de ambele parti il trimiti la contabilitate, dupa ce inmatriculezi masina.

#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

Vizualizare mesajMrLTN, pe 03 februarie 2024 - 20:01, a scris:

Este o diferenta intre a nu avea obligatia si a nu avea nevoie de contabil la PFA
In cazul de fata e clar ca initiatorul va avea nevoie, mai ales ca este prima masina pe care o cumpara
Daca nu avea PFA si isi lua masina ii trebuia contabil? Cu ce te ajuta contabilul? Eu m-am dus din bucuresti in gorj sa iau o masina pe firma si nu am intrebat contabilul nimic, i-am facut transfer omului la banca, el si-a ridicat banii in 5 min si am plecat cu masina. La contabil am bagat toate actele cu chitante cu tot ce m-a costat fiind pe firma luata, dar ca sa o cumperi ala ce sa iti zica....n-ai nicio treaba

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate