Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Insuficienta renala la pisici

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
buna ziua, am un motanel frumos de vreo 13 ani. De cateva zile nu prea mananca, are o stare de apatie.

Mi s-a spus ca poate fi vorba de o insuficienta renala si ca trebuie sa faca o perfuzie cu vitamine si testul de biochimie.

V-ati mai confruntat? Cum ati rezolvat problema? Ce trebuie sa fac? Pot sa-l fac bine fara sa-l duc la cabinet veterinar, caci acolo ma rup la bani !

#2
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View Postme_suzy, on 02 februarie 2024 - 09:28, said:

buna ziua, am un motanel frumos de vreo 13 ani. De cateva zile nu prea mananca, are o stare de apatie.

Mi s-a spus ca poate fi vorba de o insuficienta renala si ca trebuie sa faca o perfuzie cu vitamine si testul de biochimie.

V-ati mai confruntat? Cum ati rezolvat problema? Ce trebuie sa fac? Pot sa-l fac bine fara sa-l duc la cabinet veterinar, caci acolo ma rup la bani !

Daca are 13 ani sigur nu il mai faci tu bine singura acasa. Aia se intampla la pisici tinere unde corpul are posibilitate de regenerare.

#3
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
In ce zona locuiesti?

#4
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

View Postrinaldoparaipan, on 02 februarie 2024 - 09:44, said:

In ce zona locuiesti?

intr-o zona cu case. Conteaza zona?

#5
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Nu, voiam sa te intreb unde locuiesti?
Daca esti in jur de Bucuresti/Ilfov iti recomand Center of Hope Piteasca.
Au preturi decente si doctori buni.

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Problemele renale sunt frecvente la motanii fara bilute, eu asa stiu.
Al nostru are aproape 16 ani, de cativa ani doarme aproape non stop. E un motan de apartament, bloc, nu iese din casa decat in balcon (inchis).

#7
copilux

copilux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.07.2010
poti sa incerci Royal Canin Veterinary Feline Urinary S/O

https://www.zooplus...._urinare/315059

Edited by copilux, 02 February 2024 - 10:42.


#8
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
pisica daca are insuficienta renala se   Eutanasiaza  !   sper ca am scris corect  .  altfel  o sa trăiască in chinuri

#9
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Eu i-am dat din ala (preventiv) si a dat-o in diaree.

#10
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Nu poti sa-l faci bine fara cel putin un control/consult de specialitate. La 13 ani poate avea multe probleme iar tratamentul nu poate fi dat si/sau aplicat dupa ureche sau sfaturi pe net.

Mergi cu el la clinica facultatii de medicina veterinara: https://maps.app.goo...xGVf9VQZZTB5t28

Preturile nu sunt deloc mari: https://fmvt.ro/util...niversitare.pdf

E 50 de lei o consultatie. Macar sa afli exact de ce anume sufera. Eu am fost la ei de cateva ori si sunt super ok.

Dupa asta vezi ce si cum.

Edited by bogdan_o, 02 February 2024 - 11:56.


#11
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

View Postbogdan_o, on 02 februarie 2024 - 11:54, said:

Salut

Nu poti sa-l faci bine fara cel putin un control/consult de specialitate. La 13 ani poate avea multe probleme iar tratamentul nu poate fi dat si/sau aplicat dupa ureche sau sfaturi pe net.

Mergi cu el la clinica facultatii de medicina veterinara: https://maps.app.goo...xGVf9VQZZTB5t28

Preturile nu sunt deloc mari: https://fmvt.ro/util...niversitare.pdf

E 50 de lei o consultatie. Macar sa afli exact de ce anume sufera. Eu am fost la ei de cateva ori si sunt super ok.

Dupa asta vezi ce si cum.

multumes, dar eu locuiesc in orasul Iasi

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
N-ai cum sa eviti veterinarul - este imposibil
Daca intr-adevar este vorba despre insuficienta renala, ei bine, motanelul trebuie vazut in mod regulat de un veterinar care verifica valorile sanguine si stabileste dieta
Practic, veterinarul face analize de sange
NU merge tratat dupa ureche

Asta-i absolut tot

#13
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View Postme_suzy, on 02 februarie 2024 - 12:05, said:


multumes, dar eu locuiesc in orasul Iasi

Salut

Ai si in Iasi facultate de medicina veterinara si exista si acolo spital + clinica: https://www.uaiasi.r...ctiune=medicala

Tarifele sunt la fel de modice: https://www.uaiasi.r..._01-08-2021.pdf Tot 50 de lei este o consultatie.

In orice caz, daca tii la el si vrei sa-l mai ai alaturi nu ai cum sa tratezi un animal batran, care probabil are si alte afectiuni dupa ureche sau sfaturi pe net.

#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Ideea e sa te astepti si la ce e mai rau, nu spun neaparat ca asta se va intampla, dar insuficienta renala e boala batranetii la pisici.

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Cere ajutor la ong-urile din iasi.

#16
Claup37

Claup37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 12.05.2008
Eu am o pisică cu insuficiență renală.Îi dau patru capsule de Azomed zilnic și o dată la două zile Îi fac hidratare subcutanată cu soluție Ringer.
Sper că motanul tău nu are așa ceva, dar trebuie să-l consulte veterinarul și să-i facă analizele de sânge (creatinina și ureea).
Dacă este vorba de insuficiență renală, în funcție de gravitate poate fi urgență medicală.
Așa că nu amâna vizita la veterinar dacă îl iubești.
De vindecat nu se vindecă dar poate duce o viață normală doi - trei -patru ani.

Edited by Claup37, 02 February 2024 - 15:03.


#17
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
I-am facut perfuzie cu mai multe vitamine in ea si o injectie cu ceva pentru organism.

DUpa cum vedeti in poza din atasament, acestea sunt analizele, care au iesit bine. Cu toate astea, pisicul meu nu are pofta de mancare, se misca tot mai greu. Este tot
mai slab. Mi s-a spus sa-i dau de mancare doar URINAR, si sa-l supraveghez daca face caca sau pipi.

Dupa perfuzie s-a simtit mai bine un pic, dar tot cam lesinat este. Nu vrea sa manance nimic.

Ce se intampla? Rezultatele arata ca este bine. Nu inteleg nimic. Ce poate sa aiba? Ce s-a intamplat asa tragic in alea 8 zile cat am fost plecat de acasa, ca dintr-o data sa aiba aceasta stare?

Attached Files



#18
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Pisica nu mananca din varii motive : de la dureri de dinti (gingii dureroase, depuneri de tartru ) , probleme respiratorii ,stress , articulatii dureroase , boli de rinichi , inima , tiroida, ficat , etc .Veterinarul in afara de aceste analize i a facut si un control amanuntit al corpului? Adica i a verificat dintii , urechile , ochii , nasul , abdomenul ( luat temperatura ,sugerat efectuarea unei ecografii?). De ce i a recomandat mancare pt probleme urinare daca analizele au iesit bine? Pisica are 13 ani ( este deparazitata,vaccinata?) si faptul ca nu mananca este foarte grav si va trebui hranita intravenos daca refuza sa manance.Exista si mancaruri lichide recuperatorii in caz de boala , caz in care se poate hrani pisica folosind o seringa ( fara ac binenteles) .Faptul ca ati fost plecat si poate pisica  s a stresat ( da poate fi si asta pt ca o pisica obisnuita intr un anumit fel , daca are parte de schimbari bruste in traiul de zi cu zi se poate stresa teribil si poate refuza sa manance/ ori faptul ca ati fost plecat si la intoarcere ati constat ca pisica este bolnava a coincis cu timpul in care pisica nu a mai putut sa indure durerea ori disconfortul pricinuit de etc posibili factori. Pisicile obisnuiesc sa ascunda ca le doare ceva pana cand nu mai pot suporta durerea, de aceea chiar daca noi vedem ca pisica este bine vizitele regulate la medicul veterinar sunt obligatorii.Poate ca a inghitit o jucarie mica? ata ? Scuze ca am scris asa mult dar o pisica este un animal complicat si in acest caz avand 13 ani si daca refuza sa manance este clar ca are dureri dar ce anume ii cauzeaza aceste dureri numai veterinarul poate afla investigand de la cap la coada.Daca veterinarul nu se arata interesat de toate aceste aspecte urgent cautati altul competent pt ca este vorba de sanatatea pisicii dumneavoastre si binenteles si de bani.Numai bine motanelului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate