Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Spalare/curatare haina de iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Am o geaca Wellensteyn de iarna si vreau s-o spal. Nu e patata, nu e murdara, poate ceva urme pe guler de purtat.
Intr-un topic cineva zicea ca se spala asa cum este, adica pe fata. Producatorul mentioneaza ca geaca sa se spele pe invers: "We recommend always washing the jacket inside out".
  Geaca nu este foarte mare, dar cu toate astea nu cred ca este o idee buna sa o spal acasa in masina de spalat. Nu cred ca s-ar invarti prea mult. Ar cam sta fixa inauntru. Prin urmare vine intrebarea: fac treaba buna curatatoriile? Voi cum va spalati gecile de iarna? Aveti incredere in spalatorii? Tin cont de indicatiile producatorului cum ar fi temeperatura si sa nu foloseasca balsam? In mod normal ar trebui sa fie ok. Doar nu spala pentru prima data o haina de iarna.


#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Doar la curatatorii imi curat hainele de iarna. Am mai multe haine de iarna, cu puf, de la Jack Wolfskin, si nu port o haina doua zile la rand. Totusi se murdaresc, mai ales cele deschise la culoare. Asa ca le duc la curatatorie. Ies perfect.
O singura data am avut o problema cu o haina maro, in sensul ca era patata dar era din cauza ca nu fusese uscata bine. Am dus-o inapoi si s-a rezolvat pana a doua zi.

#3
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Eu am 4 geci de iarna si in fiecare primavara le duc la o spalatorie / curatatorie, pe langa faptul ca ies ca noi dar se mentine si un miros proaspat. Una dintre geci are si pene, si chiar a iesit ca noua.

Edited by raducanu969, 02 February 2024 - 10:31.


#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,010
  • Înscris: 02.08.2021
Vezi ce detergent folosești.
Și folosește un program de haine delicate, și fără centrifugă.

#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Vezi ca scrie pe eticheta. Unele geci nu se spala la spalatorie. Pune poza cu eticheta.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Se respecta instructiunile de pe eticheta.

#7
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Singurele etichete care privesc intretinerea sunt astea doua. Restul sunt cu logo-ul si modelul hainei.
  Alte detalii care pot interesa spalarea sunt luate de pe site-ul lor sunt urmatoarele:

Material composition:
Outer Shell: 100% Polyester
Lining: 100% Polyester
Filling: 100% Elastomultiester

All our jackets can be washed with a standard mild detergent at 30°C delicates. We recommend liquid detergent. Please also note the following care instructions for your Wellensteyn jacket:
We recommend always washing the jacket inside out, with all zips and velcro fastenings closed. Be sure to remove any detachable faux fur from the hood, sleeves and collar before washing. These can be washed separately on the gentle cycle with a little detergent or by hand and shaken out after drying. Washing instructions can also be found on the sewn-in care label in the inside pocket of your jacket.
Please note that our jackets must not be treated with fabric softener, dry-cleaned, or bleached. Please never use the iron on your jacket. Textiles with intense colors may have excess color. Therefore, we recommend that you wash the jacket before wearing it for the first time.

  Tine cineva cont de astea la curatatorie? Acasa n-am cum s-o spal. Sta fixa in cuva. Doar o sa se ude si cam atat. La curatatorie presupun ca au masini mai mari. Acum depinde cum le spala. Baga mai multe haine in masina sau o spala doar pe a mea.

Attached Files



#8
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
din ce stiu, pe gecile cu puf scrie ca e contraindicata curatarea chimica, eu am spalat-o la masina, cum 3 mingi de tenis alaturi, cum recomanda producatorul si am mai vazut pe diverse forumuri.

#9
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Mie mi s-au distrus 2 geci scumpe la o spalatorie / curatatorie din Cora Pantelimon cand stateam in zona, le-am luat inapoi cu guguloaie de umplutura adunate sub fas si zone unde era ramasese doar fasul fara umplutura, au fost bune de aruncat evident. A fost prima si ultima oara cand am dus geci la curatatorie, de atunci le spal la masina mea de spalat, setata pe spalare manuala stoarcere viteza mica de 400rpm. Se curata chiar daca nu se misca in cuva in cazul in care e prea mare, macar ai garantia ca nu se distruge umplutura, nici pilota nu se misca dar o scot alba, deci se curata.
La curatatoriile astea din malluri nu stau angajatele sictirite cu salariu minim sa descante o geaca, baga la spalat la gramada si la foc automat sa iasa norma. Nici de calcat nu sunt in stare, dau o perdea de la calcat cu mai multe cute decat inainte de calcare iar de cusut nu sunt in stare decat cusatura liniara. Nu recomand!!

Edited by Winc, 02 February 2024 - 23:31.


#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Sau luati-va o masina de spalat rufe inteligenta.

Attached File  Screenshot_20240203_055911_hOn.jpg   160.71K   19 downloads

#11
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Eu am spălat mereu hainele de iarnă acasă, nu am stricat nici una. Am mașina de spălat și uscătorul de 8 kg, nu s-a pus problema să nu încapă, la spălat am folosit ciclul pentru pilote. Nu am pus mereu mingi de tenis de câmp, nu am observat diferențe.

#12
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Se foloseste detergent special pentru imbracaminte care are strat protector de apa. Gasesti detergent  la magazine gen Himalaya. Alffel cu detergent normal distrigi stratul protector si nu mai ai protectie la ploaie, zapada etc.

#13
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
FreeThinker, incape, dar sigur sta cam fixa. De asta intrebam ce varianta ar fi mai buna.

baribalu, o sa ma interesez.

#14
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Producatorul mai zice asa:

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate