Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Mazda 6 2.5 SH

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Garantia protectiei ceramice presupune intretinere periodica Posted image .

Cat despre vopseaua Mazda:
- culorile speciale (red soul / red soul crystal, machine grey) se pare ca au lacul mai casant si se ciobesc mai usor.
Din experienta cu red soul crystal pe o Mazda3 din familie as spune si ca stratul de lac este destul de subtire.
- celelalte culori sunt la fel de bune / proaste ca restul de vopseluri pe baza de apa din ziua de azi;

Pentru ca majoritatea Mazdelor de pe drumuri sunt red soul sau red soul crystal (da, sunt culori diferite Posted image ) , s-a generalizat parerea ca vopseaua de la Mazda ar fi mai intr-un fel. Asta si faptul ca producatorii japonezi au trecut ceva mai devreme la vopseluri pe baza de apa.

Edited by closchkutza, 02 February 2024 - 18:44.


#20
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

 closchkutza, on 02 februarie 2024 - 18:36, said:

Garantia protectiei ceramice presupune intretinere periodica Posted Image .

Cat despre vopseaua Mazda:
- culorile speciale (red soul / red soul crystal, machine grey) se pare ca au lacul mai casant si se ciobesc mai usor.
Din experienta cu red soul crystal pe o Mazda3 din familie as spune si ca stratul de lac este destul de subtire.
- celelalte culori sunt la fel de bune / proaste ca restul de vopseluri pe baza de apa din ziua de azi;

Pentru ca majoritatea Mazdelor de pe drumuri sunt red soul sau red soul crystal (da, sunt culori diferite Posted Image ) , s-a generalizat parerea ca vopseaua de la Mazda ar fi mai intr-un fel. Asta si faptul ca producatorii japonezi au trecut ceva mai devreme la vopseluri pe baza de apa.

Am o culoare care mă ajută:)) nu prea se observa

#21
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Am observat o problema cu plierea oglinzilor. Se pliază când vor ele și care vrea:))
De la cine am luat o mi a zis că a fost de 2 ori cu ea în garanție și a avut același rezultat..
Mașină mai are 2 ani garanție, o sa rezolve problema pe garanție? E un defect de fabricație bine știut de cei de la mazda

#22
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 05.10.2022

View Postlegeamist, on 01 februarie 2024 - 21:53, said:

10. Capota e cu sistem de sustinere cu tija...nu e deranjant ca nu umbli mereu acolo dar totusi secolul 21
Sunt multe masini ce vin cu tija dar gasesti variante aftermarket pentru Mazda6.
Attached File  af.jpg   384.45K   58 downloads

#23
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

 legeamist, pe 03 februarie 2024 - 12:49, a scris:

Am observat o problema cu plierea oglinzilor. Se pliază când vor ele și care vrea:))
De la cine am luat o mi a zis că a fost de 2 ori cu ea în garanție și a avut același rezultat..
Mașină mai are 2 ani garanție, o sa rezolve problema pe garanție? E un defect de fabricație bine știut de cei de la mazda
Se schimba motorasele si o sa mearga bine o vreme dupa care e posibil sa reapară problema. E genul de problema la care au preferat sa schimbe piese decat să reproiecteze si poate sa se manifeste cam la cam toate modele care au oglinzi pliabile electric.
Recomand sa dezactivezi optiunea de pliere automata, lungeste viata sistemului.

Edited by closchkutza, 03 February 2024 - 19:59.


#24
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

 closchkutza, on 03 februarie 2024 - 19:57, said:


Se schimba motorasele si o sa mearga bine o vreme dupa care e posibil sa reapară problema. E genul de problema la care au preferat sa schimbe piese decat să reproiecteze si poate sa se manifeste cam la cam toate modele care au oglinzi pliabile electric.
Recomand sa dezactivezi optiunea de pliere automata, lungeste viata sistemului.

Mulțumesc! L am dezactivat. Pliez manual la nevoie.
Alta observatie, nu e deranjanta că nu reglezi mereu scaunul. Sunetul motorașului când reglezi e destul de pronunțat.

#25
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Asta cam asa e “din fabrica” din cate am inteles.

#26
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

 legeamist, on 03 februarie 2024 - 12:49, said:

Am observat o problema cu plierea oglinzilor. Se pliază când vor ele și care vrea:))
De la cine am luat o mi a zis că a fost de 2 ori cu ea în garanție și a avut același rezultat..
Mașină mai are 2 ani garanție, o sa rezolve problema pe garanție? E un defect de fabricație bine știut de cei de la mazda
As zice sa mergi cu ea la garanție dacă tot mai ai. Eu am schimbat de 2 ori motorasele la ambele, ultima dată mi-au zis la service ca e un model îmbunătățit. O fi, n-o fi, chestia e ca n-am mai avut probleme și sunt cred ca vreo 2 ani de atunci. De asemenea as recomanda sa nu le pliezi iarna(pot îngheța sau prinde gheață pe unde culisează) și să nu se insiste prea mult la spălătorie cu jetul pe ele. Să o  stăpânești sănătos și drumuri bune!

#27
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

 tauru242, on 08 februarie 2024 - 20:09, said:


As zice sa mergi cu ea la garanție dacă tot mai ai. Eu am schimbat de 2 ori motorasele la ambele, ultima dată mi-au zis la service ca e un model îmbunătățit. O fi, n-o fi, chestia e ca n-am mai avut probleme și sunt cred ca vreo 2 ani de atunci. De asemenea as recomanda sa nu le pliezi iarna(pot îngheța sau prinde gheață pe unde culisează) și să nu se insiste prea mult la spălătorie cu jetul pe ele. Să o  stăpânești sănătos și drumuri bune!

O sa merg. Mulțumesc!
Am un singur set de jante pe 19. Mi as lua pt sezonul rece alt set pe 17. Oare cum arata cu jante de 17? Are careva idee? As face ceva economie la anvelope, dar nu as da economia pt aspect:))

#28
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Le ai trecute în carte? Eu spre exemplu le am doar pe cele pe 19 deși la același model cu alte nivele de echipare le au și pe cele pe 17.

#29
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

 tauru242, on 14 februarie 2024 - 18:12, said:

Le ai trecute în carte? Eu spre exemplu le am doar pe cele pe 19 deși la același model cu alte nivele de echipare le au și pe cele pe 17.

Da, am trecute și alea de 17.

#30
darkdante

darkdante

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.06.2012
Salut. Felicitări pentru achiziție.
Caut și eu o Mazda 6. Inima spune 2.5, mintea 2.0.
Nu sunt vreun sportiv ceva.

Cam care ar fi costurile comparabile? Impozitul știu ca e 1100, dar un casco la cat ajunge pentru motoare mai mari.

Vin de pe un golf asa ca la lungime schimbarea va fi destul de mare.

Apoi, merita ținută o mașină asa frumoasa (si vopsea nu tocmai rezistenta) in aer liber?

Trebuie garaj 😁

#31
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

 darkdante, on 27 februarie 2024 - 23:38, said:

Salut. Felicitări pentru achiziție.
Caut și eu o Mazda 6. Inima spune 2.5, mintea 2.0.
Nu sunt vreun sportiv ceva.

Cam care ar fi costurile comparabile? Impozitul știu ca e 1100, dar un casco la cat ajunge pentru motoare mai mari.

Vin de pe un golf asa ca la lungime schimbarea va fi destul de mare.

Apoi, merita ținută o mașină asa frumoasa (si vopsea nu tocmai rezistenta) in aer liber?

Trebuie garaj 😁

Eu am mers cu inima:)) că idee. Am 2000 km făcuți, 1300 oraș și 700 extraurban am 8.8 media. E ok.
Te acomodezi repede cu dimensiunile ei..

#32
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Revizie schimb de ulei motor și cutie + filtre
1250 lei materialele
450 lei manopera
10 litri de ulei s au achiziționat.


 legeamist, on 09 martie 2024 - 09:00, said:

Revizie schimb de ulei motor și cutie + filtre
1250 lei materialele
450 lei manopera
10 litri de ulei s au achiziționat.
90500 km


#33
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Revin cu informații legate de consum:
- 4000km de când am luat o, media e 9.1l/100km, 2600 km urban, 1400 km extraurban
- extraurban scot in jur de 7l/100km daca o calc puțin, daca merg regulamentar e la 6.2-6.3.
Per total mulțumit. Va mai ține la curent!
Seara bună!

#34
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Mi se pare ireal consumul ala. Nu ma intelege gresit, nu zic ca minti. Benzinarele din zilele noastre au consumuri mai mici fata de acum 15-20 de ani. Dar chiar asa de mici?! 😂
In rest, sa o stapanesti sanatos! E o super masina. Intimidant… de mare pentru mine. Dar nu conteaza. E a ta, nu a mea 😂

#35
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

 LauCalin, on 07 aprilie 2024 - 01:02, said:

Mi se pare ireal consumul ala. Nu ma intelege gresit, nu zic ca minti. Benzinarele din zilele noastre au consumuri mai mici fata de acum 15-20 de ani. Dar chiar asa de mici?! 😂
In rest, sa o stapanesti sanatos! E o super masina. Intimidant… de mare pentru mine. Dar nu conteaza. E a ta, nu a mea 😂

Într-adevăr e mare. Mi a fost greu să mă obisnuiesc cu ea, dar e spațioasă. Și am nevoie de spatiu că am 2 teroriști mici.
Consumul e f bun. Am prieteni cu benzinare, motoare mai mici cu consum mai mare că mine..cred că dezactivarea cilindrilor face tot. Nu mă pricep, e prima mașină pe benzina. Mersi!


#36
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Faptul ca motorul este foarte eficient + dezactivarea cilindrilor ajuta la obtinerea unui consum de carburant foarte bun. Urmatorul pas in eficienta este motorizarea Skyactiv X care duce consumul in zona valorilor obtinute de un 2.0 diesel.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate