Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

WiFi Extender care poate face un WiFi secundar

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007
Salut. Am o intrebare va rog, sa-mi recomandati(daca exista) un WiFi Extender dar care sa aiba optiunea de a face o retea WiFi secundara cu parola diferita fata de cea de la host(router-ul) principal.

Imi va fi de folos in urmatoarea situatie: la tara nu am internet (pt ca ma duc din cand in cand) dar pot sa iau de la unchiul meu, el are WiFi si sa ma lasa si pe mine sa ma folosesc de internetul lui cand am nevoie.
Problema este ca unchiul meu, nu are parola la WiFi, si deci nu are securitate deloc. El nu vrea sa tina parola(ma rog asta e treaba lui deoarece zice ca ii e mai usor asa cu conectarea dispozitivelor dar si pt cei din casa).

Eu as vrea daca se poate printr-un WiFi Extender sa pot sa ma folosesc de internetul lui, dar practic sa pot face WiFi-ul meu secundar cu parola.
Stiu ca exista niste routere care fac un WiFi secundar, dar acelea trebuie imperecheate cu router-ul principal din casa lu' unchiumiu. Nu am acces la router-ul lui ca sa fac configurarile necesare. Bine as putea vorbi cu el sa ma duc in casa si sa mesteresc, dar dupa ce ca mi-a lasat WiFi-ul la liber, sa mai si umblu prin casa omului, nu este chiar frumos.

Ma gandeam ca poate as putea rezolva asta cu un WiFi Extender sau ce credeti voi ca este bun, nu mai sa nu trebuiasca sa umblu in consola de configurare a router-ului principal.


Daca stiti ceva modele, care au aceasta optiune de WiFi secundar, mi-ar fi de folos sa-mi lasati niste link-uri. Pur si simplu sa pot adauga reteaua lui de WiFi in extenderul meu, iar extenderul sa poate fi configurat sa imi fac propria mea retea WiFi secundara.

Multumesc.

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
cam toate extenderele fac ce vrei tu, ii schimbi numele si parola si gata, problema o sa fie de semnal ca fa fi foarte slab

#3
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007
Semnalul este puternic,dar nu toate extenderele fac wifi secundar cu parola diferita de host. De ex am incercat cu un TP link Extender, dar puteam sa schimb doar numele SSID-ului(WiFi-ului) nu si parola. Era si mentionat printr-o notita ca extenderul trebuie sa foloseasca aceeasi parola ca si hostul. Am incercat sa pun o alta parola dar nu a functionat.

#4
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
eu personal n-am intalnit de astea care n-au mers....dar poate acum or fi, nu stiu

#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Wifi extender nu te ajuta. Nici chiar daca poti configura un alt SSID cu parola pentru ca in cele din urma atat dispozitivele tale cat si cele ale unchiului tau vor fi in aceeasi retea. E ca si cum ai avea o camera care are pe un perete o usa inchisa cu cheia si pe alt perete o gaura imensa. Tu intri in camera pe usa folosind cheia, unchiul tau pe gaura din perete. In cele din urma amandoi sunteti in aceeasi camera, iar un atacator va intra tot prin gaura nu se va obosi sa caute sa deschida usa.

Ai nevoie de un router care poate fi configurat sa utilizeze o alta retea wireless ca WAN. Mikrotik, Ubiquity etc...

Poate colegii au si alte sugestii.

#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
iti faci un vpn acasa - de preferat ceva light: wireguard de ex.
te conectezi via wifi unchi fara parola wifi la vpn-ul de acasa via un router ce stie vpn + wifi sau client direct (telefon de ex) sa nu mai stai cu router
poti aditional sa blochezi tot ce-ti vine din lan-ul unchiului
surfezi linistit
nu merge cu click-next-done varianta de router cu wifi - ci doar cu client.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Cred ca ar merge printr-un router cu capabilitati wifi bridge la care sa-i atasezi un AP ca sa ai o retea wifi proprie.
Direct printr-un singur echipament nu cred ca se poate.
Merge si varianta prin VPN.

#8
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Nu te ajuta cu nimic - chiar daca faci un alt WLAN cu parola, comunicatia intre routerul tau (range extender, ce o fi) si cel al unchiului e fix la fel de ne-criptata.
Daca nu-si pune parola, singura varianta e cu VPN, caz in care nu mai ai nevoie de range extender, daca zici ca semnal e.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
un router care stie de WDS (google) si un alt router pe post de acces point fiindca primul va folosi wireless-ul doar ca sa se lege la routerul unchiului. dar problema cu reteaua necriptata a unchiului ramane. poate te lasa sa umbli in setarile routerului lui si poti face un guest network la care sa pui parola si sa te conectezi tu.

#10
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007
Nu ma ajuta un router cu WDS deoarece va trebui sa am access la consola router-ului host(cel de la unchimiu din casa) pt ca va trebui setez canele de comunicare si nici nu stiu daca router-ul lui suporta WDS. Si cum nu am access la host, nu este o solutie.



#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
atunci un acces point care stie de client mode.

#12
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Si totusi nu te complici prea tare?

1. atat timp cat ai access in reteaua wifi a unchiului, nu trebuie sa fii fizic langa dispozitiv. Iti trebuie insa user-ul si parola router-ului.
2. unchiul tau nu face ceva special pentru tine. Fara un minim de securitate, oricine este in aria de acoperire a retelei o poate folosi.

Vezi insa ca fara acordul lui, fapta intra sub incidenta Art 360 din Codul Penal, pedeapsa minima fiind inchisoarea de la 3 luni la 3 ani sau amenda.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
cel mai simplu ar fi sa-l rogi pe unchiul tau sa te lase sa faci un guest network pe routerul lui.

#14
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Explica-i unchiului ca retea fara parola e ca si cum ar dormi noaptea cu usa de la intrare deschisa.Nu doar descuiata.
Pune-i o parola pe care sa o tina minte-numele si data nasterii cu !,@ sau# la sfarsit.Sau porecla plus anul nasterii.
E mai simplu.

#15
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Mai las-o naibii de securitate ca nu-ti foloseste la nimic.  Ii dai prea multa importanta. Nu vrei sa folosesti netul ala moca, nu-l folosi si gata. Dar o sa-l folosesti si asa, tentatia e prea mare.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt routere si AP-uri/Extendere care pot face retea secundara de Guest.
Modelele mai noi stiu majoritatea sa faca asa ceva, poate doar cele extrem de ieftine sa nu stie.

Legat de ce face unchiul tau fara parola... se poate coencta oricine e in raza de acoperire.
Mai sparge niste baze de date... Camera Deputatilor... si la final il salta pe unchi-tu.

#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Numai al doilea router trebuie sa stie wireless bridge pentru scanarea retelelor wifi si conectarea la cea preferata.
La routerul meu Asus AX86S exista 3 moduri de conectare prin wifi. Modul AP only, modul WDS only si modul hibrid. Reteaua trebuie sa fie open sau criptare WEP.
https://www.asus.com...rt/faq/1039910/

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
e mai simplu decât crezi!
unchi-tu nu știe rețelistică și nici nu vrea să știe
atunci, când ești conectat la rețeaua sa, intri pe ip-ul routerului (192.168.x.y) - cel care este scris pe fundul lui Posted Image
acolo configurezi un guest network, cu nume și parolă, pe care o vei utiliza la tine-n casă.

astfel nu vei deranja pe nimeni! și nici nu are ce să-ți impute cineva...

Edited by gushpi, 02 February 2024 - 12:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate