Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Trafic nelimitat fara limitarea vitezei la Digi Mobil?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Buna seara! Am abonamentul Digi Mobil Optim 2. De obicei, am 50 GB trafic pe luna, dupa care viteza scade pana la 256kb download si 128kb upload conform contractului. Data de resetare trafic: 5 a fiecarei luni. In ianuarie, asta nu s-a mai intamplat. Am avut vreo 150GB consumati si limitarea tot nu s-a facut. Culmea e ca am primit mesajul de limitare cand am atins 51200 MB, dar limitarea nu s-a facut. Am descarcat in continuare la viteza maxima. In plus, netul zbarnaie in ultima perioada. Ating frecvent 120Mb/s pe 4G, deci 15MB/s de date descarcate, chestie care parea SF acum ceva ani la Digi.
Dar am deviat de la subiect. Despre ce e vorba? E vreo promotie ceva? E ceva doar pe Pitesti sau care e faza? Bineinteles ca nu ma plang. Sunt doar curios daca e o eroare ca am aparent net nelimitat fara scaderea vitezei sau e vreo promotie ceva.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Asta e avantajul de a avea abonament mobil la Digi. La mine cu sim de Telekom bagat intr-un modem fix, am primit o factura marita de la 5 la 8 euro doar ca am depasit 100GB. Am inchis urgent acel abonament. Maica-mea plateste 45 lei la Vodafone si are zero trafic net mobil pentru ca nu-l foloseste decat in casa pe wifi. Abonamentul e fara roaming. 5 lei plateste factura in plic dar intr-un an intreg a primit o singura data factura. Acum ii platesc eu factura prin MobilPay pentru ca alta varianta nu mai exista.
O fi in mentenanta robotul care taie netul.Posted Image  Acum e doar pe amenintare in speranta ca iti inchizi singur netul mobil.

Edited by Leo2006, 01 February 2024 - 21:03.


#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Nevasta-mea foloseste o cartela Digi pt a-si da net pe laptop, se uita si la filme uneori si nu a primit nici un avertisment.
Cred ca pe 4g, in unele zone, contoarele nu merg.

#4
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008

View Postalexupit, on 01 februarie 2024 - 20:45, said:

Buna seara! Am abonamentul Digi Mobil Optim 2. De obicei, am 50 GB trafic pe luna, dupa care viteza scade pana la 256kb download si 128kb upload conform contractului. Data de resetare trafic: 5 a fiecarei luni. In ianuarie, asta nu s-a mai intamplat. Am avut vreo 150GB consumati si limitarea tot nu s-a facut. Culmea e ca am primit mesajul de limitare cand am atins 51200 MB, dar limitarea nu s-a facut. Am descarcat in continuare la viteza maxima. In plus, netul zbarnaie in ultima perioada. Ating frecvent 120Mb/s pe 4G, deci 15MB/s de date descarcate, chestie care parea SF acum ceva ani la Digi.
Dar am deviat de la subiect. Despre ce e vorba? E vreo promotie ceva? E ceva doar pe Pitesti sau care e faza? Bineinteles ca nu ma plang. Sunt doar curios daca e o eroare ca am aparent net nelimitat fara scaderea vitezei sau e vreo promotie ceva.

Vezi ca ai pe 3G, 4G, 5G limitari diferite.

#5
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 01.05.2016
3G-ul e inchis la Digi!
Nu ai nici o limitare, la granzi ai limitari.

In Arges se plangea un user ca nu i-a mai intrat limitarea la 50GB cand a atins pragul de consum.

Ai cumva abonament rural?

#6
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Activezi 5G și ai 80 GB

#7
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 01.05.2016
Nu mai merge, la 1 ianuarie 2023 toate abonamentele Digi au primit 5G, deci nu mai beneficiezi de 30GB extra.

#8
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Eu am abonamentul de 2 euro si in zonele cu 5G intra imediat. Am observat ca se incarca instantaneu paginile, asa mi-am dat seama.
Mai mult de 5GB nu consum pe luna.

#9
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Mai nou, la abonamentele Digi Nelimitat iti ofera 100GB, asa mi s-a spus cand am incheiat cele 2 abonamente, lucru pe care l-am si verificat ( printr-o conjunctura de Chefuri Decembrie + putin din Ianuarie ) unde am redat Muzica de pe YouTube pe diferite sisteme audio. Am depasit acesti 100GB si Nu am simtit nici o diferenta in viteza de Download.

#10
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Ce consumi in plus se taxeaza dar foarte putin "Pentru anul 2024 valoarea tarifului este de 1,55 EUR/GB, în conformitate cu prevederile Regulamentului (UE) 2022/612, Volumul de internet pe mobil inclus in abonament care poate fi utilizat in roaming in Spatiul Economic European se determina dupa urmatoarea formula, rezultatul fiind exprimat in Gigabyte (GB):
2 x Pretul lunar al abonamentului (Euro, fara TVA) / Tariful maxim cu ridicata in roaming." Din ce am inteles anul asta ce sare va fi taxat cu 1.55 euro/ 1GB, deci nelimitat.
0.0010 E/MB cu TVA in tari nonUE, fara limita Posted Image

Edited by mihaiC1, 02 February 2024 - 08:56.


#11
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Chiar si asa, tot ieftin este la DIGI fata de altii. Iar apoi, la ce experiente am avut cu Vodafone anul trecut in Bulgaria si sotia TOP cu DIGI, vorba aceea ( s-au lasa ).

#12
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Eu nici nu am simtit ca am fost in concediu in TR, 1-2 euro in plus, date mobile deschise, nici pauze in conversatii, mai rau in PL ca aia nici 2G nu au peste tot Posted Image, atunci sa vezi pauze ..

#13
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007

View PostmihaiC1, on 02 februarie 2024 - 08:54, said:

Ce consumi in plus se taxeaza dar foarte putin "Pentru anul 2024 valoarea tarifului este de 1,55 EUR/GB, în conformitate cu prevederile Regulamentului (UE) 2022/612, Volumul de internet pe mobil inclus in abonament care poate fi utilizat in roaming in Spatiul Economic European se determina dupa urmatoarea formula, rezultatul fiind exprimat in Gigabyte (GB):
2 x Pretul lunar al abonamentului (Euro, fara TVA) / Tariful maxim cu ridicata in roaming." Din ce am inteles anul asta ce sare va fi taxat cu 1.55 euro/ 1GB, deci nelimitat.
0.0010 E/MB cu TVA in tari nonUE, fara limita Posted Image

Si ce treaba are traficul de date in roaming cu traficul de date national, ca poate am citit eu pe diagonala ?
Initiatorul nu a spus nimic de roaming, deci hai sa invatam sa citim prima data.
Poate pentru unii Pitesti este roaming, dar nu pt traficul de date national, hai  sa nu ne batem joc totusi.

#14
Daniel1122

Daniel1122

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.03.2023
Tocmai am vazut reclama la digi cu minute si internet nelimitat. Numai in Romania am auzit asa ceva, Nelimitat 100 GB. Pai ori e nelimitat, ori e 100 GB. Eu am abonament nelimitat in germania care, intradevar e nelimitat. Nu am limite de trafic, asta inseamna nelimitat. Nu prosteala asta cu 100 GB nelimitat.

#15
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008

View Postbansh3, on 02 februarie 2024 - 18:00, said:

Si ce treaba are traficul de date in roaming cu traficul de date national, ca poate am citit eu pe diagonala ?
Initiatorul nu a spus nimic de roaming, deci hai sa invatam sa citim prima data.
Poate pentru unii Pitesti este roaming, dar nu pt traficul de date national, hai  sa nu ne batem joc totusi.

Se pare ca nu intelegi mai nimic.. in roaming UE e ca acasa , national.. te taxeaza la fel daca sari calul aia 30- 100 GB din contract , e clar ?! sau mai explic ca la gradi?

Edited by mihaiC1, 02 February 2024 - 22:28.


#16
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007

View PostmihaiC1, on 02 februarie 2024 - 22:24, said:

Se pare ca nu intelegi mai nimic.. in roaming UE e ca acasa , national.. te taxeaza la fel daca sari calul aia 30- 100 GB din contract , e clar ?! sau mai explic ca la gradi?

@mihaiC1 .. Da, initiatorul a spus ca "Pitesti", tu vorbesti despre roaming UE... felicitari, eu prost, scuze eu iar ! tu tarzan !

@Daniel1122 citeste primul post si te lamuresti cu conditiile contractuale, doar sa citesti incet.. mai ales bucata asta :
    "Viteza de acces se va limita lunar până la 256 kbps viteza de download și până la 128 kbps viteza de upload după atingerea pragurilor mai sus menționate."
  Deci este nelimitat deoarece nu te taxeaza extra pentru traficul efectuat peste cei 50/80/100Gb de trafic efectuat... doar ca merge mai incet ... iar initiatorul spunea ca nu se mai aplica fix randul asta cu limitarea de viteza.


Amuzant este faptul ca nu e singurul caz in care nu se mai aplica limitarea de viteza dupa depasirea acelui prag, sunt mai multi utilizatori pe alte topicuri unde specifica acest lucru

#17
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
@bansh3 ai auzit de fidelizare ? Afla ca digi o face in tacere, eu acum 7-8 ani am semnat pt. 5 GB trafic mobil/ luna/abonament, acu' 4 ani au sarit la 30GB acum am consum nelimitat trafic date national si cu taxare doar in roaming , adica fidelizat, acoperirea sa extins enorm de mult si nu da rateuri ca la ailalti, crezi ca e cineva nebun sa reclame ca au bagat NELIMITAT si la abonatii fideli ?! Nu au umblat sigur la pretul abonamentelor ! Am citat din ce zic ei cu roamingul ca e nelimitata viteza, doar ce platesti in plus . Si ca alta chestie am acasa internet fix, contractul initial era la 100 mbps, au tras fibra GRATIS si ma trecut la 300 mbps in aceiasi LEI/ luna, au trecut pe Tv digital tot GRATIS si tot in aceiasi lei abonamentul, lumea evolueaza daca nu stiai Ailalti te taxeaza cu japca in plus la ce nu consumi! Ba mai mult te calculeaza in euro si mai si ridica tarifele pe nepusa masa !

Edited by mihaiC1, 03 February 2024 - 07:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate