Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Infectii virale respiratorii, virusuri care pot fi transmise de animale de companie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Infectiile virale respiratorii sunt frecvente pe timpul iernii. pe langa virusurile obisnuite: gripa,  sarscov2, virus sincitial respirator, pot fi implicate si alte virurusuri transmise de animale de companiem mai frecvent pisici care stau in interior.

https://www.ncbi.nlm...les/PMC9030917/

Pe de alta parte sarscov2 si gripa pot infecta pisicile si pot fi retransmise la oameni.

Din pacate in cazul virusurilor emergente nu exista teste de antigen, sau alte testari de rutina ieftine, nu poate fi documentata infectia.

Tocmai am patit-o, testele de gripa, covid, rsv au iesit negativ, nu am putut stabili daca infectia respectiva are legatura cu infectia care mi-a afectat pisicile si a omorat o parte din ele, a ramas la stadiul de banuiala, dar stdudii de biologie moleculara arata ca este posibil.

Inconvenientul unor astfel de situatii este ca pot evolua subintrand cu cele obisnuite producand deriorarea pe termen lung a starii de sanatate, adica nu tece bine una din asta ca incepe gripa, (in homeopatie se spune ca virusul mai puternic il pune pe hold pe cel mai slabm dar se poate intampla sa se complice reciproc).

Iarna exista si deficit de vitamine, mai ales D dar si C, din pacate uneori nu se gasesc suplimente din astea din cauza cererii mari, cu mancarea e mai greu iarna, mai ales ca nu toti pot digera orice in cantitatile care sa le ofere aportul adecvat.
Mixurile de fructe uscate si seminte sunt cele mai bune, dar multe sunt contaminate cu H.pylori.

#2
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Eu am un Bishon si nici in perioada Pandemiei, nu am avut probleme de transmitere ( asta a fost numai in capul unora ), dimpotriva, animalele au cel mai bun sinstem Imunitar ( uitate cat de repede li se vindeca ranile si nu numai ). In perioada pandemiei, se indusese ca oamenii trebuie sa se fereasca de animalele de companie, eventual sa le scoata si din casa, WTF! Tu, cand ai crescut la tara, sigur bunicii nu lasau Pisica sau Cainele langa tine! Sunt niste aberatii, facute sa iti slabeasca Sistemul Imunitar, sa te faca mai slab la diferite infectii / boli.
De cand ma stiu, trecerea de la Toamna - Iarna si Iarna - Primavara sunt sezoanele cand Gripele apar, e si normal, organismul este obisnuit cu o anumita temperatura / vreme, etc si ii ia ceva pana se obisnuieste. Uitate ca se spunea in pandemie ca ( daca nu te vaccinezi, mori ), lucru care nu s-a intamplat.

ps. cand erai mic, bunicii / parintii te lasau sa ridici bucata de covrig, paine, biscute de pe jos si sa-l mananci dupa; bunicii la tara iti dadea Frcutul direct din Pom ( il steargea pe batic, haina ) si ti-l dadea sa mananci si esti bine merci

Edited by raducanu969, 01 February 2024 - 11:09.


#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Tot in perioada aia bunicii faceau cate 7-8 copii si supravietuiau 2.... care erau bine merci :)

Geniali sunt romanasii la spus tampenii...

#4
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
In perioada comunista, spuneau vecinile unde mama locuieste ca, multe astfel de lucruri se intamplau in Maternitati, de aceea si in ultii ani, multi copii se nasteau cu malformatii si ulterior erau abandonati in orfelinate. Multe femei la tara spunea de diferite metode de avort, unele aveau rezultate, altele nu! Multi copii au murit si din cauza radiatiilor de la Cernobal. Romanasii, in ultimii ani, chiar sunt " geniali "
Iar apoi, daca afla ca  vreo femeie vrea sa avorteze, o dadeau in primire la Miltie si Partid si riscau sa faca Puscarie. Din  acea vreme, sunt multi factori care au decis viata.

Edited by raducanu969, 01 February 2024 - 11:31.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
1. Transmiterea la /de la animale de companie este extrem de rara si numai daca stai toata ziua bot in bot cu ele.
2.

Citat

Iarna exista si deficit de vitamine, mai ales D dar si C, din pacate uneori nu se gasesc suplimente din astea din cauza cererii mari
Unde pana mea nu gasesti tu suplimentele astea cand au ajuns sa se vanda si la supermarket ?!?!?

Iar topic aiurea...

Vizualizare mesajstdalionutpwr, pe 01 februarie 2024 - 10:52, a scris:

Infectiile virale respiratorii sunt frecvente pe timpul iernii. pe langa virusurile obisnuite: gripa,  sarscov2, virus sincitial respirator, pot fi implicate si alte virurusuri transmise de animale de companiem mai frecvent pisici care stau in interior.
...
Mixurile de fructe uscate si seminte sunt cele mai bune, dar multe sunt contaminate cu H.pylori.
3. Daca pisicile stau in interior de unde naiba iau boala ?
4. Da fructele proaspete din supermarket sau de la piata ce au ? Plus ca inclin sa cred ca nu stii cum se transmite H. Pylori...

#6
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View Posteiffel, on 01 februarie 2024 - 11:36, said:

1. Transmiterea la /de la animale de companie este extrem de rara si numai daca stai toata ziua bot in bot cu ele.
2.
Unde pana mea nu gasesti tu suplimentele astea cand au ajuns sa se vanda si la supermarket ?!?!?

Iar topic aiurea...


3. Daca pisicile stau in interior de unde naiba iau boala ?
4. Da fructele proaspete din supermarket sau de la piata ce au ? Plus ca inclin sa cred ca nu stii cum se transmite H. Pylori...

Asta si zic, ca trebuie sa stai zilnic BOT in BOT cu ele cat despre vitamine, imi aduc aminte, pe vremea bunicilor, pana'n 89 ca imi dadea CAVID sau ceva de genul si nu aveam nici pe draqu. Oricum, am ajuns sa ne vaitam ca ( ne curge nasul sau ca tusim sau ca avem febra ), tin minte in acele ierni si cu -25 grade, ma plimbam cu Ghetarii pe rau si cadeam in apa, si cand ieseam de acolo, pe langa fpatul ca aveam turturi ardeam tot, si imi era frica sa merg acasa ca ma rupea maicamea sau taicameo " dupa caz :) care era primul acasa " si steam intr-o scara de bloc si dadeam cu hainele de ciment sa se usuce / zvinte putin :) si Nu am mai murit si Doamne Ajuta la toata lumea sa fim sanatosi.

#7
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008
Suntem praf toata familia, eu sotia, fiica, gripa rezistenta, soacra-mea internata cu complicatie de pneumonie
Porcusorul nostru de Guineea e bine mersi, jucaus si vesel, multumesc de intrebare Posted Image

#8
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Pisoiul unicul supravietuitor din cele mai mici de 2 ani sta cu mine in camera, si mi-a  tusit in bot, cele batrane n-au facut, probabil erau deja imunizate, l-am luat in caza dearece am realizat ca altfel va muri si el. la un moment dat s-a simtit foarte rau, n-a mai mancat si a zacut.

Am facut testari repetate de gripa covid, virus sincitial respirator, la toata familia inclusiv pisica, toate negativ, dar toti avem simptomatologie de bronhopneumonie virala, daca mai vine si o gripa peste asta...

Edited by stdalionutpwr, 01 February 2024 - 11:48.


#9
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Dar te-ai gandit ca sunt si alti factori! De exemplu, de 2 zile am febra care ma lasa, cand ma ia; imi lacrimeaza ochii; uneori ma ustura si gatul; dar stiu cauza ( eu, lucrand mai tot timpul in aer rece, dar si uneori tranzitia de la cald - rece sau rece - cald, imi da peste cap Organismul ), iar dupa cum au spus si alti colegi de pe forum ( ei sunt bolnavi dar animalutele de companie sunt FRESH ).

Trebuie sa revenim la vechile obicee de Imunizare naturala, asa cum am crescut sau exemplu de urmat ( bunicii nostri ), uite mamaie are 97 ani ( a fost la spital sa zic asa, doar cand a nascut ) in rest, sanatoasa tun; adevarat e ca in ultimii ani, dimineata baga o gura de tuica dar si seara, dar la varsta ei ( strange fanul, sapa in gradina ) si este foarte lucida ( stie tot ce misca in sat, vrei sa flia ceva, ai de la cine ), se spala pe dinti, are o iginea corespunzatoare, basca, in perioada rece, iese afara cu Baticul la gura ( nu astupa nasul ) si sincer iti spun, Nu-i curga nasul, nu are febra, bai frate, nimic ( Doamne Ajuta sa o mai tina in viata, dar la cum se prezinta, nu stiu ce sa zic, cat de mult ).

Ei sunt exemplele clare de urmat, nu ce ne invata unii pe la televizor.

#10
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Cu siguranta e un virus, a inceput cu usturime in nas, bacteriana nu e, in alea sputa e cu puroi si miroase, in plus am testat la unul din noi PCR pentru 4 bacterii implicate in pneumonii, stafilococ, streptococ, Haemophillus influenze, pneumococ, nu a depistat nici una, mai mult n-am putut astfel de testari sunt o carca de bani.

un virus, altul decat cele trei obisnuite...

PS virza nu prea are treaba cu frigul, stau in frig uneori pana fac hipotermie, nu fac viroza decat daca o iau de undeva, singura legatura posibila este ca oamenii stau mai mult in interior impreuna si pot transmite.

Edited by stdalionutpwr, 01 February 2024 - 12:29.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da medicul de familie ce ti-a zis ?

#12
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postraducanu969, on 01 februarie 2024 - 11:06, said:

ps. cand erai mic, bunicii / parintii te lasau sa ridici bucata de covrig, paine, biscute de pe jos si sa-l mananci dupa; bunicii la tara iti dadea Frcutul direct din Pom ( il steargea pe batic, haina ) si ti-l dadea sa mananci si esti bine merci


Daca faci asa acum, i-l dai copilului direct cu particule diesel pe el. Particule scapate din filtrele anulate de romani ca sa traga masina mai bine. Deci bagi putin cate putin niste cancer in copil.

De fapt OMS a estimat ca numarul de cazuri de cancer vor creste cu 20% pana in 2045.

Despre scapat covrigul pe jos si ridicat si mancat, acum 30-40 de ani la tara nu existau caini de companie ca sa se cace pe strada si in care cacat sa calci, ducandu-l cu talpa pantofului peste tot. Gandeste-te la fragmentele de cacat de caine data viitoare cand lasi copilul sa manance de pe jos. Nu mai zicem de fragmente de piele umana (matreata), de fire de par, de muci, de tot felul de chestii extrem de scarboase si pline de virusuri si bacterii,

Edited by murdar, 01 February 2024 - 14:39.


#13
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View Postmurdar, on 01 februarie 2024 - 14:36, said:

Daca faci asa acum, i-l dai copilului direct cu particule diesel pe el. Particule scapate din filtrele anulate de romani ca sa traga masina mai bine. Deci bagi putin cate putin niste cancer in copil.

De fapt OMS a estimat ca numarul de cazuri de cancer vor creste cu 20% pana in 2045.

Despre scapat covrigul pe jos si ridicat si mancat, acum 30-40 de ani la tara nu existau caini de companie ca sa se cace pe strada si in care cacat sa calci, ducandu-l cu talpa pantofului peste tot. Gandeste-te la fragmentele de cacat de caine data viitoare cand lasi copilul sa manance de pe jos. Nu mai zicem de fragmente de piele umana (matreata), de fire de par, de muci, de tot felul de chestii extrem de scarboase si pline de virusuri si bacterii,


Tu o dai cu Filtrul de Particule! OK, dar ce zici de un Avion ( cel de linie de la WizAir ) care arde pe 1h -  1 TONA DE KEROSEN sau de Masinile de Armata care ( au teava directa ) sau despre TIR-urile ale amrilor corporatii!!!
Deprea covrigul cazut! La tara, inainte, nu era Autovehicule, erau Carute trase de Cai, Boi, Vaci care isi faceau nevoile pe mijlocul drumului; bunicii scoteau curcile, ratele, gastele in drum si te puneau sa le pazesti.  Inainte oamenii isi faceau Nevoile pe unde apucau ( nu erau bude publice, aruncau gunoaiele menajere in difeirte paraiase ca de, tot curge apa la vale si multe altele.

Repet ( totul se rezuma la a iti creea imunitatea naturala ) lasa OMS-ul ca si acolo, tot oameni crescuti de Bunici, tot de pe jos au mancat. Vrei sa spui ca seful OMS-ului ala din Africa, la masa acasa a avut conditiile noastre! Dar uite, bine mersi, e sanatos.

ps. copilul l-am crescut asa cum am crescut, nu i-am interzis nimic din ce am spus anterior si nici nu-i interzic, si Nu imi raceste, Nu se strica la stomac, Este chiar super OK; asa si eu, mananc si mancare gatita de 4 sau 5 zile, mamanc Fructe care multi zic ca sunt stricate ( si nu am nimic ); daca de exemplu imi pica ceva pe jos ( si ochiul meu vede ca e curat Posted Image ridic de jos si mananc ) uite, in Pandemie am umblat fara masca, nu m-am vaccinat si Nu am murit asa cum spuneau cei de la OMS si exemplele pot continua dar Nici nu sunt impotriva Inovatiei, deoarece intotdeauna Inovatia ajuta la creearea unei vieti mai bune.

Apropo, cazurile de cancer s-au inmultit datorita Alimentatiei si a produselor care se obtin mai Cantitativ cu diferite substante nu tocmai " prietenoase cu omul ), etc.

Edited by raducanu969, 01 February 2024 - 15:14.


#14
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020

View Posteiffel, on 01 februarie 2024 - 14:04, said:

Da medicul de familie ce ti-a zis ?

Medicu de familie s-a laudat ca a facut varicela de trei ori cand m-a vazut pe mine cu varicela la 50 de ani, greu de spus, de regula varicela faci o data in viata, dar ma indoiesc ca aia a fost prima mea varicela, cand eram student am stat cu o colega ce facuse varicela si n-am facut atunci, cine stie, poate mutatii, poate imunitatea nu mai ce a fost odata, cat despre viroza asta am facut o testare la cabinet gripa covid rsv, negativ, n-a putut spune nimic.

Covrigu de pe jos no problem.

Edited by stdalionutpwr, 01 February 2024 - 16:14.


#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Postmurdar, on 01 februarie 2024 - 14:36, said:

Daca faci asa acum, i-l dai copilului direct cu particule diesel pe el. Particule scapate din filtrele anulate de romani ca sa traga masina mai bine. Deci bagi putin cate putin niste cancer in copil.

De fapt OMS a estimat ca numarul de cazuri de cancer vor creste cu 20% pana in 2045.

Despre scapat covrigul pe jos si ridicat si mancat, acum 30-40 de ani la tara nu existau caini de companie ca sa se cace pe strada si in care cacat sa calci, ducandu-l cu talpa pantofului peste tot. Gandeste-te la fragmentele de cacat de caine data viitoare cand lasi copilul sa manance de pe jos. Nu mai zicem de fragmente de piele umana (matreata), de fire de par, de muci, de tot felul de chestii extrem de scarboase si pline de virusuri si bacterii,
Nu stiu cum dreac mai ai curaj sa te stergi la cur... Posted Image

#16
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Poststdalionutpwr, on 01 februarie 2024 - 11:43, said:

...
Am facut testari repetate de gripa covid, virus sincitial respirator, la toata familia inclusiv pisica, toate negativ, dar toti avem simptomatologie de bronhopneumonie virala, daca mai vine si o gripa peste asta...
Cam nasol cu imunitatea in ultima vreme. Nu doar la noi.
Acum se contureaza ideea ca sistemul imun are nevoie de o expunere continua iar perioada asta de izolare plus straduinta fiecaruia de a trai intr-un mediu cat mai steril pe perioada pandemiei are consecinte.
Inafara de testele despre care vorbesti, care presupun ca au fost teste rapide pe a caror acuratete nu m-as baza, ce alte analize ai mai facut? Simptomele pot fi inselatoare, nu e neaparat sa fie ceva viral, asa cum zici ca banuiesti.
Nu se fac aici recomandari medicale dar sfatul meu este sa mergi la medicul de familie. Mycroplasma poate infecta si animalele de casa iar in cazul asta tratamentul antibiotic ar fi obligatoriu.
Deci musai mergi la medic!

Edited by Lexon, 01 February 2024 - 17:20.


#17
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020

View PostGlCA_Contras, on 01 februarie 2024 - 17:00, said:

Nu stiu cum dreac mai ai curaj sa te stergi la cur... Posted Image

Partial corect, daca e sa fim onesti eu sunt batrin si am experienta medicala sunt medic de laborator, si pe vremurile alea la tara prin unele locuri era jale, copii cu cate 2-3 viermi intestinali in acelasi timp cu nutritie precara, unele din locurile astea uitate de lume erau destul de aproape de orasul Timisoara, accesul era dificil, drumuri de pamant impracticabile dupa ploi, in unele locuri cu treceri la nivel cu calea ferata neamenajate trebuia sa lasi masina si sa o iei pe picioare, sau sa pleci din pe ceva cu doua roti sa poti trece.

Posibil sa fie istorie, dar nu sunt sigur ca nu mai exista locuri din alea, viermi de caini gen toxocara au majoritatea celor de la sat, dar e destul de greu de probat, am facut in paralel o placa de IgG antitoxocara si una antiascaris, au iesit multe pozitive, dar fiind anticorpi cross reactivi e greu de dovedit care sunt toxocara si nu sunt limbrici.

(in momentul cand dau de rezulte poate postez un grafic)

poluarea devine o problema, dar nu la modul expus mai sus, o parte din cancerele digestive sunt legate tot de microbi, gen H.pylori recunoscut drept carcinogen de categoria 1, tulpini agesive importate din Asia odata cu mancarea, bacteria era si pe vremuri, dar nu tulpinile astea agresivem nu se vaita nimeni de stomac pe vrema cand eram copil, sunt cancere legate de virusuri ex HPV.

Mycoplasma putin probabilm oricum imposibil de dovedit din moment ce sunt purtator, iese la PCR tot timpul, probabil e blocata pe undeva prostata plamani, cine stie.

Edited by stdalionutpwr, 01 February 2024 - 17:47.


#18
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostGlCA_Contras, on 01 februarie 2024 - 17:00, said:

Nu stiu cum dreac mai ai curaj sa te stergi la cur... Posted Image

N-aveai cum sa nu bagi tu o magarie d-aia neaosa, nesanctionata de moderatori ca nah, esti miezul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate