Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Consolidare casa paiată cu lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
lilicaa

lilicaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.10.2008
Bună ziua,
Vreau să consolidez o casa de paiată cu lemn. Nu voi locui acolo.

Nu stiu cum să atașez poze.

Edited by lilicaa, 31 January 2024 - 19:02.


#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Si noi ce sa-ti facem ? Paiata asta e de la circ?

Edited by GlCA_Contras, 31 January 2024 - 19:21.


#3
lilicaa

lilicaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.10.2008

 GlCA_Contras, on 31 ianuarie 2024 - 19:21, said:

Si noi ce sa-ti facem ? Paiata asta e de la circ?
Este casă.


Edited by lilicaa, 31 January 2024 - 19:28.


#4
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009
Ai  vrut sa zici paianta.

#5
lilicaa

lilicaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.10.2008
Da, paiantă. Vreau să susțin acoperișul cu grinzi de lemn si sipci, să fac un nou perete de lemn la exterior și interior, intre vechiul perete si noua structură să bag compoziția de lut cu paie care întărește structura portantă și mărește termoizolarea. Cu noua structură să mă leg de vechile grinzi, care sunt bune. Este acoperită cu țiglă pe o structură de bîrne de lemn. Tavanul are izolația cu pămînt pe care-l dau jos si refac cu lemn, termoizolez cu poliester extrudat ignifug, hidroizolez cu membrană bituminoasă, grinzile rămîn că sunt bune.
Nu vreau betoane că nu vreau sa stric valoarea terenului, 1700 mp cu 15 m deschidere, pe care este posibil sa-l vind peste cca. 10 ani cu livadă, vie, fîntînă, rețea de apă, lumină. Nu stiu dacă voi sta acolo peste 9 ani cînd voi ieși la pensie. Vreau să o fac locuibilă si iarna deoarece s-ar putea să o aduc pe soacra mea acolo, ea acuma sta la 340 km, a locuit in București, sper să se acomodeze.
Casa are suprafața de 8/5, 2 camere, un hol clasic, si în față ca un cerdac inchis, unde peretele este de cărămidă. Căsuța are valoare sentimentală, este la cca. 23 km de Bucuresti si la 41 km distanță de casa mea.
Nu vreau să investesc mult deoarece eu vreau o căsută cu betoane, instalatii ok și cu investiții mai mari in Ilfov.
Mă interesează in mod special legătura de consolidare de jos de pe pămint, nu cred să aibă piatra de rîu pentru ruperea capilarității.
Voi citi și Normativul NP-005-2022.



#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 30.07.2007
Pai succes.
Am mai spus zilele astea cuiva, nicio sansa cu poliesterul.

Quote

termoizolez cu poliester


#7
lilicaa

lilicaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.10.2008
Scuze, am vrut să zic polistiren extrudat ignifug.
Nu stiu exact cum să fac noua structură  și legătură la sol, deoarece lemnul este hidrofob și in timp putrezește.

#8
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Bai, ce Dumnezeu sa faci cu o casa de paianta? Mai intelegeam daca era o casa de caramida ca mai puteai sa faci o struto-camila si sa mai salvezi niste bani, dar asa ... ?
Banii pe care-i bagi in pereti noi de lemn si grinzi si toate celea mai bine-i folosesti sa faci o casa ca lumea din materiale mai adecvate secolului nostru. Daca nu-ti plac betoanele nu te opreste nimeni sa torni o fundatie si apoi sa faci pe structura de lemn. Spre exemplu timber-frame ca la americani. Basca ca o sa ai si izolatie buna.

PS: O sa te iubeasca soacra ca o aduci de la Bucuresti (banuiesc ca la bloc) unde are un oarecare confort, o apa curenta (poate si calda), un wc in casa, etc.

Sfatul meu e sa te gandesti f bine in ce bagi banii. Sa iti faci un buget sa stii cat te costa o fundatie, lemnul, izolatia, o baie, tras utilitati, etc
Apoi sa iei o decizie informata.
Daca esti cu fundu-n 7 luntre, ca ai vrea si casa, dar nici sa nu bagi banii, dar si sa il vinzi, dar si sa stai (in confort) nu ajungi nicaieri.

#9
lilicaa

lilicaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.10.2008
Fiecare căutăm cea mai optimă soluție.
Pe mama soacră să o aduc din județul Bacău cind va avea ea chef, eu doar să-i creez această posibilitate.
Am făcu o estimare la ce ziceți dvs. și aș bloca prea mulți bani intr-un sat unde nu este magazin, farmacie si administrativ aparține de Dîmbovița. Eu nu voi locui acolo 10 ani, dar trebuie sa am unde sa dorm in siguranță cind merg vara la soare, iarbă, relaxare, gradinărit pe acolo.

#10
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Va costa mai mult decat face.
Daca vei face sau nu, e numai decizia ta.
Si eu am o astfel de casa, a fost a bunicii mele. Intr-un sat de munte unde au mai ramas maxim 8-10 case locuite.
Dupa ce a decedat, daca ma mai duc pe acolo de max 2 ori pe an. Si alea doar sa-mi vad verii de la vreo 10km distanta de acel sat (unde e DN-ul).

Ca sa stiu exact ce si cum dpdv siguranta, eu a trebuit sa aduc un structurist din Bucuresti(rugat de o cunostinta medic de care a avut nevoie). Din Brasov nu s-a bagat nimeni.

#11
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006
acum imi dau seama ce bine e sa ai soacra cuminte, eu as face treaba asta doar ca as parca nefasta acolo

problema majora la casele din paianta este ca nu ofera un suport adecvat pentru gratii .. si evadeaza soacra , bine, in cazul de fata nici nu are unde sa fuga

#12
lilicaa

lilicaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.10.2008
Soacra este la țară in județul Bacău și la 72 de ani este lucidă. Bunica la 78 ani a fost adusă la București din această căsuță și cînd mergeam să o vedem se plîngea mereu să o ducem inapoi in această căsuță, dar nu mai era lucudă. Bătrînii nu vor să plece din casele lor. Eu nu o oblig.
Depinde de fiecare ce decide cînd încă mai are gîndirea limpede, cînd nu, vom vedea.

#13
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Parerea mea este sa-ti amenajezi minimul necesar. N-ai nevoie de mai mult daca te duci vara in weekend. Si sa pui bani deoparte sa faci o chestie ca lumea.

Poti sa vb cu soacra si sa o intrebi daca vrea sa vina acolo. Vezi cum cade intrebarea si asa iti clarifici si posibilitatea asta.

#14
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
In locul tau as izola termic doar tavanul si eventual pardoseala as reabilita geamurile si as pune o solutie eficienta de incalzire gen aer conditional performant Sau similar.
Sunt oricum o multime de romani care au postat pe YouTube consolidarea caselor de paianta. De vizionat si revenit cu impresii.

#15
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Nicht AC. O trage curentul pe 'a batrana! Sau pe oricine care crede ca e sensibil la miscarea aerului.

#16
lilicaa

lilicaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.10.2008
Kretzu77, mulțumesc mult, mi-ai întărit convingerea că nici in zona mea nu voi găsi un structurist să se bage si asta dă mult de gîndit oricui. Cind merg la Brașov vad multe afișe pe marginea șoselei cu mesajul: Viața are prioritate.
Voi face consolidarea cu grinzi de lemn, pun termopane, uși noi. Pămîntul de pe tavan i-l dau jos.
Vreau să păstrez acoperișul cu țigla ca este funcțional, ține vara răcoare și nu i-l saltă furtunile.
Păstrez structura de lemn existentă si nu o zgîndărăsc, doar verific dacă este putrezită.
Consolidarea o fac cu grinzi de lemn orizontale si verticale cu țesătură de scîndură și șipci printre care bag lut cu paie și ce idei mai primesc pe aici.
Nu prea stiu cum să pun, leg lemnul jos să nu putrezească.
Fără consolidare nu duc soacra acolo, dar nici eu nu aș sta așa deoarece este prea riscant.
Stiu ei structuriști de ce nu se bagă.


#17
lilicaa

lilicaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.10.2008
AC pentru răcire. Incălzirea cu lemne, peleți cu sobă de teracotă cu plită si un lăcaș pentru copt, la cca. 3000 lei.
O minicentrală electrică pentru apă caldă și pentru  o incalzire ușoară primăvara, toamna și in nopțile friguroase să mențină o temperatură acceptabilă dimineața. Aici sunt mai multe variante deschise.
Casa are suprafața de are aproximativ 40 mp. La primărie are 60 mp. O să refac bucătăria de vara care nu mai este.
Tata la țară, cînd era foarte frig, făcea focul de 2 ori pe noapte sau mergea continuu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate