Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Parchet SPC

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Salut,

Avand in vedere ca parchetul SPC este disponibil si in Romania de ceva timp cred ca ar trebui sa existe persoane care au acest tip de parchet si pot sa ne spuna cum se comporta si detalii pro si contra daca sunt.

Eu vreau sa il montez peste incalzire in pardoseala si sunt curios cum se comporta in timp,opinii de la beneficiari nu de la vanzatori :)  .


Multumesc

#2
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Eu am peste încălzirea în pardoseală LVT de 5,5mm de doi ani. Pot să-ți spun ca e perfect pentru așa ceva. Încălzirea este electrică cu cablu îngropat în șapă. Se încălzește foarte repede.

#3
copilux

copilux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.07.2010
o cunostinta cu parchet SPC instalat de cca 2 ani tot asa peste incalzirea in pardoseala, regreta acum ca nu l-a montat lipit.

#4
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016

View Postbirau1982, on 31 ianuarie 2024 - 10:50, said:

Eu am peste încălzirea în pardoseală LVT de 5,5mm de doi ani. Pot să-ți spun ca e perfect pentru așa ceva. Încălzirea este electrică cu cablu îngropat în șapă. Se încălzește foarte repede.

SPC este diferit de LVT, din cate am inteles inclusiv la pregatirea suprafetei. Adica sapa trebuie slefuita ca sa fie perfecta fara nici cea mai mica denivelare etc.

Eu as incerca SPC lipit

View Postcopilux, on 31 ianuarie 2024 - 10:58, said:

o cunostinta cu parchet SPC instalat de cca 2 ani tot asa peste incalzirea in pardoseala, regreta acum ca nu l-a montat lipit.
Oare poti sa discuti din nou cu cunostinta ta sa ne dea mai multe detalii? A facut cumva o scanare a pardoselii si sunt diferente de temperatura la nivelul parchetului? Se misca parchetul etc

Multumesc

#5
un_q_paul

un_q_paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.08.2021

View Postalintarb, on 31 ianuarie 2024 - 10:59, said:


SPC este diferit de LVT, din cate am inteles inclusiv la pregatirea suprafetei. Adica sapa trebuie slefuita ca sa fie perfecta fara nici cea mai mica denivelare etc.

Eu as incerca SPC lipit
Confirm observatiile privind sapa, aceasta trebuie sa fie perfecta .... in rest, se incalzeste destul de repede (IPAT), mentine caldura si este suficient de rezistent la uzura. Nu l-am lipit si pe alocuri "misca", iar unele imbinari sunt imperfecte, click-ul parca e mai slab. La etaj am un parchet ieftin, laminat, sub 25 % din pretul SPC-ului, si cu regret pot afirma faptul ca acesta "culca" si s-a imbinat mult mai bine decat cel de la parter. Solutia cu adeziv probabil ca ar fi fost mai ok, insa am trait pe propria piele experienta de a da jos un astfel de parchet lipit si prefer sa nu mai repet asa ceva.

#6
copilux

copilux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.07.2010

View Postalintarb, on 31 ianuarie 2024 - 11:05, said:


SPC este diferit de LVT, din cate am inteles inclusiv la pregatirea suprafetei. Adica sapa trebuie slefuita ca sa fie perfecta fara nici cea mai mica denivelare etc.

Eu as incerca SPC lipit


Oare poti sa discuti din nou cu cunostinta ta sa ne dea mai multe detalii? A facut cumva o scanare a pardoselii si sunt diferente de temperatura la nivelul parchetului? Se misca parchetul etc

Multumesc

Scanare de temperatura sigur nu a facut dar zonal se misca suparator de tare

#7
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Eu cu LVT nu am aceste probleme și nu e lipit. În plus are și o membrană pe el pentru a prelua din imperfecțiunile sapei și pentru atenuarea zgomotului.
Al meu e LVT Rigid Core.

Edited by birau1982, 31 January 2024 - 11:27.


#8
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Asteptam si alte pareri si experiente din partea membrilor acestui forum :)

Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate