Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Oxidant de 1.9% si de 3%

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Salut, am obiceiul sa ma decolorez ca sa ma vopsesc intr-o anumita culoare mai deschisa semipermanenta de la Directions si de-a lungul timpului am folosit pentru decolorare oxidant de 12% care mi-a ars parul apoi de 9% care de asemenea mi-a ars parul, dar ambele oxidante mi-au decolorat parul pana aproape de nuanta alb. Am incercat apoi oxidant de 6% care mi-a decolorat parul pana intr-o nuanta de galben pui si la atingere pare mai sanatos.

Nu m-am mai decolorat si vopsit cam de 1 an si ceva, ieri am fost la tuns ca nu mai suportam varfurile arse dar desteapta de la coafor avea feonul dat pe caldura maxima de ma frigea, a trebuit sa-i spun ca ma frige apoi dupa ce m-a tuns a inceput sa ma coafeze fara sa ma intrebe mai intai daca vreau si coafat si a insistat pe varfuri, iar acum, desi de abia m-am tuns, varfurile tot arse se simt.

Nu ma mai duc la coafor pentru decolorat din mai multe motive: Mi s-a distrus parul, ideea cu decolorantul de 12% pe par natural de la coafor am luat-o, hair stylista relativ celebra, sefa de la Helen Studio Piata Rosetti Bucuresti nu stie sa faca ombre, mi-a decolorat parul brusc de la jumatate in linie dreapta fara gradatie, fara nimic, la alte saloane imi pun in cap ce decolorante au pe stoc, se plang ca dureaza mult, nu au vopsele de la Directions si nici nu ma lasa sa aduc eu, refuza doar sa ma decoloreze si sa ma lase sa plec asa doar decolorata ca sa ma vopsesc eu acasa, etc.

As vrea ca dupa ce scap de tot parul ars sa ma decolorez cu cel mai slab oxidant posibil care credeam ca este 3% dar spre surpriza mea am gasit si oxidant de 1.9%. Deci o sa ma fac singura in continuare si intrebarea mea este daca a incercat cineva oxidante atat de slabe de 3% si de 1.9%? Decoloreaza suficient de mult incat sa imi iasa culoare mai deschisa?

Mersi anticipat pentru raspunsuri.

Edited by Winc, 30 January 2024 - 11:16.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Se pare ca eu ca barbat stiu ceva mai multe despre oxidant decat tine Posted Image

Oxidantul se alege dupa tipul de culoare dom'le
M-a tampit nevasta-mea
D'aia stiu

Vopsea semi - oxidant slab
Vopseaua permanenta - oxidant moderat
Vrei sa schimbi culoarea deci DECOLORARE - oxidant puternic

Deci, ca raspuins la intrebarea ta - NU - ala slab NU decoloreaza suficient

#3
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Atunci pentru ce sunt oxidantele mai slabe de 3% si de 1.9% daca nu pentru decolorare? As aprecia daca mi-ar explica cineva. Multumesc.

Edited by Winc, 30 January 2024 - 16:40.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai ce nu e clar ?

Vrei par decolorat mai putin = foloseti oxidant slab
Vrei par decolorat mediu = foloseti oxidant moderat
Vrei par decolorat complet = foloseti oxidant puternic

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Oxidantul nu are doar rol de decolorare.
Dacă făceai o căutare pe google, aflai răspunsul legat de ce oxidant ar trebui sa folosești.
https://www.google.c...ecte-509200/amp



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate