Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Intrebare eliberare copie legalizata a unei hotarari judecatoresti

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Recent am castigat un proces si am urmat pasii de aici pentru a obtine copii legalizate dupa hotararea judecatoreasca definitiva.
Toate bune si frumoase, am obtinut copiile necesare si citind decizia am constatat urmatorul paragraf citez: "A fost omologata unica varianta de lotizare a raportului de expertiza topo si constructii si anexa, efectuat in cauza de expert tehnic judiciar X-ulescu, si care face parte integranta din prezenta hotarare".
Daca zice ca "face parte integranta din prezenta hotarare", nu trebuia sa primesc pe langa hotarare si acest raport de expertiza?
Sau inteleg ca il pot obtine doar de la tribunal, prezentandu-ma fizic?
Multumesc!

#2
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
La arhiva.

#3
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Mergi la expert si il vei lua de la el

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Ma gandesc la faptul ca ar fi trebuit sa completezi la rubrica "Alte mențiuni (opțional)" faptul ca soliciti eliberarea si a anexelor care fac parte din hotarare.
Mai soliciti o data si ceri explicit raportul in cauza, zic..

#5
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Cred ca nu ma insel, dar in Codul de Procedura Civile este un articol care prevede ca orice document depus la dosar, se depune in numar de copii egal cu partile implicate.
Prin urmare, expertul ar fi trebuit sa depuna la dosar o copie si pentru Dvs. Nu trebuie trecut nici peste neglijenta instantei de a nu atasa raportul la hotarare din moment
ce in aceasta se face referire expresa la ea. Mai ales ca, dupa parerea mea, pe acel raport atasat hotararii judecatoresti trebuie sa existe o stampila/grefa a instantei
care sa-i dea un caracter oficial. Altfel se poate atasa la hotarare orice raport doreste fiecare.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
n-ai avut acces electronic la dosar?
daca da, printre documentele la care ai avut acces poate gasesti si raportul, in format electronic!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate