Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Filtre polarizate pt. camerele auto 📸

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Filtre polarizate pentru camerele auto, ce, cum, de unde, de care!

Am experiență zero, pe domeniu, așa că aștept sfaturi de la cunoscători/specialiști.
Eventual, dacă nu există filtre mici, pentru obiectivele mici ale camerelor auto, poate se pot modifica de la ceva aparate foto clasice, nu fug de bricolaj.
Mulțumesc.

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
eu am asa ceva, dar e pus pe camera lor cu care-i compatibil.

#3
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Am eu aşa ceva pe 70mai A500S, îşi face treaba destul de bine. Acum depinde şi de camera video pe care o ai.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Am cameră oglindă, are și cameră de spate, pentru exterior.

Obiectivele sînt destul de mici, de fapt, cam cum au majoritatea camerelor auto, clar nu vor merge montate filtre de dslr  😁

L.E. Poza.

Attached Files


Edited by crisstonne, 29 January 2024 - 19:45.


#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
ai prin casa niste ochelari "3D" de la cinematograf? sacrifici o lentila, important este sa determini pozitia cea mai avantajoasa de montare ;)

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

Vizualizare mesajr_murphy, pe 29 ianuarie 2024 - 19:51, a scris:

ai prin casa niste ochelari "3D" de la cinematograf? sacrifici o lentila, important este sa determini pozitia cea mai avantajoasa de montare ;)
Nu, nu am, dar o să iau ce a zis @Fane, de pe Ali, sper să ajungă, să nu se piardă coletul.

O să măsor obiectivele, cînd cobor la mașină, acum am realizat că nu știu dimensiunile.

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
La VioFo 129 am luat si un fltru CPL antireflex. La asa ceva te referi?
Acesta se montează peste lentila camerei și se folosește pentru diminuarea reflexiilor bordului auto în parbriz și care diferă ca intensitate de la o mașină la alta. Prin montarea filtrului CPL reflexiile deranjante din parbriz sunt eliminate în cea mai mare parte. O consecință nedorită a filtrului CPL ar putea fi că acesta întunecă puțin imaginea dar ținând cont de faptul că imaginile în condiții de noapte a tuturor camerelor Viofo sunt cu mult mai luminoase decât majoritatea camerelor de pe piață, impactul lentilei CPL este minor. Nicio lentilă CPL nu poate elimina 100% reflexiile din parbriz deoarece ar influența în mod negativ calitatea imaginii.
Costa 65 lei, este la accesorii.
https://viofo.ro/Cam...o-A129-Plus-GPS

Este ca la userul Fane...

Edited by claudiu1, 29 January 2024 - 21:44.


#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
vezi daca nu te coafeaza asta.

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

Vizualizare mesajclaudiu1, pe 29 ianuarie 2024 - 21:42, a scris:

La VioFo 129 am luat si un fltru CPL antireflex. La asa ceva te referi?...
Am spus, nu mă pricep, aștept sfaturile voastre  😁

Mai exact, camera de spate are o deschidere mare, mai mare decît ce văd în ambele oglinzi laterale.

Este excelent unghiul, pot să mă uit pe ecran, și văd detalii și în unghiurile moarte, dar, noaptea se creează efectul de soare, în lumina farurilor, halouri mari și puternice, iar asta nu ajută la ochi.

Am găsit măsurători pe Ali, se pare că pentru camera din față este perfect modelul de la Mai", în spate însă, o să fiu nevoit să bricolez un sistem de prindere, camera mea de spate are o formă mai exotică, dar nah, mă descurc pînă la urmă.

L.E. Am zis <polarizate> generic, că nu mă pricep pe domeniu, aștept să îmi spuneți ce este corect, cum este corect, ce mă ajută, la ce am explicat.

Vizualizare mesajdriftking91, pe 29 ianuarie 2024 - 19:23, a scris:

... 70mai...
Scuze, tu ai spus despre modelul Mai", cred că pentru camera față este perfect.

O să iau două filtre.

Attached Files



#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Am găsit ceva, la set de 4 bucăți, cu 4 grade diferite de ,,întunecare ".
Acum trebuie să bricolez un suport, pentru filtrul de la camera din spate.

Attached Files


Edited by crisstonne, 04 February 2024 - 02:09.


#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
inelul filtrului e magnetic?
Eu am improvizat un inel decupat dintr-o folie magnetica (un magnet de frigider imprimat pe folie magnetica) - gaura interioara decupata cât să intre obiectivul camerei, iar diametrul exterior aproximativ cât cel al filtrului. Pe spatele inelului am aplicat banda dublu-adeziva și l-am lipit de cameră. Filtrul polarizant era magnetic și se fixa bine de cameră. Folii magnetice sunt cu diverse grade de "atracție", unele "pot conține urme de magnet"; poate găsești ceva mai puternic.

Edited by nei-k, 21 February 2024 - 11:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate