Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Honda CR-V hibrid sau Lexus NX hibrid?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
Salut,

Buget aproximativ 40k euro, doua persoane, poate 3, in vacante, stat la curte, deci garaj etc., si oscilez intre Honda CR-V hybrid si Lexus NX series. Stiu ca sunt masini diferite, dar cumva apropiate.....
Fost posesor de 2 CR-V-uri, modele pe benzina amandoua, plus ca am inca in posesie un Civic 1.8 i-VTEC 2016, iar actualmente conduc o Toyota CH-R hibrid 2021.
Duc dorul, sincer, cel putin ultimului CR-V, dar din cauza consumului ridicat de combustibil (condus preponderent in oras, peste 85% din timp, am fost nevoit sa renunt la el), datorita confortului extraordinar, plus usurinta cu care se conducea acea masina!
Lexus, ma gandesc ca, daca sunt acum multumit de CH-R, nu are cum sa ma dezamageasca, data fiind calitatea superioara a masinii, cel putin in executia ei.
Despre fiabilitatea celor doua modele, parerea mea, nu mai incape discutie!

Orice fel de sfat, oricat de mic, este binevenit!

Multumesc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai NX pleaca de la 60k EUR
Sigur nu e o greseala la bugetul tau ?

#3
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Intre cele 2, clar NX, dar e o diferenta de minim 15-18.000 EUR intre ele.

Altfel, de ce nu RAV4? NX si Rav4 sunt construite pe aceeasi platforma, impart transmisia, motoarele si in general marea parte a trenului de rulare.

Poti sa consideri RAV4 un NX "de buget".

Comparatia corecta din punctul meu de vedere ar fi CR-V vs RAV4.

#4
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

 Naijax, on 29 ianuarie 2024 - 17:06, said:

Pai NX pleaca de la 60k EUR
Sigur nu e o greseala la bugetul tau ?

Nu, că nu mă bag la noi, ci second-hand. Daca as fi dispus să dau 60k pe o mașină, m-aș băga la acel NX.
Dar nu, 60k euro este mult prea mult. My 2 cents 🤞

 bogdan_o, on 29 ianuarie 2024 - 17:07, said:

Salut

Intre cele 2, clar NX, dar e o diferenta de minim 15-18.000 EUR intre ele.

Altfel, de ce nu RAV4? NX si Rav4 sunt construite pe aceeasi platforma, impart transmisia, motoarele si in general marea parte a trenului de rulare.

Poti sa consideri RAV4 un NX "de buget".

Comparatia corecta din punctul meu de vedere ar fi CR-V vs RAV4.

Nu zic că CR-V-ul este o mașină arătoasă, dar cu designul acelui RAV4 nu mă împac! Am incercat, dar nu-mi iese.....

Văzusem CR-V-ul designul nou, la motorizarea 1.5 turbo, prima data undeva in Mexic daca nu mă înșel, și dacă fata era foarte ok, ei bine spatele lui m-a lăsat fără cuvinte, și nu în sensul bun!

Acum, nu mi se mai pare atât de urât sa spunem, ci ok-ish, iar la modelele Black Edition, acele lămpi de pe spate vin puțin închise la culoare, in spiritul acelui Black Edition, iar asta ii da o notă aparte.
Dar din păcate acea ediție nu vine cu dotările care le-aș vrea la mașina!
Există și soluția de a cumpăra acele lămpi și a le înlocui pe cele standard, bineînțeles.....🤞

Dar RAV4 nu, mulțumesc. Parcă designul anterior era mai fluid așa.....

Nu dați cu pietre, designul unei mașini este foarte subiectiv☺️

#5
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Aș merge pe Honda. Mi se pare că Lexus e mai pretențios la întreținere și binențeles mai scumpă întreținerea.
În rest poate este subiectivă opinia dar repet aș merge pe Honda. Acuma dacă spui că e vorba de sh normal că au importanță și anul de fabricație și km parcurși.

Edited by arsmundis, 30 January 2024 - 08:42.


#6
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View Postarsmundis, on 30 ianuarie 2024 - 08:42, said:

Aș merge pe Honda. Mi se pare că Lexus e mai pretențios la întreținere și binențeles mai scumpă întreținerea.
În rest poate este subiectivă opinia dar repet aș merge pe Honda. Acuma dacă spui că e vorba de sh normal că au importanță și anul de fabricație și km parcurși.

Si eu tind catre Honda. Am avut doua CR-V-uri inainte de CH-R, si pot sa spun ca sunt chiar ok ca masina! Ca an de fabricatie, minim 2020, km parcuri, sub 60-70mii km. Posibil prin Germania. Stau cu ochii pe site-uri de specialitate de ceva timp. In special la dealeri Honda. Daca gasesc ceva, in echiparea Executive, si-mi convine pretul, am plecat dupa ea.
Tot asa am luat Civic-ul, direct de la dealer Honda, undeva pe langa Munchen. Vazut online, trimis email, stabilit intalnire, urcat in avion, vazut masina, platit, acte etc., schimbat roti cu cauciucuri de iarna (era Ianuarie cand am luat-o), si adusa acasa pe roti. Simplu ca buna-ziua!
Posted Image

#7
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Daca te gandeai toamna trecuta, CR-V era la lichidare de stoc la 43.000 in varianta executive. Putin peste bugetul tau, dar noua totusi.

L.E.
Vad ca mai e pe stoc una, insa e putin mai mare pretul. https://www.autovit....e-ID7HiqLC.html

Edited by uhu10uhu, 30 January 2024 - 15:25.


#8
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,621
  • Înscris: 10.08.2009

View Postuhu10uhu, on 30 ianuarie 2024 - 15:23, said:

Daca te gandeai toamna trecuta, CR-V era la lichidare de stoc la 43.000 in varianta executive. Putin peste bugetul tau, dar noua totusi.


Si-a luat fratemiu CRV -ul vechi exact la 43k dand buy back vechiul CRV - undeva in jur de 20k.
cand s-a suit in RX -ul de 36 k ...Posted Image
nu sariti, eu am avut Accord in ultimii 11 ani, cea mai buna masina ever.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate