Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Impartire amiabila terenuri mostenite

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
danielvd

danielvd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 06.12.2009
Salutare si scuze daca nu am ales cel mai bun titlu.

Situatia pe scurt, este asa:

Doua surori au mostenit 4 terenuri de la parinti (ambii decedati, nu exista alti mostenitori). Terenurile nu sunt intabulate, exista succesiune sau certificate de mostenitori.
Eu sunt fiul uneia dintre surori, iar de comun acord, as vrea sa intru in posesia unuia dintre terenuri, cel pe care este si casa batraneasca. Un alt teren a fost deja preluat (legal) de catre cealalta familie, nu stim exact metoda. Celelalte doua am vrea sa ramana in continuare la comun.

Care ar fi procedura, de unde ar trebui sa se inceapa?
Cand trebuie facute masuratorile de teren si intabularea, inainte sau dupa "instrainare"?
Care ar fi metoda de instrainare recomandata? Donatie, sau vanzare-cumparare?
Exista un impozit in raport cu valoarea imobilului, pentru aceasta dobandire?

Ma gandeam sa mergem la un notar pentru consultanta, dar bineinteles ca nu strica mai multe informatii.
Multumesc!

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,259
  • Înscris: 24.06.2006

View Postdanielvd, on 28 ianuarie 2024 - 12:56, said:

Un alt teren a fost deja preluat (legal) de catre cealalta familie, nu stim exact metoda
nu comunicati intre voi? ca asta ar fi cel mai la indemana, sa vorbiti si sa va intelegeti, dupa aia leglizati totul

#3
danielvd

danielvd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 06.12.2009

Vizualizare mesajdan210, pe 28 ianuarie 2024 - 13:08, a scris:

nu comunicati intre voi? ca asta ar fi cel mai la indemana, sa vorbiti si sa va intelegeti, dupa aia leglizati totul

Comunicam dar nu primim raspuns clar pe aceasta tema, s-au ocupat alte persoane de acte. Nu prea vad o relevanta in asta, pe mine ma intereseaza cum preiau eu casa batraneasca de la cei doi proprietari.

#4
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajdanielvd, pe 28 ianuarie 2024 - 12:56, a scris:

Terenurile nu sunt intabulate, exista succesiune sau certificate de mostenitori.
Eu sunt fiul uneia dintre surori, iar de comun acord, as vrea sa intru in posesia unuia dintre terenuri, cel pe care este si casa batraneasca.

Tu cu mătușa ta care are terenul pe care îl vrei mergeți la notariat și îți vinde terenul doar cu certificatul de moștenitor al ei pe care este terenul.

Nu trebuie altcineva să fie de acord că s-a făcut succesiunea și s-a împărțit moștenirea.

După ce se face vânzarea așa la notariat scoți tu restul de acte direct pe numele tău și la casa bătrânească care cred că nu a intrat la succesiune și doar terenul de sub casă s-a făcut certificat de moștenitor.

#5
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Intabulare si act de V-C de la cei doi proprietari (mama si matusa) catre tine.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Sau donatie.
@initiator: cel mai bine margi la un avocat sau un notar ca sa verifice toate actele si sa iti spuna care e varianta optima.

Edited by AlexEn, 28 January 2024 - 13:43.


#7
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 30.12.2012

Vizualizare mesajdanielvd, pe 28 ianuarie 2024 - 12:56, a scris:

Care ar fi procedura, de unde ar trebui sa se inceapa?
Cati ani au trecut de cand au murit proprietarii din acte? Daca peste 30 atunci probabil au folosit uzucapiunea.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Exista succesiunea.
Cel mai sigur este prin vanzare-cumparare.
Donatia se poate ataca, maine-poimaine cand se vor incepe sa se certe surorile.

#9
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Varianta cea mai sigura:

1. cadastru + intabulare
2. succesiune
3. iesire din indiviziune
4. contracte de vanzare/cumparare

Evident exista si varianta intelegerii verbale, insa asta tine pana la prima suparare mai mare sau pana cand alt mostenitor "uita" de intelegerea facuta.

Tu poti primi terenul de la mama ta si/sau de la matusa. Chiar daca ele ar fi de acord sa ti-l dea si fac asta verbal, nu ai garantia ca mostenitorii matusei de exemplu vor respecta acest lucru si dupa ce nu va mai fi ea.

Eu iti spun din experienta, nu te baza pe vorbe. La mine in familie e un caz din asta. Cineva a renuntat la succesiune in anii '90, considerand ca e bataia de cap prea mare cu niste terenuri care nu valorau mai nimic si pe care nici titlu de proprietate nu exista. Restul mostenitorilor au mers mai departe, au reconstituit dreptul de proprietate, au facut cadastru, intabulare, etc etc. Dupa niste ani, cand preturile au explodat, acea persoana i-a dat pe restul mostenitorilor in judecata ca sa-si primeasca partea, motivand ca ar fi fost indusa in eroare. Si procesulcu totul a durat mai bine de 5 ani. Intr-un final a pierdut si lucrurile au ramas ca inainte insa timpul si banii pierduti cu avocatii nu i-a mai recuperat nimeni. Nu mai vorbesc de modul in care isi vorbeau mostenitorii.

#10
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Presupun ca mama traieste, de aia intrebi de vanzare. Dar, esti singurul copil?

Daca terenurile nu sunt inscrise in CF (intabulate) nu se poate face nici o vanzare, donatie, etc. Deci, asta e primul pas.
Normal ar trebui facuta si iesirea din indiviziune intre cele doua surori. Ca sa se stie ce instraineaza.
Daca mai ai frati, cea mai buna varianta este vanzarea. Pentru 10 lei economie acum, pot sa apara probleme mai tarziu.
Taxele notariale si impozitul se platesc la valoarea bunului instrainat, valoare ce apare in grila notariala a zonei.

#11
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
am si eu o speta asemanatoare, ca sa nu mai fac alt topic, scriu aici:
- exista un titlu de proprietate(teren arabil) pe care sunt trecuti cu nume si prenume 4 frati, ca mostenitori ai defunctului X
- doi frati sunt decedati, unul tatal meu, am facut succesiunea, am certificat de mostenitor
- in cazul celuilalt decedat, mostenitorii nu vor sa faca succesiunea din cauza de prostie, ca o sa apara cu proprietati si nu mai beneficiaza de nu stiu ce ajutoare de la stat
Acum exista cumparator pentru acest teren.
Cum pot vinde doar partea mea(a tatalui), din acest teren?, cum se poate face o delimitare a terenului, intre frati?, cred ca aici se rezuma discutia...

Edited by ph13xlv, 29 January 2024 - 20:27.


#12
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Doar prin iesire din indiviziune.

Sunt 2 variante: amiabil (la notar, cu toti proprietarii prezenti sau prin imputerniciti), judiciar (cand proprietarii nu sunt de acord sau in cazul de fata nu sunt stabiliti legal)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate