Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Softuri arhivare fotografii

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mihneasorin

mihneasorin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.01.2024
Salutare tuturor, va rog cine poate sa-mi recomande un soft profesional pentru arhivare fotografii, avem o arhiva destul de mare si nu ne mai descurcam cand trebuie sa cautam ceva. Cineva mi-a recomandat WinCatalog si mi se pare destul de bun dar vreau sa vad si ce alte variante mai exista inainte de a-l cumpara. Multumesc!

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Google Photos. Direct in cloud. Merge căutare după data, locuri persoane.
Totuși cum vrei sa le arhivezi?
Doar sa ai un index cu ele cu miniaturi și să îți zică pe ce CD sau DVD ai originalul?

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Eu incep arhivarea prin redenumirea pozelor. Am instalat in Total Commander un plugin - Exif 2.3 - si redenumesc (in grup) fisierele descarcate din aparat/telefon in functie de data, ora, locatia in care le-am facut. Ceva de genul [=exif.DateOriginal.Y.M.D] - [=exif.TimeOriginal.h]h[=exif.TimeOriginal.m]'[=exif.TimeOriginal.s]'' - Locatie.extensie_fisier. Daca imaginile n-au exif (scanari de exemplu), le introduc manual (eventual aproximand), in acelasi format. Mai poti adauga alte elemente (persoane din imagine, de exemplu). Apoi le salvez in foldere An/Eveniment. In final fac backup pe hard extern + Google Photos. E util si un soft de management, dar trebuie sa ai grija de database-ul lui.
Daca le-ai redenumit destept si consecvent, poti oricand sa gasesti toate pozele facute la Caciulata si/sau cu Vasile cu un simplu Search din Win.
Da, e de munca.

Edited by __Dan__, 26 January 2024 - 16:29.


#4
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Python ajuta , este artist la cautarea in metadata.
Un soft excelent pentru indexarea lor ( nu  numai  a  fotografiilor ) este acesta. Din meniu , alegem sa  sa  scoata  in  fata : arhive  ,  fotografii , documente , exe-uri  etc ..

Attached Files


Edited by scub, 26 January 2024 - 16:46.


#5
mihneasorin

mihneasorin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.01.2024
Multumesc pentru raspunsuri, softul ne trebuie mai mult pentru fotografii tematice gen oameni, cladiri, obiecte, natura etc dar si pentru cele cronologice (pe care totusi le gasim mai usor ca le-am pus pe foldere pe ani/luni/zile/evenimente etc)

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ai incercat căutarea după cuvinte cheie in Google Photos?

#7
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020
Applicatiile astea de pe aici arata de parca's din anii 90.

Personal folosesc tag-uri si culori, poti sa le implementezi la nivel de metadata sau in sistemul de fisier (eu sunt pe Mac, dar Windows functioneaza similar). In Metadata e mai sigur.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate