Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Sfaturi pentru Tigla tip mediteranean

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Buna, caut tigla tip olan mediteranean. Intrebarea mea este cat de rezistenta este la inghet dezghet (locatia mea este Oradea) si daca a folosit cineva si are fotografii cum arata. La majoritatea comerciantilor nu au fizic aceasta tigla ci doar imagini si nu pot sa imi dau seama cum va arata. E cineva care are acest tip de tigla ceramica pe casa si poate sa imi dea niste sfaturi? Niste fotografii ar fi binevenite.

Edited by JustMona, 26 January 2024 - 13:35.


#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
la aia ovală te referi?cam grea și panta acoperișului trebuie să fie mică.

#3
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostJustMona, on 26 ianuarie 2024 - 13:32, said:

Buna, caut tigla tip olan mediteranean. Intrebarea mea este cat de rezistenta este la inghet dezghet (locatia mea este Oradea) si daca a folosit cineva si are fotografii cum arata. La majoritatea comerciantilor nu au fizic aceasta tigla ci doar imagini si nu pot sa imi dau seama cum va arata. E cineva care are acest tip de tigla ceramica pe casa si poate sa imi dea niste sfaturi? Niste fotografii ar fi binevenite.

De ce vrei sa iti pui o astfel de invelitoare ? Doar pentru aspect ?

Ideea este ca nu prea mai aduce nimeni olane, dar exista niste modele de tigla care imita foarte bine tipul asta de invelitoare ( ex. Escandella ).

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 26 January 2024 - 19:09.


#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Razvan zice bine ,la fel si EMPP. Ce vezi in cartierele vechi sau cascine  sau etc prin italia sant facute artizanal,bucata cu bucata ,la mana. Groase cam de 1 cm,lungi de cca 40 cm. Si se pun ca 2,,u-uri,, rasturnate unu peste altul. Nu rezista la  inghet dezghet mult(la ani ma refer) Grindina iar e problem. Dar arata fain rau pe casa,mai ales una nu-i la fel ca alta si au nuante de culoare diferit dar nu cu mult.

Ps,sa nu te sperii cand vezi pretul ,,LA BUCATA,,   la ei acolo. Din recuperari,nu noi!

#5
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostMikeSpike, on 27 ianuarie 2024 - 17:01, said:

Ce vezi in cartierele vechi sau cascine  sau etc prin italia sant facute artizanal,bucata cu bucata ,la mana.

Sunt si producatori care fac in sistem industrial, din beton sau ceramica. Ideea este insa ca este o invelitoare depasita dpdv tehnic ( se fabrica si utiliza inainte, cand utilajele tehnologice erau extrem de limitate ). Acum se mai fabrica doar pentru "nostalgici" si pentru situatiile cand schimbarea invelitorii ar strica frumusetea unui "obiectiv" ( dpdv arhitectural ) .

Eu nu am auzit pe nimeni sa vrea sa isi puna olane. Am auzit persoane care vor sa isi puna o invelitoare care sa imite olanele, dar nu olane ( dpdv tehnic este o mare diferenta ). Posted Image  Din acest motiv am intrebat-o pe colega JustMona de ce vrea sa isi puna o astfel de invelitoare.

Dpmdv, atunci cand se alege invelitoarea unei case ar trebui tinut cont de mai multe variabile, nu doar de aspectul unei anumite invelitori. Forma acoperisului si panta acestuia sunt doua dintre variabilele de care ar trebui sa tineti cont atunci cand alegeti invelitoarea. Spre exemplu, in cazul olanelor, doliile reprezinta o adevarata provocare ( pun pariu ca nu ati vazut acoperisuri cu dolii invelite cu olane ).

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nu pune pariul asta. Daca ai auzit de Gavi D.O.C. vinuri am lucrat 4 luni la crama  si restul. Eram pe restructurare,finisaje.  Si daca in Ro nu exista comisie de urbanism sau ceva care sa regulamenteze renovarile cladirilor(sa ramana identice ca si cand sau facut) nu asa e in alte parti ale lumii.  Pana si culorea fostei case tre sa fie la fel.  Undeva pe langa Sestriere am fost obligati sa folosim la interior/culoare  ceva care seamana cu lutul romanesc. Desi se putea folosi mortar la sac de ,,x,, kg.  Asa ca,cam (sic) stiu ce zic.Da, se fac oloane si azi,dar se respecta procesul de fabricare de altadata.

Si pe coama casei/fermei/agriturismului ai vazut  O piesa care poate fi pt.2,3,4  dolii tot din acelasi mat.  ca olanelor?

#7
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostMikeSpike, on 27 ianuarie 2024 - 18:38, said:

Nu pune pariul asta.

Nu te contrazic pentru ca nu am fost in locatia respectiva, deci nu stiu ce forma are acoperisul respectiv. Dar, peste tot pe unde am fost in vacanta, si am vazut olane la acoperis ( atentie, olane, nu tigla care imita olanele ), nu am vazut dolii.

Puneam pariu ( si se pare ca il pierdeam Posted Image ), raportandu-ma la experienta mea. Ca fiecare dintre noi, cand ma duc undeva ( ma refer in general la vacante, indiferent ca vorbim de tara sau strainatate ), am tendinta sa ma uit la chestii care ma intereseaza, acoperisurile fiind in top din acest punct de vedere. Desi ma tot uit dupa acoperisuri de peste 20 de ani, nu am vazut acoperisuri cu dolii invelite cu olane. Posted Image

Daca ai o poza cu acoperisul respectiv, chiar as fi interesat sa o vad. Posted Image

View PostMikeSpike, on 27 ianuarie 2024 - 18:38, said:

Si pe coama casei/fermei/agriturismului ai vazut  O piesa care poate fi pt.2,3,4  dolii tot din acelasi mat.  ca olanelor?

Sincer sa fiu, nu am inteles exact ce vrei sa ma intrebi. Ce casa, ferma, agroturism ? Ce piesa ?

#8
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postrazvan-softpedia, on 27 ianuarie 2024 - 17:35, said:

( pun pariu ca nu ati vazut acoperisuri cu dolii invelite cu olane ).

Aici am de facut o precizare: m-am gandit la ceva si am descris incomplet situatia respectiva. Posted Image  Cand am zis acoperisuri cu dolii invelite cu olane, ma refeream ( gandeam ), la situatia in care dolia nu se termina in streasina ( jgheab ), ci se termina intr-o apa ( o panta a acoperisului ). Posted Image  

In fine, oricum ne-am indepartat de intrebarile colegei noastre.

Referitor la partea privind rezistenta la inghet, tine foarte mult de producatorul cu care lucrezi. Daca alegi un producator dintr-o tara calda s-ar putea sa te trezesti cu surprize. Daca alegi un producator dintr-o zona rece, cred ca scade riscul aparitiei surprizelor ( neplacute ). Posted Image

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cand se termina ,,intr-o apa,, exista ,,flex-ul,, cu care tai olanul. Si da, la nord pun aia tigle  cramica/ciment ca e mai convenabil raportul pret/durata/rapiditate montaj.  Divaghez,tocmai de aia la nord ai sa vezi putine case -un nivel si acoperis terasa.  ,,Ca clima,,   Desi sant super de intretinut si mai ieftin de construit!

#10
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015

View Postrazvan-softpedia, on 26 ianuarie 2024 - 18:57, said:

De ce vrei sa iti pui o astfel de invelitoare ? Doar pentru aspect ?

Ideea este ca nu prea mai aduce nimeni olane, dar exista niste modele de tigla care imita foarte bine tipul asta de invelitoare ( ex. Escandella ).

E pe o casa in Timisoara, arata incredibil de bine. Am gasit producatorul in Italia, dar este extrem de scumpa, undeva la 10 lei bucata. Daca as gasi ca nuanta ceva asemanator dar cu un pret mai bun tare m-as bucura.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   119.98K   28 downloads

Edited by JustMona, 30 January 2024 - 13:41.


#11
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Attached File  Screenshot_20240130_174949_Chrome.jpg   91.92K   19 downloads30_174949_Chrome.jpg]

Asa ceva?

#12
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostJustMona, on 30 ianuarie 2024 - 13:40, said:

E pe o casa in Timisoara, arata incredibil de bine. Am gasit producatorul in Italia, dar este extrem de scumpa, undeva la 10 lei bucata. Daca as gasi ca nuanta ceva asemanator dar cu un pret mai bun tare m-as bucura.

Poza nu este foarte clara, dar nu cred ca sunt olane. Cred ca este o tigla care imita olanele. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate