Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Problema la schimbarea imagii statice in dinamica

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Detin un :

- Intel NUC - Morefine S600 - cu procesor i7 12800H si grafica integrata Iris XE cu windows 11 pro

- Un LG 55NANO863 la care sa conectat nuc-ul de mai sus prin hdmi 4K/60

Problema apare la site-urile/aplicatiile care au imagine dinamica/videoclipuri
Cand vizualizez poze/imagine statica , totul este OK
Insa daca acel site/aplicatie contine si o reclama dinamica/videoclip , pentru cateva secunde ( 1,2 sec ) ecranul tv-ului se inegreste si apoi se deschide din nou
Va dati seama ce nasoala situatie este daca vreau sa navihez pe instagram/tik-tok sau alte astfel de aplicatii/site-uri

Am dat un reset la setarile din centru de control a driverului video Intel , insa fara nici un rezultat
Am incercat din setarile sistemului la - Display - HDR - aceasta optiune fiind pe OFF
Insa imi scrie ca tv-ul suporta HDR , dar pe streaming NU

Nu stiu unde sa mai umblu prin setari sau daca exista vreo rezolvare la situatia data

Mentionez ca este ultima versiune de driveri video pentru Intel

Sa mai intalnit cineva cu o astfel de situatie de comutare intre o imagine statica si una dinamica ?

Cum a reusit sa gaseasca o rezolvare....

Multumesc anticipat de raspunsuri

#2
Zacopati

Zacopati

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.03.2023
Si-a facut NUC-ul update de driver audio-video cu televizorul conectat?

#3
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pai dupa ce instalez win-ul , eu ii dau sa isi upgradeze cele necesare si folosesc aplicatia de la intel de a gasi/instala cele necesare , driverele de wifi/lan/bt/video....
Bine inteles tv-ul e tot timpul conectat la nuc....

#4
Zacopati

Zacopati

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.03.2023
Poti verifica cu un laptop in locul NUC-ului?

#5
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Din pacate amandoua laptopurii au placa grafica dedicata si nu se manifesta asa ca ala nuc
Cred ca e din setari sau drivere video...cred ca daca nu umblam sa activez HDR-ul nu se manifesta asa
E destul de enervant acest - ecran negru pentru cateva secunde - mai ales ca sunt situatii unde aceasta situatie se manifesta una dupa alta

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Vad ca are iesiri video HDMI, DP si USB-C. Daca ai cabluri, incerca si celelalte porturi. Eventual si alta mufa a TV-ului. Stiam ca anumite modele de TV au mufe dedicate pentru input la calitate maxima
Poate ai cum testa si alt TV sau Monitor

Acum, nici Morefine nu e vre-un renume, citesc destule plangeri legate de fiabilitate si calitate

#7
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Gata...am gasit rezolvarea/setarea , vezi foto si unde se afla cursorul - FIXED WITH..... - din panelul grafic al lui intel pentru video

Attached Files



#8
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011
Poti opri HDR din setarile windows.
Settings - Apps - Video playback - Windows HD Color settings - Use HDR (On/Off)
...
Cred ca setarea HDR - On e ok doar pentru continut video HDR full screen.
...
Attached File  1.JPG   62.86K   3 downloadsAttached File  2.JPG   68.85K   3 downloads

Edited by costeld69, 25 January 2024 - 21:49.


#9
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Am incercat de ''n'' ori , insa nici un rezultat
Se pare ca setarile pentru HDR sau ce o fi din windows ( sistem ) sunt preluate de catre centrul de control al graficii intel
Altfel nu imi explic de ce daca nu setez ca in foto atasat , orice alta tentaviva de a schimba vreo setare legata de HDR din sistem/windows nu functioneaza
Cel putin asa cred eu teoretic si practica se pare ca imi da dreptate

Nu stiu daca o astfel de situatie e intalnita doar la nuc-urile intel sau in general la device-urile care nu au placa grafica dedicata si folosesc gpu-ul din procesor

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate