Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Obor Est Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
starlight500

starlight500

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.01.2024
Buna ziua,

Are cineva mai multe informatii despre ansamblul rezidential Obor Est Residence, in legatura cu cine este dezvoltatorul si de ce au relansat proiectul?
Am gasit anunturi despre acest proiect pe internet spunand ca trebuia sa fie terminat anul acesta in 2024, insa proiectul nu a fost inceput inca nici acum din ce observ pe maps iar termenul nou de finalizare oferit este acum iunie 2025.
Daca a mai fost cineva interesat de acest proiect si poate oferi informatii despre el, as aprecia mult, multumesc!

#2
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Mi se pare incredibil ca in anul 2024 sa existe zero informatii despre dezvoltator, pe site-ul lor. Cine construieste, ce firma etc.

#3
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

 starlight500, on 25 ianuarie 2024 - 17:25, said:


Am gasit anunturi despre acest proiect pe internet spunand ca trebuia sa fie terminat anul acesta in 2024, insa proiectul nu a fost inceput inca nici acum din ce observ pe maps iar termenul nou de finalizare oferit este acum iunie 2025.
Asta spune totul, nu cred ca mai e nevoie de alte informatii.

#4
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Am gasit: https://doc.pmb.ro/c...i_9-11_unit.pdf

Pare sa fie SC Izolatorul SA si Cosmin Olaroiu bagat in afacere: https://www.profit.r...ential-16645829

https://www.digispor...-succes-2781235

#5
starlight500

starlight500

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.01.2024
Asa am găsit și eu între timp, proiectul preluat de Hagag Developments acum., au schimbat proiectul, constructorul.

#6
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
Deci ăla de unde era "Izolatorul" (care făcea izolaţii termice e). Unde e groapa aia. Foarte "mişto" loc pentru un complex rezidenţial.

#7
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

Quote

Este un proiect urbanistic realizat la cele mai inalte standarde cu facilitati premium si amplasare centrala.

Citat de pe site-ul proiectului...

Aparent, „cele mai înalte standarde” nu înseamnă și respectarea suprafețelor minime utile pentru garsoniere și apartamentele cu 2 camere :)

Din fiecare se ciupește câte puțin, astfel încât doar prin rotunjire să se ajungă la suprafețele minime legale.

Chiar atât de râu au ajuns dezvoltatorii, încât să se bucure la un 0,7 m2 în minus? :D

Probabil că la niște sute de apartamente dacă iei un 0,5 sau un 0,7 m2 de ici și de colo, mai rezultă echivalentul a 2-3 garsoniere în plus la profit...

#8
starlight500

starlight500

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.01.2024
Da,in Romania așa fac dezvoltatorii des, uneori găsești apartamente sub suprafețele minime utile, in special la garsoniere, am observat și eu asta...Și da, așa fac ei profit...să vândă "mai multe" apartamente, versus să facă suprafețele corect.

Legat de Obor Est Residence, m-am plimbat pe acolo sa văd cum este zona. Părerea mea subiectiva este că e "oarecum" aproape de civilizație, aproape de Veranda Mall și Kaufland. Sa zicem mai acceptabil decât unde se află Quartz Residence sau High Garden. Dar strada este totuși o stradă tristă, și zona este industriala...Iar priveliștea de acolo nu era plăcută din punctul meu de vedere, cel puțin nu cât să merite preturile în general mari de la Hagag. Asta e strict părerea mea subiectiva. Fiecare își alege locuința după cum consideră...

#9
SMG16

SMG16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 23.11.2020

View Postsubss, on 27 ianuarie 2024 - 13:20, said:

Citat de pe site-ul proiectului...

Aparent, „cele mai înalte standarde” nu înseamnă și respectarea suprafețelor minime utile pentru garsoniere și apartamentele cu 2 camere Posted Image

Din fiecare se ciupește câte puțin, astfel încât doar prin rotunjire să se ajungă la suprafețele minime legale.

Chiar atât de râu au ajuns dezvoltatorii, încât să se bucure la un 0,7 m2 în minus? Posted Image

Probabil că la niște sute de apartamente dacă iei un 0,5 sau un 0,7 m2 de ici și de colo, mai rezultă echivalentul a 2-3 garsoniere în plus la profit...


Eu nu va inteleg cu asta cu nerespectarea suprafetelor utile, nu te forteaza nimeni sa cumperi la ei.
Mergi cu un inginer si verifici structura si ce mai vrei si dupa cumperi daca ti convine. Adica cui ii pasa ca nu respecta suprafata? Cumparatul este o alegere, nu ceva obligatoriu.

#10
PZRC

PZRC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.10.2022

View PostSMG16, on 29 ianuarie 2024 - 17:32, said:



Eu nu va inteleg cu asta cu nerespectarea suprafetelor utile, nu te forteaza nimeni sa cumperi la ei.
Mergi cu un inginer si verifici structura si ce mai vrei si dupa cumperi daca ti convine. Adica cui ii pasa ca nu respecta suprafata? Cumparatul este o alegere, nu ceva obligatoriu.
Adevarul e ca toti mergem cu ingineri cand vrem sa cumparam un apartament. Omul trage un semnal de alarma ca nu se respecta legea, cine vrea sa-si puna un semn de intrebare, o face, cine nu, cumpara si spera sa nu mai existe si alte nerespectari de legislatie.

#11
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostSMG16, on 29 ianuarie 2024 - 17:32, said:

Eu nu va inteleg cu asta cu nerespectarea suprafetelor utile, nu te forteaza nimeni sa cumperi la ei.

Problema este că atunci când un dezvoltator își permite cu nonșalanță să te înșele pe față chiar și cu lucrurile ușor de verificat, cum este suprafața utilă minimă... se naște întrebarea legitimă: oare ce rabat a făcut la lucrările ascunse, pe care nici dacă te duci cu inginerul de mânuță nu ai cum să le observi, deoarece ar necesita încercări distructive :)

#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Trec pe acolo o data cam la 2-3 zile.  Ansamblul e deja pe la etajul 4 daca am numarat eu bine.  Ma rog, ce se poate observa din viteza masinii.

Ceva info aici:  https://www.oborestresidence.ro/

#13
DanDinRomania

DanDinRomania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.10.2011

View PostBogotta, on 30 ianuarie 2024 - 14:12, said:

Trec pe acolo o data cam la 2-3 zile.  Ansamblul e deja pe la etajul 4 daca am numarat eu bine.  Ma rog, ce se poate observa din viteza masinii.

Ceva info aici:  https://www.oborestresidence.ro/

e curios cum vand cu atatea informatii/detalii lipsa

#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Dane ....  ideea generala este ca nu prea vand . Majoritatea stirilor in care se spune ca piata imobiliara merge strună si ca toate constructiile sunt pe val, atat in Bucuresti cat si in alte mari orase, sunt niste intoxicari ieftine si fake news. Majoritatea sunt stopate sau cine mai continua sa toarne betoane o fac deja la nivel de avarie.

Cine este interesat fix de locatia de la Obor poate lua tramvaiul pana la obor si apoi pe jos  sau merge cu masina pana acolo. Par ca ar misca ceva insa nu au vreun ritm nebun. O sa vedem. Eu mereu fac observatii din viteza pentru ca drumul meu spre anumite magazine trece pe acolo. Daca va pot ajuta cu ceva poze sau info... spuneti-mi.

#15
DanDinRomania

DanDinRomania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.10.2011

View PostBogotta, on 19 februarie 2024 - 09:07, said:

Dane ....  ideea generala este ca nu prea vand . Majoritatea stirilor in care se spune ca piata imobiliara merge strună si ca toate constructiile sunt pe val, atat in Bucuresti cat si in alte mari orase, sunt niste intoxicari ieftine si fake news. Majoritatea sunt stopate sau cine mai continua sa toarne betoane o fac deja la nivel de avarie.

Cine este interesat fix de locatia de la Obor poate lua tramvaiul pana la obor si apoi pe jos  sau merge cu masina pana acolo. Par ca ar misca ceva insa nu au vreun ritm nebun. O sa vedem. Eu mereu fac observatii din viteza pentru ca drumul meu spre anumite magazine trece pe acolo. Daca va pot ajuta cu ceva poze sau info... spuneti-mi.

N-ar strica un update dupa o luna, din ce observi ca se mai intampla :)

#16
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.07.2020

View Postsubss, on 27 ianuarie 2024 - 13:20, said:

Citat de pe site-ul proiectului...

Aparent, „cele mai înalte standarde” nu înseamnă și respectarea suprafețelor minime utile pentru garsoniere și apartamentele cu 2 camere Posted Image

Din fiecare se ciupește câte puțin, astfel încât doar prin rotunjire să se ajungă la suprafețele minime legale.

Chiar atât de râu au ajuns dezvoltatorii, încât să se bucure la un 0,7 m2 în minus? Posted Image

Probabil că la niște sute de apartamente dacă iei un 0,5 sau un 0,7 m2 de ici și de colo, mai rezultă echivalentul a 2-3 garsoniere în plus la profit...

Presupun ca voi vorbiți de efectivul furt la pereți sau de marja de eroare care rezulta din pereții finalizati? Orice apartament va avea suprafețe modificate la final, dar ele trebuie sa fie cat mai mici de ordinul cm, nu metrilor. Daca e a doua...... aveti pb.

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostDanDinRomania, on 19 martie 2024 - 21:09, said:


N-ar strica un update dupa o luna, din ce observi ca se mai intampla Posted Image


Din pacate nu am poze before - after.  Poate doar sa imi dau seama ca se ridica blocurile respective. Nu imi dau prea bine seama in ce ritm. De asemenea, nu imi pot da seama daca sunt facute bine sau nu.

#18
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postthrow, on 25 martie 2024 - 09:19, said:


Presupun ca voi vorbiți de efectivul furt la pereți sau de marja de eroare care rezulta din pereții finalizati?

Eu mă refer la faptul că, din start, chiar prin autorizația de construire sunt aprobate niște suprafețe utile care încalcă minimul prevăzut Legea locuinței 350/2001... :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate