Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

TVR nu participă anul asta la Eurovision

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 30.11.2017

View Postbullterrorist, on 25 ianuarie 2024 - 20:22, said:



Mai intai sa trimitem cea mai buna piesa din concurs si apoi sa ne plangem de mila ca vai drobul geopolitic ne pica mereu noua in cap!
sau trimis piese prea bune, piese care au mers pe topuri și radiouri private in Europa și America de nord și în cluburi.

De ex piesa românească din 2022 a ocupat locuri sus in topuri private in vest iar la concurs aia in sala dansau pe ea. Iar la rezultate ce sa vezi, nici în prima finală sau undeva pe locul 19.

Eu am aflat de piesa din 2022 din topurile străine, nu știam cine o canta și am căutat după multe luni informatii. Ulterior am aflat că era chiar românească și fusese și la eurovizionul din anul ăla și descalificata ca nu votaseră românii cu ucraina ci cu moldova.

Bai la concursuri d-astea nu participă cine e bun și bogat. Sunt atâtea exemple. A fost Madona sau M Jackson sau 2 pac la Eurovision vreodată? Nici nu s-ar comprimite, sunt prea mari ptr așa ceva. A fost abba odată în anii 70 la debut și de atunci nimeni. Atâtea formații unele de legenda sunt și nu s-au complicat cu așa înjosire.
Odată a participat Inna și nu s-a calificat, iar peste 3 ani ce sa vezi ajungea nr 1 in toate radiourile și discotecile și topurile din întreaga lume.

E prea slab nivelul eurovizionului ptr talentele noastre și scopul nu e de a alege "hituri". Scopul e ceva obscur să ia bani niște bugetari.
Chiar și la manele, pai un manelist ridica și pune la dans un stadion in orice tara din Europa sau America, la Eurovision nici nu e acceptat.

E f bine că nu se mai participa, nici Ungaria tara noastră vecina și prietena nu participă de f multe decenii.

Edited by cipri2bau, 25 January 2024 - 21:01.


#38
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
O tragedie imensa. Oricum showul asta era, in Romania, o afacere in care sunt bagati toti babalacii si pilele din TVR.. mai bine lipsa.

#39
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 30.11.2017
Sunt atâtea concerte și festivaluri in toată Europa și tocmai gunoiul asta cu bani publici e băgat în seamă?

Care sunteți mai in vârstă găsiți evenimente retro chiar și în România cu artiști din anii 80-90-00. Nu e nevoie sa mai faceți rating acestui mahmut inutil care doar cheltuie bani. Lasati-l sa moara din lipsa de bani și rating. Sa și-l țină ei acolo acasă și să se spele pe cap cu el și mă-sa și tacsu și tot neamul lor că numai piese stângace și fără linie melodică baga. Sunt niste piese de-alea care nu știi când începe și când se termină, unde e mijlocul, cert e că aștepți să se termine. Te întrebi dacă muzica e să-ți placă sau e sa te chinuie. Mai bine citesc o poezie de Coșbuc.

Cerbul de aur e lux și aduce vedete mari pe post de cântăreți nu de concurenți. Uitați a ce nume și vedete au urcat pe scena la cerbul de aur de-a lungul timpului. Concurenții sunt chestii mici sau noi ca sa fie și competiție ptr trofeu. Altfel n-ar mai fi trofeu și ar putea fi doar ceva concert cum e untoldu sau neversiunea.
Mai e și crizantema de aur cu piese de anume fel și mamaia și altele daca vreți să stați la tv sa va uitati.

Edited by cipri2bau, 25 January 2024 - 21:32.


#40
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017

View Postcipri2bau, on 25 ianuarie 2024 - 20:54, said:

E f bine că nu se mai participa, nici Ungaria tara noastră vecina și prietena nu participă de f multe decenii.
Ungaria nu mai participă la Eurovision din 2019, deci lasă cerbul de aur că nu interesează pe nimeni și recalculează. :)

#41
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
O mizerie mai putin.

#42
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 30.11.2017
La cerbul de aur tribunele la Brașov sunt pline. Au fost pe scena nume pe care eurovizionul ar fi dorit să le audă inclusiv cântăreți din America de Nord de 5 stele.

#43
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006

View Postcipri2bau, on 25 ianuarie 2024 - 19:40, said:

Nu e vorba ce trimitem acolo, e vorba că e risipa de bani publici.
Prostiile astea ar trebui sa fie private. Nu din banii mei să susțină gunoiul ăla de gaura neagra numit eurovizion. Ce vizion? Ce euro?

Piesele românești au fost bune tot mereu și organizarea românească. Dar nu își are rostul participării, noi suntem cu alte gusturi, alte treburi. Nu participă nici America de Nord dar participa Australia, ce mai.

Dar oricum ignorând astea, concursul nu își are rostul.

Pai concursul e oprganizat de asociatia televiziunilor publice din Europa. Daca vroiau privatii sa faca acest concurs si "siomteau" ca or sa iasa bani, fii sigur ca il faceau :P Dar la ora actuala e treaba televiziunilor publice, mai putin cea din Australia, care oricum nu stiu ce cauta pe acolo...

Si doi: aminteste-mi cand a avut Romania o piesa macar decenta in ultimii 10 ani? Cum zicvea cineva mai sus: cam singura melodie buna a fost cea cu Paula Seling si Ovi, in 2010. Si poate Luminita Anghel si Sistem in 2005. De atunci, seceta.

Hai sa nu ne mai dam loviti ca mne-a sabotat occidentul. Defapt ne-am sabotat singuri prin lipsa de profesionalism a echipelor care au facut selectia nationala.

PS Cand aveam o piesa intr-adevar bna (Ovidiu Anton - Momoent of Silence), l-au sabotat TVR ca n-auu platit nu stiu ce taxa si bietul om a ramas pe afara, desi castigase selectia nationala cu o piesa excelenta.

#44
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

View PostSharonCollins, on 25 ianuarie 2024 - 20:01, said:

Locul 3 Luminita in 2005 si Paula tot 3 in 2010.Traistariu a fost pe 4 in 2006.  Dar e si singurul pe care  l- am auzit la radio in strainatate in perioada aia cu “ Tornero” .
Locu 3 o castigat Luminita Anghel cu Sistem atuncea? Ca eu mi amintesc c au luat locu 2. Da poate imi amintesc eu gresit da stiu ca ei au fost primii care au bagat Romania in istoria Eurovision in top 3

#45
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Gasesti pe wiki toate informatiile, mai sunt si alte surse. Da, locul 3 a fost cea mai buna performanta.

#46
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 30.11.2017
O piesa e bună dacă îți place.
Nu e cazul sa ne facă pe banii noștrii careva educație muzicală.

Prin faptul că noi trimitem acolo niște falsități care nu ne reprezintă nația care e sufocată de manele nu e de bun augur. Vrem sa postam acolo în rockeri și dansatori de lume buna, dar în spate ce avem?
Ar trebui lăsați și maneliștii și trimiși acolo chiar.

Deocamdată decizia cea mai corecta e sa nu mai participam și să economisim banii. Sper sa tina cat mai mult decizia asta. Cu orice am participa nu ne vor aia cum nici în Schengen nu ne vor. Ne considera pe toți rromi și hoți și nu necazul sa mai ne apucam sa reparam ceva. Timpul rezolva totul.

Edited by cipri2bau, 26 January 2024 - 01:30.


#47
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Nu stiu daca ne considera lumea pe toti ca find rromi si hoti da eu, ca roman, consider ca ne tiganim si ne furam singuri caciula.

#48
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Nicio pierdere ca nu mai participa. Ma opresc ca ma iau de alte genuri ( de exemplu: "femei" cu mustata sau cu oua )

#49
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
#34

View Postcipri2bau, on 25 ianuarie 2024 - 20:13, said:

...

Ptiu drace! asta e de scuipat in san si sa-ti faci 2 cruci.

#50
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 17.06.2007
O decizie corectă din partea tvr.

#51
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,862
  • Înscris: 11.01.2006
Din contra,o decizie idioata din partea TVR!
Aceasta hotarare nu demonstreaza altceva decat ca nu pot face fata unui asemenea eveniment!
Sa nu participi la EUROVISION ,care reprezinta EUROPA UNITA ,inseamna ca nu faci pate din EUROPA!
Australia ,ISRAEL si alte state care nu apartin de batranul continent sunt innebunite sa participe la concurs si noi nu dorim sa participam ,exact ca in perioada comunista!
Sau faultam EUROVISIONUL pe banii contribuabililor ,pe care dealtfel nimeni nu i-a intrebat  daca doresc sau nu aceasta participare  ,poate doar pentru ca dorim sa ne inscriem la INTERVISION ,ca  acolo putem concura si pe gratis sau oricum pe o taxa modica ,iar rusii masluiesc rezultatele pentru a nu iesi chiar pe ultimul loc!

Edited by CABLE MAN, 26 January 2024 - 13:07.


#52
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
CABLE MAN, multe nu te intreaba TVR. Ce vrei, sa te intrebe pe cine sa dea afara? Ce hartie igienica sa cumpere? E conducere pusa de parlament, adica de cei alesi de noi, adica te-au intrebat cand ai pus stampila la vot.
Foarte bine ca nu se duc.

Edited by bai3tzash, 26 January 2024 - 13:06.


#53
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,862
  • Înscris: 11.01.2006
TVR-ul a facut multe sondaje de opinie pentru emisiunile sale,putea sa faca si pentru EUROVISION!
Eu sunt fan EUROVISION ,iar ma uit pe sarbi sau pe bulgari la EUROVISION ,ca inainte de 1989?
Bine ca a aparut YOUTUBE ,ma scuteste sa caut un VPN pentru vecinii nostri ca sa urmaresc EUROVISIONUL anul acesta,ca altfel iar ne intorceam in trecut!
Erau multi artisti si compozitori romani care doreau aceasta sansa de afirmare ,nu mai vorbesc de MIHAI TRAISTARIU,iar TVR-ul se gandeste in mod egoist doar la propiile interese!
O mare dezamagire TVR-ul in acest an !

Edited by CABLE MAN, 26 January 2024 - 13:19.


#54
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 10.01.2023
TVR nu are bani, Suedia e scumpă.. probabil că PDG-ul actual vrea să evite scandalurile din fiecare an, când presa scormonește să vadă cât a plătit TVR pe vacanța unor ștabi la aceste deplasări externe
țineți minte pe ăla de la sport care făcea bișniță cu bilete la World Cup?  ce să mai zici

Eurovision nu contează nici cât negru sub unghie, este o relicvă a anilor 70 ce nu ar mai trebui să existe, însăși conceptul de concurs muzical este absurd. muzica nu este sport, să concureze. Muzica se produce și se vinde prin CD-uri, sau rețele de streaming. cine cumpără, cumpără

singura problemă pe care o văd este că ne punem rău cu EBU, practic acea entitate europeană care ține toate televiziunile publice în brațe..  
este chiar un semn rău, poate primul pas spre desființarea TVR/    dacă nu mai participă nici la astea, emisiuni nu mai are bani să producă, TVR e doar o stație de emisie foarte scumpă ce rulează reluări și arhive..   chestie ce poate fi făcută cu un PC rudimentar de orice licean.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate