Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Ce ii cauzeaza partenerei infectii urinare (cistita acuta) si nevoie deasa de urinare dupa sex neprotejat?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
andreib

andreib

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2024
Buna ziua tuturor. Am dori sa intrebam aici daca a avut cineva un caz identic (preferabil nu doar similar) si daca i-au dat de cap. Multumim!

Simptome la partenera:
  • Nevoie deasa si acuta de urinare la scurt timp (ore) DOAR dupa sex neprotejat
  • Apar infectii urinare cu usturimi la 24h dupa contact neprotejat
  • Ecoli detectat initial, pe urma tratat si eliminat.
  • Mentionez ca si alte partenere s-a u plans de simptome foarte aseamanatoare in trecut!
  • Acum cateva luni, am iesit pozitiv pt HPV 42. Oare asta ii cauzeaza partenerei simptomele dar nu suntem siguri.
  • Toate celelalte teste au iesit acum ok la amandoi, clamidia, gonoreea, ecoli, klebsyela, etc.
  • Am fost la diversi dermatovenerologi, ginecologi dar si urologi, si nu stim nici acuma ce anume ii provoaca aceste simptome.
  • Nici ea nici eu nu avem veruci sau negi.
Simptome la mine
  • Eu am doar mici pete rosii pe varful glandului si pe preput, care apar si dispar aleator. Daca asta are legatura cu HPV 42, sau daca e separat si asta cauzeaza simptomele ei…nu stim.
  • Acele pete rosii dispar in 8-10 ore daca aplic Ginosept G93
  • Am si eu nevoie deasa de urinare, dar nu dupa contact ci in general, si nu tot timpul. Poate fi o prostata marita in schimb. Nici asta nu mi-au putut confirma doctorii.

Am facut deja 2 vaccin-uri/3 fiecare. Ultimul urmeaza in Aprilie/Mai. Dar asta nu va indeparta HPV-ul din cate inteleg, doar il estompeaza si previne alte tulpini pe viitor.
Daca e cineva care a avut caz identic, va rog din suflet sa ne ajutati. Ce ati facut, ce se poate face, care a cauza pt acele simptome si nevoia de urinare imediat dupa contact sexual.
Multe forumuri/site-uri spun ca E-coli e responsabil pt majoritatea cistitelor acute (80%) dar acum a iesit negativ (2 teste la 2 laboratoare separate). O fi de la HPV tulpina 42, sau ce anume?
Avem si grija mare la igiena.
E foarte frustrant si nu mai stim ce sa facem! Multumim si multa sanatate!

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
La urocultura a iesit ceva?

#3
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,055
  • Înscris: 02.03.2003

 Karhu, on 24 ianuarie 2024 - 15:22, said:

La urocultura a iesit ceva?

Nu uita cum sunt laboratoarele de analize de acasă. Patru laboratoare, de două ori repetate aceleaşi analize la fiecare, rezultate negative.
Medicul tratează problema conform simptomelor, aplică tratament antibiotic specific unei anumite infecţii şi pacientul se însănătoşeşte.

BTS-urile sunt o zonă gri. Microorganisme rezistente la antibiotice, reactanţi nepotriviţi, greşeli de proceduri la recoltări şi prelucrări, etc. Din aceste motive mulţi aleg clinici şi laboratoare din străinătate.

#4
andreib

andreib

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2024

 Karhu, on 24 ianuarie 2024 - 15:22, said:

La urocultura a iesit ceva?

Totul e ok. Urocultura, Papa nicolau, panelul (klebsiela, mico, urea, nisseria, etc.)

 terratec, on 24 ianuarie 2024 - 16:04, said:

Nu uita cum sunt laboratoarele de analize de acasă. Patru laboratoare, de două ori repetate aceleași analize la fiecare, rezultate negative.
Medicul tratează problema conform simptomelor, aplică tratament antibiotic specific unei anumite infecții și pacientul se însănătoșește.

BTS-urile sunt o zonă gri. Microorganisme rezistente la antibiotice, reactanți nepotriviți, greșeli de proceduri la recoltări și prelucrări, etc. Din aceste motive mulți aleg clinici și laboratoare din străinătate.

Da corect. Am gasit un laborator in Bucuresti, Pathoteam Diagnostic, singurul unde HPV-ul a fost detectat, pt ca au lasat culturile cat trebuie, si nu le-au facut imediat. Greu de gasit asemenea laboratoare in RO.

Edited by Dany_Darke, 24 January 2024 - 17:08.


#5
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Faceti analize de sange si protejat.
Mai cereti pareri si la alti medici.

E nasol cu cistita mai ales iarna.

Edited by helen76, 24 January 2024 - 16:41.


#6
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Întrebarea rămâne....petele de pe gland pot fi cauzate de hpv?

#7
existing_ale

existing_ale

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.01.2024
Pentru infectii urinare, facut urocultura pentru a vedea tipul de bacterie. Dupa aceea, consultati un medic si discutati despre un vaccin impotriva infectiilor. Eu mi-am comandat recent de pe Eumed un vaccin german ce se numeste Strovac (ai nevoie de reteta de la doctor - orice reteta, orice doctor; comanzi, trimiti poza cu reteta, trimiti confirmarea platii, trimiti reteta in original prin posta sau curier la sediul lor din Timisoara). Strovac costa aproximativ EUR100 pentru toate cele 3 doze, care se administreaza cate una la doua saptamani. Mai faceti research, mai sunt vaccinuri (Uromune, Urovac, autovaccin de la Cantacuzino). Eu tocmai am primit vaccinul, deci nu pot garanta pentru eficacitatea lui, dar am decis sa incerc pentru ca m-a disperat aceasta problema.

Pentru HPV, si eu am facut vaccinul dupa ce am contractat virusul. La vreo doi ani dupa ce am contractat virusul, am facut si tratament cu Isoprinosine tablete. Nu mai stiu sigur, dar parca luam 2 pastile de 3 ori pe zi, timp de 3 luni. Nu a fost usor, mai ales ca aveam un serviciu foarte stresant, imi puneam mereu alarme ca sa iau tratamentul altfel cu siguranta as fi uitat. Nu am avut niciun efect secundar de la tratament. La vreo sase luni dupa ce am terminat pastilele, am facut pap si test hpv si totul a iesit bine. Chiar nu ma asteptam si nici acum nu bag mana in foc pentru tratamentul acela, dar toate analizele au iesit bine si le-am repetat la 3 laboratoare diferete pentru ca nu imi venea sa cred. In fine, asta a fost experienta mea. Mai consultati medici, nu luati tratamente dupa ureche.

#8
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.12.2016
Problema e la tine! Fa sex protejat daca nu vrei sa procreezi! Vrei copii? Calculati impreuna cand e fereastra potrivita... si cam atat! SPOR!

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 stefan0011, on 24 ianuarie 2024 - 16:41, said:

Întrebarea rămâne....petele de pe gland pot fi cauzate de hpv?
In principiu pot, da. Urologul ce a zis?

#10
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Sotia mea, peste ocean, a trecut prin ceva similar. Antibioticele prescrise de doctorul de familie sau de cei de la walk in clinic (un fel de policlinica la care te duci cand ai nevoie) nu ajutau decat pe o perioada limitata. In final a fost la un urolog care i-a prescris antibioticul corect si a scapat de infectie.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 vladut01, on 25 ianuarie 2024 - 09:17, said:

In final a fost la un urolog care i-a prescris antibioticul corect si a scapat de infectie.
Antibioticul corect e cel care iese la urocultura.

Pt pacientele care fac in mod repetat infectii urinare exista exista antibiotice care se dau in scop preventiv, dar repet, trebuie sa fie urocultura pozitiva.

#12
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Ai avut vreodata sonda urinara montata, la vreo operatie, ceva? Sau operatie prin vreun spital de stat?  E posibila si o infectie intra-spitaliceasca de care e greu sa scapi.

#13
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012
Protejat!!!

#14
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015

 Karhu, on 25 ianuarie 2024 - 11:15, said:

Antibioticul corect e cel care iese la urocultura.

Pt pacientele care fac in mod repetat infectii urinare exista exista antibiotice care se dau in scop preventiv, dar repet, trebuie sa fie urocultura pozitiva.
Si doctorii generalisti si urologul i-au prescris antibioticul pe baza uroculturii, insa doar cel prescris de urolog a fost cu succes pe termen lung.

Edited by vladut01, 25 January 2024 - 15:50.


#15
andreib

andreib

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2024
Multumesc mult tututor care au raspuns si si-au luat din timpul lor!
Mai jos, un rezumat al analizelor, inclusiv cele mai recente.

Rezultatele ultimelor analize
• Urina biochimie si sediment (2023) - totul negativ
• Spermocultura (2023) - initial pozitiv. Dupa tavanic 2 saptamani - totul negativ (testat la 2 laboratoare)
• Panel BTS PCR14 germeni in urina (2023) - totul negativ (chlamydia, neisseria, ureaplasma, herpes 1, 2, etc.)
• Examen dermato secretie sant balanopreputial (facut acum o saptamana) - totul negativ (strepto, saphylo, enterococcus, haemophilus, candida) - aici am facut doar la un laborator. Poate nu a fost preluat sau procesat cum trebuie.
• Ultima vizita la urolog spune ca am o calcifiera a prostatei, si o inflamatie in corp. (urmeaza sa fac si un test VSH pt confirmare) Poate acea inflamatie/infectie a prostatei produce acele bacterii si le da mai departe partenerei.
  • Poate sunt urme foarte mici pt una sau mai multe din acestea, si nu a fost detectat…Ideea e ca ceva se transmite de fiecare data cand e sex neprotejat. Si repet, nu doar partenera mea curenta s-a plans, ci si altele.
  • Avand in vedere ca dupa cel mai mic contact neprotejat (fara ejaculare) partenera are simptomele de infectie urinara/nevoie acuta de urinare, si ca toate rezultatele din spermo si urocultura au iesit negative, prin eliminare…trebuie sa fie ceva pe glandul si/sau preputul meu. (bacterii sau fungi)
  • Dar din moment ce si ultimul test de secretie de pe gland si preput a iesit negativ…nu mai stim ce poate fi.
  • Mai e posibilitatea, ca laboratorul sa fi gresit ceva la analiza, sau sunt cantitati ft mici din una din bacterii sau fungi.
Asteptam alte idei, propuneri avand in vedere informatiile de mai sus. Multumim mult!

View PostOlteanul_sfios, on 25 ianuarie 2024 - 11:30, said:

Ai avut vreodata sonda urinara montata, la vreo operatie, ceva? Sau operatie prin vreun spital de stat?  E posibila si o infectie intra-spitaliceasca de care e greu sa scapi.

Da am avut acum 1 an jumate. Dar partenera curenta, dar si altele au avut aceste simptome cu mine inainte de aceasta operatie. Si oricum, ar fi trebuit sa iasa ceva pozitiv la analize de spermo, sau de pe suprafata glandului /preputului. Totul e negativ.

Edited by Dany_Darke, 09 March 2024 - 17:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate