Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Ajutor achizitionare placa video

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b6/DVI_pinout_no_info.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



acei pini sint pentru semnal analogic. placa video nu mai are acei pini,

dar ai incercat totusi acel cablu si nu functioneaza?

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Din pacate inca nu o pot testa pentru ca mufa de la monitor care intra in placa video are si cei 4 pini pe langa cel mare (vezi poza) si placa video a venit cu mufa fara cei 4 pini.
Pai cum nu poti testa?
Ai cablu DVI la VGA ? Ca doar ala are nevoie de pinii aia - sunt iesirea analogica ptr mufa VGA.

Daca ai DVI la DVI sau DVI -  HDMi nu e nevoie de ei - fie ca exista sau nu la una din mufe.

#21
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Trebuie sa vin cu o explicatie.
Mufa care intra in monitor este VGA , nu are DVI sau HDMI. Celalalt capat are tot mufa VGA. Am gasit prin casa un adaptor  insa are si cei 4 pini despre care vorbesc si de aceia nu l-am putut folosi.
Cablul de la Altex nu ma ajuta cu nimic pentru ca avea capete DVI si hdmi, deci nu aveam cum sa-l pun in monitor.
Am facut comanda la Emag de un adaptor VGA-HDMI cum este cel din poza de mai jos si maine dimineata ajuge la easybox si voi putea sa fac un test. Am facut comanda si de o sursa de 600W pentru ca asta din calculator avea 500W. Nu stiu de ce am trait cu ideea ca ar avea mai mult.
Sper ca sursa comandata sa fie suficienta sa duca si placa video..
[ https://i.imgur.com/YSMszO7.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Placa video nu merge pe primul slot, cel de langa procesor insa functioneaza pe al doi-lea slot, cel de jos. Este vreo problema daca folosesc acel slot? Va scade din performanta placii video?
ce nu inteleg eu este de ce o placa video veche functioneaza pe primul slot si alte doua cu care fac teste dar care sunt mai performante nu functioneaza decat pe slot 2?

Edited by petre-vitan, 26 January 2024 - 19:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate