Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

La munca in Luxemburg- posibil sau nu prea?

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023
Salutare.
Am 32 de ani, si, in prezent, locuiesc si lucrez in Germania, sunt sofer pe autobuz. Nu e vorba neaparat ca limba germana ar fi grea, desi, adevarul este ca, usoara nu este deloc, insa, in  viitorul apropiat, adica peste 1-2 ani, mi-ar placea sa imi practic meseria in Luxemburg, adica sa ma mut acolo in chirie, si sa incep sa lucrez.
Cu limba franceza ma descurc destul de bine, insa mai am multe lucruri de pus la punct, in aceasta privinta.
E complicat sa ajungi sa lucrezi in Luxemburg, sau este la fel de usor ca si in Germania?
De exemplu, inainte sa vin in Germania, am găsit un anunt pe internet, am sunat, am cerut informații, am tras o concluzie, si am decis sa vin. Apoi au urmat pasi precum: înregistrare adresa, AOK, mutare in chirie separata, adica nu in cea oferita de firmă etc.
In Luxemburg tot asa ar decurge lucrurile? Adica, in acest moment, doar faptul ca nu stiu perfect limba franceza, acesta ar fi singurul impediment? Apropo, limba franceza ma ajuta mai mult decat limba germana, in Luxemburg?
Am fost de cateva ori in Luxemburg, si mi-a placut atmosfera de acolo. Cel putin, pentru mine, parca e ceva diferit față de Germania, si intr-un sens pozitiv.
Orice informație este binevenită.
Mulțumesc anticipat.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Ai cautat cat e chiria si cat e de usor/greu sa gasesti chirie? E totusi o tara mica.

#3
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
Probabil ai observat ca in Germania e mai greu de gasit o chirie decat de munca, si e o tara imensa in comparatie cu Luxemburg. Asta inseamna ca atat a gasi chirie cat si de munca e mult mai greu pentru ca si oportunitatile sunt mult mai reduse.
Fara sa am date exacte, in Luxemburg nu prea se vorbeste franceza, cred ca undeva sub 5% din oameni vorbesc franceza, in timp ce germana si luxemburgheza care e practic tot un dialect german se vorbesc in proportie de peste 70%. Am intalnit odata pe cineva care a studiat acolo, spunea ca a folosit doar germana si engleza (in mediul universitar).

Nu stiu unde locuiesti, insa eu in locul tau m-as muta spre granita germano luxemburgheza si as incerca sa fac naveta intai locuind in Germania si muncind in Luxemburg.

#4
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023

 giuliani2, on 23 ianuarie 2024 - 21:48, said:

Probabil ai observat ca in Germania e mai greu de gasit o chirie decat de munca, si e o tara imensa in comparatie cu Luxemburg. Asta inseamna ca atat a gasi chirie cat si de munca e mult mai greu pentru ca si oportunitatile sunt mult mai reduse.
Fara sa am date exacte, in Luxemburg nu prea se vorbeste franceza, cred ca undeva sub 5% din oameni vorbesc franceza, in timp ce germana si luxemburgheza care e practic tot un dialect german se vorbesc in proportie de peste 70%. Am intalnit odata pe cineva care a studiat acolo, spunea ca a folosit doar germana si engleza (in mediul universitar).

Nu stiu unde locuiesti, insa eu in locul tau m-as muta spre granita germano luxemburgheza si as incerca sa fac naveta intai locuind in Germania si muncind in Luxemburg.
Da, ai dreptate, foarte greu am gasit chirie in Germania. Cand le spuneam ca sunt român, nu îmi mai raspundeau la mesaje, sau invocau tot felul de motive.
Eu credeam ca, in Luxemburg, limba franceza ar avea trecere. Asadar, o invat degeaba? Tot limba germana e baza?
Locuiesc la 50 km de Luxemburg, adica la vreo ora de mers cu masina, cu aproximație. Mersi de sugestie. Da, as putea incerca, la un moment dat, facand naveta o perioada, sa vad cum ar decurge lucrurile.
Si, totusi, e o tara mica, insa e mult mai organizata decat Germania, si salarii mult mai bune, nu?

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt destui care muncesc in Lux si stau in Germania, peste granita. Parca au si transport in comun transfrontalier.

#6
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023

 sebulbus, on 23 ianuarie 2024 - 21:58, said:

Sunt destui care muncesc in Lux si stau in Germania, peste granita. Parca au si transport in comun transfrontalier.
Si, de ce, totusi, respectivii, fac naveta, si nu isi cauta chirie acolo? Se gasesc chirii, chiar acum am verificat. Preturile incep de la 1250 de euro, insa, de precizat faptul ca, salariile sunt peste cele ale Germaniei. Probabil ca, respectivii, vor sa faca economie. Insa, vorba aia: ce dai pe mere...
E obositor tot facand naveta. Se acumulează oboseala, pe parcurs.

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Un neam de-al meu lucreaza in Luxemburg in constructii si locuieste in Franta ... face naveta, pleaca foarte devreme dimineata ca sa nu faca mult pe drum ... nu stie nici franceza, nici germana ... dar lucreaza intr-o echipa cu mai multi romani - si destul de multi portughezi (daca nu ma insel si seful echipei e roman, deci le spune in romana ce au de facut). Si se descurca asa de cativa ani.

Din ce zice Wikipedia, 98% din cetateni se descurca cu franceza si doar 78% cu germana, deci e mai utila franceza decat germana (si chiar decat luxemburgheza, pe care o stiu 77%). La fel in business, franceza e mult mai populara decat germana (56% folosesc franceza ca limba principala in business, 20% luxemburgheza, 18% engleza, doar 6% germana).

#8
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
@'Alexandru_31' Posted Image , informează-te, nu visa Posted Image bazează-te pe realitate. Posted Image  https://en.wikipedia...wiki/Luxembourg  Groussherzogtum Lëtzebuerg Posted Image

Limba utilizată în Luxemburg
''Trei limbi sunt recunoscute ca oficiale în Luxemburg: franceza, germana și luxemburgheza, o limbă franconică din regiunea Moselei care se vorbește și în regiunile învecinate din Belgia, Franța și Germania. Deși luxemburgheza face parte din grupul vest-central-german al limbilor germane de sus, peste 5.000 de cuvinte din limbă sunt de origine franceză. Primele propoziții tipărite în luxemburgheză au apărut în săptămânalul Luxemburger Wochenblatt, în cea de-a doua ediție din 14 aprilie 1821.
În afară de faptul că este una dintre cele trei limbi oficiale, luxemburgheza este considerată și limbă națională a Marelui Ducat; este limba maternă sau „limba de suflet” pentru aproape toți luxemburghezii.
Fiecare dintre cele trei limbi este folosită ca limbă principală în anumite sfere. Luxemburgheza este limba pe care luxemburghezii o folosesc, în general, când vorbesc unii cu alții, dar este rar folosită ca limbă scrisă. Cu toate acestea, începând cu anii 1980, au fost scrise din ce în ce mai multe romane în limba luxemburgheză. Majoritatea treburilor oficiale folosesc limba franceză. Germana este, de obicei, prima limbă învățată în școală și este limba unei mari părți din mass-media și cea a bisericii.
Sistemul de învățământ luxemburghez este trilingv: primii ani de școală primară se predau în luxemburgheză, înainte de a schimba în germană; în timp ce în liceu, la limba de instruire devine franceza. Competența în toate cele trei limbi este necesară pentru absolvirea gimnaziului, însă jumătate din elevi părăsesc școala fără un certificat de calificare, copiii de imigranți fiind deosebit de defavorizați.
În plus față de cele trei limbi oficiale, în învățământul obligatoriu se predă limba engleză și o mare parte din populația din Luxemburg vorbește această limbă, mai ales în Capitală. Portugheza, limba celei mai mari comunități de imigranți, este și ea vorbită de o mare parte a populației, dar de relativ puține persoane din afara acelei comunități.''

Edited by TheStarkestTruthMatters, 23 January 2024 - 22:59.


#9
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
https://www.lesfront...rs-un-bon-plan/

Probabil ~3600 euro brut astazi si ca sofer de bus cam trebuie sa vorbesti 2 din cele 3 limbi.

Cazare -> studio ~40m2, ~800-950 euro/luna, fara garaj/loc de parcare si fara utilitati.

#10
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,249
  • Înscris: 29.12.2006

 Alexandru_31, on 23 ianuarie 2024 - 21:52, said:

Eu credeam ca, in Luxemburg, limba franceza ar avea trecere. Asadar, o invat degeaba? Tot limba germana e baza?

Eu merg des în Luxemburg, şi pot spune aşa: limba franceză o vorbeşte oricine pe stradă, însă mulţi înţeleg şi germană deoarece e oficială, din ce ştiu eu. Oricum, ştiu că în orice magazin, la Primărie, în orice instituţie, în benzinării, angajaţii vorbesc: franceză, germană şi luxemburgheză, ultima fiind obligatorie dacă vrei să devii cetăţean. Posted Image

Cât despre chirii: 800 deuro pe lună pentru o cameră; cam 1300 pentru două, şi circa 1800 - 2000 pentru trei camere.

Chiriile se găsesc destul de uşor indiferent de naţie, deoarece în cazul populaţiei Luxemburgului, aceştia, luxemburghezii, sunt minoritari...adică, din circa 600 000 câţi sunt ei, 400 000 sunt din restul lumii. Şi mai ştiu că pe autobuze ale Primăriei sau tramvaie (adică de stat), se pot angaja doar cetăţeni luxemburghezi. În schimb sunt companii private care angajează şi cu altă cetăţenie. Salariul e de cam 3800 - 4000 de euro, depinde dacă lucrezi şi Sâmbăta sau Duminica.

Edited by lupini, 23 January 2024 - 23:13.


#11
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Eu ultima oara cam am mers cu autobuzul în Luxemburg am dat peste un șofer din Rep Moldova. Nu-s convins ca doar luxemburghezii pot lucra ca șoferi.

Edited by KiloW, 23 January 2024 - 23:38.


#12
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023

 lupini, on 23 ianuarie 2024 - 23:10, said:



Eu merg des în Luxemburg, și pot spune așa: limba franceză o vorbește oricine pe stradă, însă mulți înțeleg și germană deoarece e oficială, din ce știu eu. Oricum, știu că în orice magazin, la Primărie, în orice instituție, în benzinării, angajații vorbesc: franceză, germană și luxemburgheză, ultima fiind obligatorie dacă vrei să devii cetățean. Posted Image

Cât despre chirii: 800 deuro pe lună pentru o cameră; cam 1300 pentru două, și circa 1800 - 2000 pentru trei camere.

Chiriile se găsesc destul de ușor indiferent de nație, deoarece în cazul populației Luxemburgului, aceștia, luxemburghezii, sunt minoritari...adică, din circa 600 000 câți sunt ei, 400 000 sunt din restul lumii. Și mai știu că pe autobuze ale Primăriei sau tramvaie (adică de stat), se pot angaja doar cetățeni luxemburghezi. În schimb sunt companii private care angajează și cu altă cetățenie. Salariul e de cam 3800 - 4000 de euro, depinde dacă lucrezi și Sâmbăta sau Duminica.
Si in Germania, din cate am auzit, exista companii de transport unde angajează DOAR germani, iar de romani nici nu vor sa auda. Insa, desigur, exista companii private, care ofera salarii mai mici, la care neamtul nu prea vine, si, neavand variante, angajează si romani.
3800-4000 BRUT (salariul in Luxemburg)? Daca da, atunci netul cat ar fi, raportat la taxele lor?

#13
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Când lucram in Rastatt aveam colegi nemți care locuiau peste Rin in Franța. Nu e un capăt de lume să găsești chirie in Germania, aproape de graniță.

#14
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,249
  • Înscris: 29.12.2006

 Alexandru_31, on 23 ianuarie 2024 - 23:39, said:

3800-4000 BRUT (salariul in Luxemburg)? Daca da, atunci netul cat ar fi, raportat la taxele lor?

3800 - 4000 net. E adevărat, e rezident de mulţi ani în Luxemburg şi a trebuit să dea ceva examen.




 KiloW, on 23 ianuarie 2024 - 23:38, said:

Eu ultima oara cam am mers cu autobuzul în Luxemburg am dat peste un șofer din Rep Moldova. Nu-s convins ca doar luxemburghezii pot lucra ca șoferi.

Şofer pe autobuzul statului, adică al Primăriei, doar luxemburghezi. Adică, aşa era până anul trecut. În Luxemburg sunt şi companii private, unde se pot întâlni şi şoferi congolezi, mozambicani, brazilieni...şi aşa mai departe.

Eeeh, dar şi cine lucrează la stat în Luxemburg, om e ! De pildă, "gunoierii" care strâng hârtiuţele de pe trotuare în oraşul Luxemburg, au salariu de...cam 7000 de euro. Mulţi ar vrea să lucreze în locul lor, dar nu pot deoarece nu sunt cetăţeni. Posted Image

Edited by lupini, 24 January 2024 - 00:02.


#15
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023

 Alexandru_31, on 23 ianuarie 2024 - 21:52, said:

Si, totusi, e o tara mica, insa e mult mai organizata decat Germania, si salarii mult mai bune, nu?


Salariul bun e relativ, pt ca degeaba ai 7000 de euro salariu in Elvetia daca dai 3500 pe chirie, de exemplu.
Mie mi se pare mult mai usor In Germania decat in orice tara de-asta marunta pentru ca ai oricand mai multe oportunitati, un plan B, etc. Iar banii desi pe hartie sunt mai putini e posibil sa aiba o putere de cumparare mai mare.

#16
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 Alexandru_31, on 23 ianuarie 2024 - 21:52, said:

Si, totusi, e o tara mica, insa e mult mai organizata decat Germania, si salarii mult mai bune, nu?

Nu compara salariul din Luxemburg cu costurile vietii in Germania.
Compara salariul din Luxemburg cu costul vietii din Luxemburg, care din ce stiu eu e printre cele mai mari din UE. Atentie ca Luxemburg NU e in UE, si e posibil sa ai piedici birocratice suplimentare.
Din ce stiu, ei au uniune vamala cu Elvetia, deci e posibil sa se aplice ceva reglementari elvetiene.

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Cum drac sa nu fie? E membru fondator. Ghici unde e curtea de justitie a UE.

 Alexandru_31, on 23 ianuarie 2024 - 22:07, said:

Si, de ce, totusi, respectivii, fac naveta, si nu isi cauta chirie acolo? Se gasesc chirii, chiar acum am verificat. Preturile incep de la 1250 de euro, insa, de precizat faptul ca, salariile sunt peste cele ale Germaniei. Probabil ca, respectivii, vor sa faca economie. Insa, vorba aia: ce dai pe mere...
E obositor tot facand naveta. Se acumulează oboseala, pe parcurs.

Nu e problema de costurile chiriei, mai ales la salariile celor de care vorbesc eu. E vorba de avantajele fiscale de a fi expat.

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007

 undesignus, on 24 ianuarie 2024 - 14:42, said:

Atentie ca Luxemburg NU e in UE, si e posibil sa ai piedici birocratice suplimentare.

Luxemburg nu e Liechtenstein.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate