Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Probleme la ștergerea mașinii de la impozit

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postdorin_2k, on 24 ianuarie 2024 - 00:05, said:

Nop. Mă confunzi.
Topicul acesta https://forum.softpe...sa-dupa-3-luni/
al tau

#20
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

View Postvally_giacomino, on 23 ianuarie 2024 - 19:16, said:

Am vândut masina în iulie 2023 și nu pot sa o șterg de la impozite, motivandu-se că trebuie sa prezint CIV-ul original și buletinul cumparatorului, care nu mai raspunde la telefon. Ce mă sfătuiți să fac?
Trebuia invers.Intai intrebai si dupa vindeai.Acum doar trebuie sa platesti amenzi de parcare,rovinieta,un RCA mai mare daca face accident.Cere sfatul unui avocat specializat pe spete din astea,alta solutie nu vad.Bafta !

#21
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.10.2017
Am patit acelasi lucru prin 2010. Dupa aproape 1 an de rugat si suportat injuraturile cumparatorului, am facut adresa la politia din localitatea in care aveam domiciliul, acestia au trimis mai departe catre politia din localitatea de domiciliu a cumparatorului si s-au dus peste el si, printre altele, i-au luat numerele de la masina si i-au pus in vedere sa finalizeze tranzactia. Dupa aia s-a schimbat complet omul si m-a cautat sa rezolvam.

#22
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

View Postdorin_2k, on 23 ianuarie 2024 - 20:13, said:

Sa o scoți de la impozit nu merge pe baza de cerere. Doar cu contractul vânzare cumpărare.

Eu am radiat Posted Image fara contract VC !

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Desigur cu certificat de distrugere sau ai dovedit că ai făcut-o coteț in curtea ta.
Însă doar cu "cerere/milogeala" nu merge. Nu?

#24
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View Postrealwalle, on 24 ianuarie 2024 - 08:36, said:

Am patit acelasi lucru prin 2010. Dupa aproape 1 an de rugat si suportat injuraturile cumparatorului, am facut adresa la politia din localitatea in care aveam domiciliul, acestia au trimis mai departe catre politia din localitatea de domiciliu a cumparatorului si s-au dus peste el si, printre altele, i-au luat numerele de la masina si i-au pus in vedere sa finalizeze tranzactia. Dupa aia s-a schimbat complet omul si m-a cautat sa rezolvam.
Ai avut bafta sau pile ;-) Nu intra in atributiile lor sa faca asa ceva! Doar daca il opreste un politist rutier si ii cere certif. de inmatriculare (pe care scrie "instrainat..." si data). Dar sanse de 1%, mai ales daca stai in ceva comuna unde toti cunosc pe toata lumea.

#25
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.10.2017
Nu stiu care sunt atributiile politiei dar asa am rezolvat, fara nici o pila. Or fi fost alte legi/ reguli acu 14 ani. Desi imatricularea masinii dupa dobandire eu stiu ca inca este obligatorie conform legii iar legea este aplicata (si) de politie, ceea ce ma face sa cred ca treaba asta intra in atributiile lor.

#26
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 03.06.2023
Cu siguranta nu s-a dus Politia peste ala, caci nu sunt recuperatori si nici nu i-au retinut placutele de inmatriculare pentru netranscriere in termen de 90 de zile pentru ca legea nu prevede aceasta sanctiune.

Cat despre cel care a deschis topicul, singurul lucru pe care-l poate face este cu primaria.

#27
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

View Postdorin_2k, on 24 ianuarie 2024 - 10:11, said:

Desigur cu certificat de distrugere sau ai dovedit că ai făcut-o coteț in curtea ta.
Însă doar cu "cerere/milogeala" nu merge. Nu?

Ai sa fii surprins cate masini sunt radiate fara "milogeala".. de la fisc, restul decurge la militie', pe proprie raspundere pe langa cerere, oricum intrii la declaratii false si e rau daca e contrar ! Daca e adevarat pa si pusi Posted Image

Edited by crischir, 24 January 2024 - 12:00.


#28
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Daca ai copii dupa Carte vehicul si talon si CI proprietar, fa un cvc, semnaza l si trimite l online impreuna cu acoaterea de la impozit. Dupa care da de cumparator si inmaneaza i CVC pentru a inmatricula masina.

#29
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019

Vizualizare mesajbicosu, pe 31 ianuarie 2024 - 08:33, a scris:

fa un cvc, semnaza l
Cine semnează pe acel contract la „cumpărător”? Că dacă semnează tot vânzătorul, comite un fals și există o mare probabilitate ca tocmai cumpărătorul să facă plângere la parchet.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate