Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

tutorial: captcha pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
SmileYBosS

SmileYBosS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 02.09.2005
ma gandeam si la o chestie sa preia imagini de background random pt fiecare cod.. imaginea continand cateva litere, cifre, gen rapidshare... pt. ai face botului viata si mai grea...  ;) dar presupun ca deja se complica prea tare lucrurile... :ciocan:

#20
G0dLik3

G0dLik3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.04.2006

View PostSmileYBosS, on Jan 7 2007, 11:34, said:

ma gandeam si la o chestie sa preia imagini de background random pt fiecare cod.. imaginea continand cateva litere, cifre, gen rapidshare... pt. ai face botului viata si mai grea...  ;) dar presupun ca deja se complica prea tare lucrurile... :ciocan:
Nu cred ca`i asa complicat...
Se pot genera forme de culori diferite,opacitate diferita,niste scris in background si textul principal peste si gata :)
Dar oricum daca vreti scripturi mai complexe cred ca sunt pe net,mai ales pe sourceforge...
Oricum bv aolex pt tutorial :) :coolspeak:

#21
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Se poate trece de acest captcha foarte simplu: intră omul o dată, recunoaște codul, apoi ia cookie-ul din browser, îl pune într-un bot, și te umple de spam. N-o să țină la nesfîrșit pentru că sesiunile PHP au și un timp de expirare server-side, dar în intervalul ăla poate face ce vrea.

Soluția e să distrugi sesiunea după ce ai primit codul corect.

http://www.puremango...captcha_115.php

#22
coyoteelabs

coyoteelabs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2005
Pentru cei care aveti forumuri care au CAPTCHA activat (ex: IPB / vBulletin) dar spam botii tot intra, o metoda buna care sa impiedice acei roboti care pot recunoasce captcha-ul si sa treaca de el (stiu cel putin un bot care poate asta) este sa folositi javascript pentru afisarea imaginii de captcha.

ex:
<div id="security_code_verification">Acest cod de verificare necesita Javascript activ!</div>
<script type="text/javascript">
verification_code();
</script>
unde functia verification_code(); inlocuieste continutul div-ului cu imaginea propriuzisa folosind fie DHTML / DOM / AJAX sau ce vreti.

Am aplicat aceasta metoda pe forumul propriu IPB (era spammat la greu desi avea captcha activ) si de atunci n-am mai avut nici un spam bot pe site.

Metoda functioneaza foarte bine fiindca spam botzii (inclusiv cei cu recunoastere OCR) nu au implementat motor javascript. Singurul dezavantaj fiind faptul ca nici userii fara javascript activ nu vor putea sa se inscrie.

#23
agnus

agnus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 03.02.2006

View Postcoyoteelabs, on Jan 30 2007, 15:34, said:

Cum se poate pune o imagine pe background?
imagecreatefromjpeg()

Si pentru a pune random imagini pe background, o solutie ar fi crearea unui array in care sa fie puse numele imaginilor si apoi extract random din el.

Peace

#24
george_florentin

george_florentin

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.01.2007
:deadtongue:  problema e ca nu imi merge pe server.
pe localhost merge perfect, dar dupa ce il pun pe server nu mai face verificarea. (adica poti da submit si fara sa scrii codul)

stie cineva unde e problema?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate