Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Modificari in UE pentru carnetul de sofer

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
UE urmareste sa aduca urmatoarele modificari:

1. Carnet de sofet digital (asa cum ai acum cardurile bancare. Astept si Digital ID.
2. Carnet de sofer de la 17 ani (Franta tocmai a implementat)
3. Cu Cat B veti putea conduce masini de 4.25t (welcome CyberTruck)
4. Toleranta 0 la alcoolemie. (cum e la noi in legislatie acum)
5. Cresterea duratei de valabilitate a carnetelor de sofer (15 ani).

Până la finalul lunii martie ar trebui ca deputații europeni să analizeze aceste propuneri și să decidă când și dacă le adoptă.

Quote

- A digital driving licence, loadable in particular on a mobile phone and fully
equivalent to the physical driving licence. Member States would need to assign all
uses of the mobile document to the physical document and vice versa. The use of a
digital licence is an individual choice of the driver;
- Permission to drive a vehicle weighing up to 4 250 kg with a B-category driving
licence if the alternative vehicle is powered (the current weight allowed for this
category is 3 500 kg). This change is mainly intended to encourage the purchase of or
conversion to electric propulsion, the battery pack of which is heavier than a
conventional internal combustion engine;
- Creation of a single digital gateway for information, procedures, support and
problem-solving services. A change in this context is that there would be less need to
'stack' exams for driving licences categories C or D (in particular for lorries and buses);
- The obligation to have A- and B-category driving licences (motorcycles and cars)
valid for 15 years until the age of 70. After that, the driving licence would be valid for
5 years upon renewal, during which one's medical fitness to drive would be assessed
more frequently;
- The possibility for the Member States to administratively extend the validity of
driving licences, in particular in times of crisis, as happened for example during the
coronavirus pandemic. In addition, the proposal introduces the possibility to shorten
the period of validity of the driving licence for novice drivers and whenever more
frequent medical checks need to be made;
- A probation period of at least 2 years for novice drivers after passing the test and
a zero-tolerance rule on alcohol/drink-driving. This is essential, even if young
drivers only represent 8 % of all car drivers, as two out of five fatal collisions involve a
driver or rider under the age of 30;
- Allowing young people to take their test and commence accompanied driving of
cars and lorries from the age of 17, in order to gain driving experience. Young people
interested in a driver's profession will thereby be able to learn to drive earlier and
complete their training under the supervision of experienced drivers;
Adapting driver training and testing to better prepare drivers for real driving
situations, and to develop their risk awareness, in particular to vulnerable users on
the road. This will help improve safety for pedestrians, cyclists, as well as users of
e-scooters and e-bikes, as the EU changes to more sustainable urban mobility;
- Making a medical self-assessment mandatory for every application and every
administrative renewal of a driving licence. This assessment should address the
medical requirements and identify whether the applicant is physically and mentally
sufficiently in order.


#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

 Adm, on 22 ianuarie 2024 - 18:12, said:

3. Cu Cat B veti putea conduce masini de 4.25t (welcome CyberTruck)


Ramane de vazut cu Cybertracul.

Altfel, propunerile sunt bune, vedem si in ce forma se vor implementa.

Edited by george_alexandru, 22 January 2024 - 18:22.


#3
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Eu din ce inteleg 0 alcool se refera la incepatori in primii 2 ani... de altfel zice ca se poate conduce de la 17 ani acompaniat nu singur...

#4
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
"UE urmareste să aducă" deci mai durează puțin.
6. Cu categ B poți conduce utilaje agricole limitate doar de viteza de 40 km/h, deja implementat în Ro
7. Dacă nu se opunea Iohannis aveam și categ A1( să mă corecteze cineva daca greșesc) cu permisul de categ B
Și 8. care a fost, dar s-a scos pentru că de ce nu, să putem conduce motostivuitoare cu categ B. Miauna toate depozitele din Europa că nu sunt motostivuitoristi calificați, sanchi, cu diploma.

Edited by December, 22 January 2024 - 18:37.
typo: ai pus de doua ori r la Ro


#5
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
În multe țări exista deja chestia cu condusul acompaniat încă de la 16 ani. Dacă iei sala poți merge acompaniat și la 18 ani dai traseul.

Presimt că unul dintre efectele secundare ale unui permis "unic" european e și faptul ca s-ar putea ca punctele de penalizare sa fie cumulative,acum unele tari nici n-au puncte de penalizare și chiar și alea unde au nu se transmit de la o țară la alta. Amenzile vin însă nu și punctele (cred).
Însă asta e pura speculație.

Edited by KiloW, 22 January 2024 - 18:30.


#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019

 PietreNeispirescu, on 22 ianuarie 2024 - 18:28, said:

Și 8. care a fost, dar s-a scos pentru că de ce nu, să putem conduce motostivuitoare cu categ B. Miauna toate depozitele din Europa că nu sunt motostivuitoristi calificați, sanchi, cu diploma.
E cineva care crede ca, avand doar cunostinte de sofer cat. B, ar putea plasa - din prima - marfa cu motostivuitorul pe rafturi la inaltimea de10 metri, fara alt curs absolvit??
Sau ca i-ar permite vreun proprietar responsabil de depozit sa incerce asta?

Edited by __Dan__, 22 January 2024 - 18:37.


#7
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Eu nu cred ca limita la alcool o sa fie 0.
Sunt europenii mai batuti in cap de fellul lor dar nu chiar asa de rau ca romanii.
Nemtii,francezii,italienii nu o sa accepte asa ceva in veci.Si aia is EU, restul is gugustiuci

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Adica fumatul inainte de condus ramane interzis? Inadmisibil. :)

#9
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,764
  • Înscris: 01.10.2002

 __Dan__, on 22 ianuarie 2024 - 18:32, said:

E cineva care crede ca, avand doar cunostinte de sofer cat. B, ar putea plasa - din prima - marfa cu motostivuitorul pe rafturi la inaltimea de10 metri, fara alt curs absolvit??
Sau ca i-ar permite vreun proprietar responsabil de depozit sa incerce asta?
Pentru meseria de stivuitorist nu-ti trebuie nici un fel carnet, ci autorizare ISCIR.
https://atp.ro/curs/...u-stivuitorist/

Asta daca-l conduci doar in depozit sau curtea firmei si nu iesi pe drumuri publice.

 dtd234, on 22 ianuarie 2024 - 18:34, said:

Eu nu cred ca limita la alcool o sa fie 0.
Sunt europenii mai batuti in cap de fellul lor dar nu chiar asa de rau ca romanii.
Nemtii,francezii,italienii nu o sa accepte asa ceva in veci.Si aia is EU, restul is gugustiuci
Ar fi o masura foarte nepopulara. Acolo multi ies seara cu masina in oras, baga o bere sau un pahar de vin si se intorc linistiti acasa. Totul legal.

Edited by Wotan, 22 January 2024 - 18:48.


#10
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023

 Wotan, on 22 ianuarie 2024 - 18:47, said:

Pentru meseria de stivuitorist nu-ti trebuie nici un fel carnet, ci autorizare ISCIR.
Mulțumesc pentru corecție, de reținut că înainte de UE puteai fi motostivuitorist cu permis de categ B. Dar ca sa nu ducem discuția in derizoriu sa trecem peste asta și să mai reținem că România are un număr îngrozitor de mare de morți pe șosele.

#11
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Eu am condus motostivuitor in '86, in curtea uzinei, nu m-a intrebat nimeni de "carnet". Bine, eram "tovarasu' inginer", nu indrazneau proletarii sa comenteze ceva.
Haioasa senzatie, cu rotile directoare pe spate...
PS. Aveam carnet, doar ca nu mi-a trebuit.

#12
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
Mulțumim de info, Adm!
Unele din ele chiar sunt binevenite.
Abia aștept să scap de permis sau buletin, fizic.

#13
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
aia cu valabilitatea de 15 ani e cam trasa de par!
in 15 ani, se pot schimba multe.. de la 50 la 65 de ani, un om imbatraneste mult, se subrezeste mult...

#14
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003

 Adm, on 22 ianuarie 2024 - 18:12, said:

3. Cu Cat B veti putea conduce masini de 4.25t (welcome CyberTruck)

 george_alexandru, on 22 ianuarie 2024 - 18:20, said:

Ramane de vazut cu Cybertracul.
Altfel, propunerile sunt bune, vedem si in ce forma se vor implementa.
Da, asa pare, o dediatie ptr Musca dar cybertruck oricum nu poate fi momentan omologat in UE ptr  ca muchiile coroseriei au raza sub 03mm deci periculoase ptr pietoni si cum e imposibil sa le faca mai mari datorita propietatilor materialului... e vorba sa-i lipeasca niste benzi de zilicon din fabrica, sa faca o romaneasca cum se zice.
In rest propunerile sunt mai mult de uniformizare, de ex B1 de la noi era diferit (in sens restrictiv bineinteles) de B1 nemtesc, e plin acolo de Fiat 500 cu rotile spate aduse in potbagaj care poate fi condus de la 16 ani fiind inamtriculat ca triciclu B1, in Olanda aveau niste masinute electrice inmatriculate ca scutere care puteau merge pe banda de biciclete, le-au scos anul trecut doar ptr ca migrantii faceau accidente cu ele, olandezii le foloseau de 20 ani fara probleme. In Franta la fel, la 16 ani cu aratarile alea de AXiom...de fapt si la noi se pot cu alea dar costurile sunt prohibitive ptr un liceean obisnuit.
E foarte bine ce zice ue, asta e singura posibilitate ca comunistoizii nostri sa relaxeze legile. Doar nevoiti, altfel nu.

#15
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,850
  • Înscris: 17.08.2022
Modificari de bun simt....si varsta si carnetul digital....si conditiile peste 70 de ani !

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

 richi_e, on 22 ianuarie 2024 - 20:07, said:

aia cu valabilitatea de 15 ani e cam trasa de par!
in 15 ani, se pot schimba multe.. de la 50 la 65 de ani, un om imbatraneste mult, se subrezeste mult...
Ai auzit ca cineva sa fi picat la vizita medicala?

#17
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
În Austria e pe viață carnetul.

#18
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006

 Adm, on 22 ianuarie 2024 - 20:35, said:

Ai auzit ca cineva sa fi picat la vizita medicala?

Ultima data am luat-o in carje. E adevarat. Si fara spaga.

La noi nu se prea aplica ce se aplica la occidentali. O sa vedem copii de 17 ani conducand fara insotitori clasicele BMW-uri rablagite. Romanii ar trebui sa se concentreze sa mai reduca din accidente, nu cred ca masurile astea vor ajuta.

Edited by cumparator, 22 January 2024 - 21:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate