Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Metoda realizare instalatie electrica

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
45 răspunsuri în acest subiect

#1
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 168
  • Înscris: 08.10.2023
Cred ca am lipsit putin de pe Pamant

Eu stiam ca  instalatiile prin pereti se pun prin copex sau tub Bergman, se folosesc doze de derivatie etc.
Acum toate montajele vazute pe net sunt cu cablu direct in santuri sau fixate pe beton, fara tuburi ... nimic.

S-au schimbat si normativele? Sa nu ma cert cu electricianul daca nu va baga cablurile prin tub.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.303
  • Înscris: 02.08.2021
La cablu FY re obligatoriu să-l tragi prin copex.
Dar la modă e NYM-J care se poate trage direct prin tencuială.

Editat de Valy_User, 21 ianuarie 2024 - 13:53.


#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.112
  • Înscris: 14.10.2008
Aha, a revenit Intencul cum s-ar zice. Nu as fi de acord direct in tencuiala, mai confortabile psihic mi se par tuburile.

Sa nu fie multe derivatii e OK, sa fie cleme Wago in loc de cositorit e OK, dar normativul actual e facut pe o mare frica de electrocutare si de incendiu, asa ca in tablouri se pun mai multe protectii cu care eu nu prea sunt de acord. Inteleg de ce, dar nu imi place mie.

Editat de Neaceasca85, 21 ianuarie 2024 - 13:55.


#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.303
  • Înscris: 02.08.2021
Acum au băgat AFDD-ul obligatoriu. Care costă o căruță de bani.
Probabil în câțiva ani o să te oblige să ai toate minunile, SPD, etc.
Cum se mai inventează ceva, cum trebuie pus obligatoriu.

#5
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 168
  • Înscris: 08.10.2023

 Valy_User, on 21 ianuarie 2024 - 13:50, said:

La cablu FY re obligatoriu să-l tragi prin copex.
Dar la modă e NYM-J care se poate trage direct prin tencuială.

Eu vad mai multe aspecte:
1. posibilitatea de remediere/schimbare, daca nu este in tub nu se poate inlocui conductorul
2. siguranta; probabil ca noile cabluri sunt la fel de sigure direct in perete ca si cablurile vechi in copex
3. estetic; am vazut modificari de culoare a vopselei lavabile pe traseul cablului ingropat direct in perete

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.667
  • Înscris: 16.03.2007

 Valy_User, on 21 ianuarie 2024 - 14:01, said:

Cum se mai inventează ceva, cum trebuie pus obligatoriu.

la fel se plangea si dacu ala liber cu ferma arsa Posted Image oculta mondiala, nene... ne vrea saraci!

Editat de laffin, 21 ianuarie 2024 - 14:07.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.163
  • Înscris: 07.11.2006
Dupa cate stiu, protectiile obligatorii in tablou sunt diferentialul si protectia la supratensiune. Nu e cazul sa vorbim despre necesitatea lor, este prea evidenta.
Am intrebat si voi intreba mereu si mereu cati utilizatori si-au refacut instalatia electrica prin tragerea noilor conductori prin copexul/tubul PVC existente deja in pereti, operatii aproape imposibile?
Una dintre sursele sigure de probleme in electricitate o reprezinta imbinarea. Clema WAGO este o imbinare.
Normativul, contrar multor legi/regulamente/ordine din Romania este bine pus la punct. Pentru cei care inca nu stiu, are la baza electricitatea aia de pe timpul cand nimic nu era bine si totul era prost sau cum le place habarnistilor sa spuna pe vremea lui Ceausescu, blocuri comuniste, etc.

#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.303
  • Înscris: 02.08.2021

 adisz, on 21 ianuarie 2024 - 14:06, said:

Dupa cate stiu, protectiile obligatorii in tablou sunt la supracurent/scurtcircuit, diferentialul si protectia la supratensiune AFDD-ul.
Așa este corect.

#9
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.073
  • Înscris: 26.11.2001
E ok sa pui fara tub doar daca acel cablu e certificat pt astfel de montaj. Eu as prefera totusi solutia italienilor cu tuburi si multifilar. Acum exista si doze mai adanci in care se pot face legaturi, nu prea mai e necesar sa ai doze de derivatie, uneori inestetice vizual.

Editat de don_King, 21 ianuarie 2024 - 14:30.


#10
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 168
  • Înscris: 08.10.2023

 adisz, on 21 ianuarie 2024 - 14:06, said:

...
Am intrebat si voi intreba mereu si mereu cati utilizatori si-au refacut instalatia electrica prin tragerea noilor conductori prin copexul/tubul PVC existente deja in pereti, operatii aproape imposibile?
...

am vazut cabluri schimbate pe inaltimea a 3 etaje, prin tub
la copex e dificil, dar la tuburi, daca ai doze la schimbarea directiei, e relativ simplu

daca durata de viata a cablajului este foarte mare probabil ca nu mai apucam sa le schimbam, lasam sarcina urmasilor Posted Image

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.303
  • Înscris: 02.08.2021
Păi eu acasă am instalația din aluminiu veche de 60 de ani.
Și majoritatea vecinilor mei.

#12
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.246
  • Înscris: 04.06.2023
Eu am vrut sa schimb conductorii din Al monofilari trasi prin tub ( erau "varza" dupa 15 ani!) , acum 25 ani, din total doar 8m am reusit la un apartament de 3 camere, am sapat din nou si pus multifilar din Cu prin copex plastic cu intarziere la foc.. stau in sapa. tencuiala.. nu prea are ce lua focPosted Image !  cu "sarpele" , cum au intrat asa vor iesi cand vor stranepotii sa le inlocuiasca Posted Image
PS cele mai tampite cabluri sunt alea plate din Al masiv IN Tencuiala, doreii fixau cu cuisoare din fier cablurile, trebuia sa le misti f. usor in doze ca aveai toate sansele sa ramai cu sarma in mana.

Editat de crischir, 21 ianuarie 2024 - 15:01.


#13
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.062
  • Înscris: 29.03.2021
In copex nu merge tras cablu decat 2-3 metri ca se tot loveste de striatiile alea. Daca e tub neted atunci e ok.

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.303
  • Înscris: 02.08.2021
Merge și mai mult dacă e în linie dreaptă.

#15
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.246
  • Înscris: 04.06.2023
Colegul nu a auzit de "sarpe" Posted Image Am tras si teava de pexal de 20 prin copex de 25 mai mult de 5-7 m ingropat in sapa.. cu sarpe" facut de mine cu "capuri" speciale concepute de mine .

Editat de crischir, 21 ianuarie 2024 - 15:18.


#16
GaSar

GaSar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 244
  • Înscris: 11.10.2016
Electrocasnicele noi gen plita ,cuptor , masina de spalat ,centrala, AC au nevoie de circuite dedicate care Pleaca din tablou si se opresc in priza care alimenteaza respectivul aparat . Nu te ajuta schimbarea firelor prin tuburi.
NYM-J a fost, nu prea mai e ca nu e low smoke si halogen free... acum e N2XH.

Solutia Italienilor in Romania nu e conforma pentru instalatiile fixe casnice se pot folosi cabluri flexibile doar la montajul fix sau mobil al utilajelor din industrie. SI da am zis cabluri nu fire flexibile.

Quote

3. estetic; am vazut modificari de culoare a vopselei lavabile pe traseul cablului ingropat direct in perete
Este folosit  CYY care nu se putea folosi in tencuiala inca din prima editie a normativului I7 aia din 1962 . curge ceva ulei din el.

#17
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.246
  • Înscris: 04.06.2023
Tu pui la un apartament plita de 4 kW pe circuit separat ?! Mai adaug cuptor electric, MSV, AC ..?

#18
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.303
  • Înscris: 02.08.2021
Da.
Așa trebuie făcută instalația nouă de orice om responsabil.

La AC nu trebuie neapărat. Ăla consumă undeva la până în 2000W.

La plită ar fi foarte bine să tragi cu 5 fire ca să fi pregătit pentru trifazat.

Editat de Valy_User, 21 ianuarie 2024 - 15:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate